O tom, že experimentální nafukovací modul BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) zůstane u ISS připojený déle, než měl a že bude využit jako sklad, jsme Vás již informovali. Astronauti v minulých týdnech z útrob modulu odstranili již nepotřebný hardware a bezdrátové senzory nahradili kabelovými (kvůli eliminaci rizika rušení signálu uloženým nákladem). Dalším krokem byla instalace vzduchových rozvodů a hlavně sítí, které definují samotný úložný prostor. Dalším krokem, na kterém NASA a Bigelow spolupracují, je instalace elektrického a datového rozhraní, které by umožnilo další technologické demonstrace.
Celkově dokáže BEAM pojmout až 130 „krabic“ Cargo Transfer Bags, čímž se v ostatních modulech ušetří hodně místa – jedna krabice má objem 0,053 metru krychlového. Minulé měsíce již prokázaly, že nafukovací modul odolává kosmickým úlomkům, radiaci a i mikroorganismům, takže NASA chce využívat BEAM jako sklad minimálně tři roky.
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
http://i.dailymail.co.uk/…BEAM_will_be_the_first-a-20_1459260566424.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss053e238920.jpg
Když vidím podobné obrázky, tak si pořádně uvědomuji, jak velké bylo ATV.
Pro doplnění – oněch cca 0,5 m3 má každá ze 130 „krabic“ – ale všiml jsem si, že stejným způsobem je to napsané i na webu NASA.
Aha, tak to je opravdu hlupě matoucí. Díky, opraveno.
Tam by se už dalo pomalu i bydlet 😀
130 x 0,53 = 68,9 m3. Ten Beam je fakt nafukovací
Obytný objem modulu BEAM je 16 m3
Taky mě to neštymuje
Řekl bych, že tam má být jen 30 krabic, ne 130
Raději to vrátím na původní verzi, byť ani jedna nedává moc smysl.
V citovaném článku z webu NASA se píše „about 1.87 cubic feet (0.53 cubic meters)“. Jenže jaksi 1ft³ = 28.31685l, tedy se jim někde zatoulala nula.
130 x 0.053 m³ = 6,87 m³, což se už do udávané velikostui BEAMu vejde podstatně snadněji…
Tak snad v těch vacích nebudou posílat třeba palivo, aby nedopadli jako kdysi na Marsu…
Díky moc za osvětlení celé situace!
Já mám pocit, že přesně tohle jsem tu už před pár týdny řešil. 🙂 https://kosmonautix.cz/2017/10/nafukovaci-modul-u-iss-zustane-dele/
Hlásím že tomu nerozumím. 130 krabic o objemu 0,53m3 = cca 70m3. A na wiki se píše že Beam je velký 16m3
Tak jak to je?
Krabice má 0,053 a ne 0,53 m2 :-)) takže objem krabic je pak zcela reálných 7 m2.
Počet krabic je v pořádku. Je jich až 130ks. Ale různých velikostí! Proto objem 16m3 sedí. Viz níže
For now, at least, the module won’t exactly have a glamorous purpose on-station. NASA will use the additional space to store up to 130 „cargo transfer bags,“ bags of various sizes first used for storage in space shuttle mid-deck lockers and later used to transfer cargo to the space station.
Zdroj https://arstechnica.com/science/2017/10/nasa-tries-an-inflatable-room-on-the-space-station-likes-it/
Tak mě napadá čisté selským rozumem, že úložný prostor se nemůže rovnat skutečnému objemu. Pokud tam chci něco ukládat, tak tam pro to taky musím vlezt. Nemůžu to zarovnat až po víko, pokud to vždycky nechci všechno vyházet ven, abych něco našel.
Teoreticky ano, pokud je například v každé krabici to samé. Tedy například vybavení, které se musí v pravidelných (krátkých) intervalech vyměňovat.
Na to, že tam byl dopraven s trochou nadsázky jako přívažek, je to neskutečná paráda. Na plnohodnotný modul B330 se těším snad ještě víc než na Falcon Heavy a SLS s Orionem u Měsíce.
Jj, je to velká paráda. Vypadá to, že se ztratila původní skepse z „vesmírného stanu“. Vzpomínám si, jak jsem byl sám v údivu, když jsem slyšel poprvé pojem „nafukovací modul“. Přesnější by bylo rozkládací modul, přeci jenom to nafukování evokuje dojem něčeho chatrného. Myslím si, že cesta podobných modulů má svoji budoucnost.
k tejto fotke sa dá dať jediný podtitulok -> O krok bližšie k budúcnosti.
To, ze donho zaviedli rozvod vzduchu a siete znamena, ze uz nie je hermeticky utesneny? To znamena, ze mu NASA velmi doveruje.
Já se ptal nedávno na totéž jinými slovy. Jestli to znamená, že bude permanentně otevřený.
Předpokládám, že tam bude nějaká klapka, kterou se dá přívod vzduchu rychle uzavřít.