Štítek ‘SES-16/GovSat-1’

StatistiX: 7. díl – SpaceX v roce 2018

StatistiX

Z hlediska celosvětové kosmonautiky byl rok 2018 nesmírně bohatý. Bez přehánění můžeme říci, že takovou sklizeň událostí, startů a významných historických milníků jsme už nezažili celá desetiletí. Ne jinak tomu bylo i u společnosti SpaceX, která v minulém roce opět plnila své plány na ovládnutí komerčního trhu kosmických nosičů, a která i nadále dokazovala, že je na poli vývoje raketové techniky světovým lídrem. Kromě rekordního počtu startů svých raket firma SpaceX konečně uskutečnila start Falconu Heavy – zdaleka nejsilnější kosmické rakety současnosti, dokončila vývoj pilotované lodi Crew Dragon a významně pokročila v přípravách na její první start, začala vyrábět první testovací prototyp meziplanetární lodi Starship, uvedla do provozu finální verzi rakety Falcon 9, pokročila ve stavbě svého kosmodromu v Texasu, nadále se pokoušela zachraňovat aerodynamické kryty, získala certifikaci NASA pro vynášení nejcennějších vědeckých nákladů, a jako obvykle spolehlivě zásobovala Mezinárodní vesmírnou stanici tunami nákladu a také jej vozila zpět. Bylo toho opravdu hodně. Pojďme se na rok 2018 u SpaceX podívat souhrnným pohledem faktů, dat, čísel a grafů.

Zničilo letectvo zachráněný stupeň Falconu?

Americké letectvo údajně z bezpečnostntích důvodů zničilo stupeň z mise SES-16, který nečekaně přečkal přistání na moři. Stupeň mohl představovat riziko. 8. února 17:55

Kosmotýdeník 281 (29.1. – 4.2.)

Těšíte se na šestého února? Pokusíme se vám takhle při neděli to čekání ukrátit. Pojďme se podívat, co se stalo v uplynulém týdnu v kosmonautice. V Kosmotýdeníku se můžete těšit na podrobný popis nákladu čínské rakety CZ-2D, která druhého února odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchüan. Vydáme se také do Japonska, kde startovala nejmenší raketa schopná vynést náklad do vesmíru. Další informace a tradiční rubriky naleznete v Kosmotýdenku samozřejmě také. Přeji vám příjemné čtení a hezkou neděli.

Stupeň Falconu přežil přistání na hladině!

Tak tohle nikdo nečekal! První stupeň Falconu 9 se při misi SES-16/GovSat1 nepokoušel o přistání na mořské plošině, ale byl vybaven roštovými kormidly a přistávacíma nohama, takže se dalo usuzovat, že s ním SpaceX ještě zkusí něco vymyslet. Byla to ideální možnost vyzkoušet si nové metody průchodu atmosférou nebo přistání, na které se při ostrých pokusech nedostane. Netrvalo dlouho a ukázalo se, že spekulace byly správné. Elon Musk totiž na Twitteru oznámil, že stupeň měl vyzkoušet přistání s velmi silnou úrovní tahu. Přistání na vodě bylo zvoleno proto, aby při nepovedeném manévru nebyla poškozena plošina. Ale co se nestalo, stupeň manévr zvládl a po úspěšném přistání se logicky skácel na hladinu, ovšem neexplodoval a zůstal plavat.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon s lucemburskou družicí má druhý pokus

Včerejší pokus o start byl zhruba hodinu a půl před zážehem odvolán. Vypadalo to, že se odkládá kvůli počasí, které meteorologové slibovali vhodné jen na 40%, ale skutečný důvod objasnila SpaceX ve svém tweetu – na horním stupni rakety bylo potřeba vyměnit senzor. Jisté je, že firma tímto odkladem získala výhodu mnohem lepšího počasí – na dnešek meteorologové slibují podmínky vhodné na 90%. Pokud tedy nepřijde nějaký technický zádrhel, mohli bychom se dnes pozdě večer startu dočkat.

ŽIVĚ A ČESKY: Lucemburská mise Falconu 9

Druhá letošní mise v podání SpaceX bude ve znamení Lucemburska. V této malé evropské zemi jednak vznikla telekomunikační společnost SES, ale také zdejší vláda bude chtít využívat služeb nově vynášeného satelitu. Družice tedy nese dvojité označení SES-16/GovSat-1, což odráží její duální poslání – bude sloužit jednak pro běžnou komunikaci, ale i pro vládní účely. Raketa Falcon 9 opět použije stupeň, který již jednou do vesmíru letěl (na tajnou misi NROL-76), ale přistávat se nebude. I přesto si však tento start nenecháme ujít a přineseme Vám jej živě a s českým komentářem. Meteorologové sice dávají startu pravděpodobnost jen 40%, ale nechme se překvapit.

Falcon opět zahodí použitý stupeň

Kolotoč startů SpaceX se rozhodně v nejbližší době nechystá zastavit a tak je čas podívat se detailněji na nejbližší pokus o dosažení oběžné dráhy. Falcon 9 bude tentokrát vynášet telekomunikační družici, kterou vlastní jeden z jejích nejvěrnějších zákazníků – firma SES, pro kterou to bude již pátý kontrakt se SpaceX. Aktuální družice nese jméno SES-16, ale to není kompletní označení. Někdy se totiž můžete setkat i s názvem GovSat-1, který odkazuje na to, že SES se bude o provoz družice dělit s lucemburskou vládou, která ji využije pro své potřeby včetně kapacit pro NATO.

Falcon zamířil na rampu

Raketa pro misi SES-16/GovSat-1 se vydala na rampu 40, kde zítra či pozítří podstoupí zážeh. První stupeň již jednou letěl (NROL-76) a nebude přistávat. 25. ledna 22:58

Nejbližší Falcon nebude přistávat

Mise Falconu 9 s družicí SES-16/GovSat-1 bude bez přistání. Statický zážeh přijde zítra nebo v sobotu, start mezi 30. ledna 22:23 a 0:37 31. ledna. 25. ledna 20:56  

Míří lapač krytů na Floridu?

Loď Mr Steven opustila přístav v LA a míří k Panamskému průplavu. SpaceX se možná při misi SES-16 pokusí o záchranu krytů. Zdroj 22. ledna 23:59