sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon s lucemburskou družicí má druhý pokus

Včerejší pokus o start byl zhruba hodinu a půl před zážehem odvolán. Vypadalo to, že se odkládá kvůli počasí, které meteorologové slibovali vhodné jen na 40%, ale skutečný důvod objasnila SpaceX ve svém tweetu – na horním stupni rakety bylo potřeba vyměnit senzor. Jisté je, že firma tímto odkladem získala výhodu mnohem lepšího počasí – na dnešek meteorologové slibují podmínky vhodné na 90%. Pokud tedy nepřijde nějaký technický zádrhel, mohli bychom se dnes pozdě večer startu dočkat.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy ve středu 31. ledna ve 22:25 středoevropského času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 22:10 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
https://spaceflightnow.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://mms.businesswire.com/…/634576/5/GovSat-1-_Photo_Credit-_Orbital_ATK.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
C4ndl3
C4ndl3
7 let před

Svely prenos aj komentar… dakujem

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  C4ndl3

Mnohokrát děkujeme!

Zdenda z Třebíče
Zdenda z Třebíče
7 let před

Jakou pomyslnou nadzvukovou rychlost tedy machove číslo musi rakety překročit až na oběžnou dráhu

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Samantha zmiňovala, že na orbitě dostala nášivku Mach-25, takže asi tolik, wiki udává, že to je rychlost při re-entry.
https://kosmonautix.cz/2015/01/cpavek-vas-dokaze-zabit-docela-rychle/

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před

Na to se těžko odpovídá, protože rychlost v násobcích rychlosti zvuku má smysl pouze v prostředí, kde se zvuk šíří. Na oběžné dráze, kde letí raketa nejrychleji, není zvuk žádný a proto se tam zvuk nešíří. Ale pokud chcete jen řádově, tak první kosmická rychlost je necelých 8 km/s. Rychlost zvuku v běžném prostředí je cca. 1200 km/h. Z toho to už snadno dopočítáte, ale znovu říkám, je to jen orientační.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Krásný přenos, těšil jsem se moc, a vyplatilo se. Ještě jednou díky oběma pánům, jak Dušanu Majerovi, tak Martinu Gembecovi, zvládali toho hodně, a za sebe říkám, tento druh přenosů, spojený s vesmírnými dotazy naživo mám moc rád. Přal jsem si dokonce, ať je to delší.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

nedal jsem si pozor a publikoval to do špatné úrovně. 🙂 pardon

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Třeba zase někdy. 😉

Dan
Dan
7 let před

Ono je to silně zavádějící, jak psal Dušan Majer, není tam vzduch, o který by se zvuk opíral. Ale například heliopauza je místo, kde sluneční vítr zpomaluje na podzvukovou rychlost (a budou to stovky km/s), ovšem není to nic, co by vnímalo ucho.

Fantasta
Fantasta
7 let před

Tak, první stupeň za jedna, ale chybí mi ty grilované roštové kormidla a připečené nožičky. :-). Ale i tak gratulace do SpaceX.

Robert
Robert
7 let před

Díky za přenos a už se těším na 6.února . Snad nás nebudou moc šponovat .

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Robert

Díky, jsme rádi, že jste s námi byl.

Vladimír Todt
Vladimír Todt
7 let před
Odpověď  Robert

Aby to nebylo jak s tím úspěšným statickým zážehem. Než se člověk usadil a rozkoukal, tak bylo na začátku okna po všem. 😀

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.