sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Československý start už je za dveřmi

Indie zveřejnila fotky ze stavby rakety PSLV, která 23. června vynese družici Cartosat-2 a s ní i 30 cubesatů – mezi nimi i český VZLUSat a slovenský SkCube.
19. června 15:46

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
8 let před

Bude živý komentár k štartu cubesatov ? Asi by to mnohí uvítali.
pb

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  pbpitko

Mrkněte do pravého sloupce do sekce plánovaných přenosů. 😉

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

5:45. Zdá se to brzy, ale protože mě brzy ráno budí kravál přemnožených kavek v korunách stromů, tak to možná vyjde. Žeh motorů PSLV by tento problém hravě vyřešil 🙂

Je to sice minidružice, ale její úkol za pozornost určitě stojí.

Robert1
Robert1
8 let před

Je sanca alebo nejaky naznak ze by mohla vzniknut rotujuca stanica ktora by simulovala zemsku gravitaciu ?(nieco ako v scifi filmoch) Lahko sa da zratat ze ked musia kozmonauti cvicit minimalne 2.5h denne a hodina astronauta stoji cca 50-70tis$ tak za 20 rokov prevadzky su to miliardy utopene iba v cviceni, co cini nemalu cast celkovych nakladov na stanicu.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Robert1

Momentálně se nic takového reálně nepřipravuje.

Dan
Dan
8 let před
Odpověď  Robert1

Abyste nezažíval nepříjemné pocity dané gradientem působící síly a Coriolisovou silou, musela by ta stanice být mnohem rozměrnější, než co běžně vidíme ve sci-fi. Ztráta drahocenného času astronautů je proti takovéto technologické výzvě vcelku marginální.

pbpitko
pbpitko
8 let před

gravitačný gradient :
pri rotácii by gravitačné zrýchlenie na chodidlá bolo vyššie ako na hlavu, čo by bolo značne nepríjemné. Aby tento rozdiel bol čo najmenší musí byť priemer čo najväčší – 10km by možno stačilo, ale radšej viac. Vážilo by to mnoho tisíc ton. Kto to postaví, vynesie na obežnú dráhu a hlavne zaplatí ? Zatiaľ ešte dlho nerealizovateľné.
pb

pbpitko
pbpitko
8 let před
Odpověď  pbpitko

Predstavte si koľko váži Eifelová veža v Paríži, a tá má „iba“ 300m.
Coriolisová sila by Vás pri pohybe stále stáčala do strany , čo by bolo hodne nepríjemné.
Ak by ste si chcel naliať šampanské z fľaše do pohára, kvapalina by nesmerovala dole ale do strany a nalievali by ste mimo pohára, čo by bolo mrzuté a škoda.
To radšej priamo z fľaše.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.