Štítek ‘SkCube’

SkCube nereaguje na příkazy

První slovenská družice SkCUBE

V noci z 12. na 13. ledna se malá družice SkCube nečekaně odmlčela. Ještě ve 22:32:21 poslala svůj poslední datový balíček a po půlnoci už bylo ticho. Cubesat tehdy přelétával nad jihoamerickou anomálií, v jejímž okolí už operátoři slovenské družice dříve zaznamenali nadměrné ohřívání hardwaru. Další desítky hodin se nesly ve snaze obnovit komunikaci, ale pozitivní výsledek nepřicházel. Začíná se tedy zdát, že první slovenská družice ukončila svůj provoz po 569 dnech. Je tedy čas zhodnotit její přínosy a výhledy do budoucna.

500 vesmírných dní českého a slovenského cubesatu

23. června 2017 odstartovala z indického kosmodromu Šríharikota raketa PSLV, která kromě hlavního nákladu, tedy družice Cartosat-2E, vynášela i několik desítek cubesatů. Mezi nimi byli i český a slovenský zástupce – VZLUSAT-1 a SkCube. Oba cubesaty, které naše národy zajímají, vznikly kvůli tomu, aby ukázaly, že čeští a slovenští odborníci jsou schopni vyvinout kosmickou techniku, která je v mnoha ohledech inovativní a posouvá vpřed celý obor. Český cubesat například nese miniaturizovaný rentgenový dalekohled, dále přístroj FIPEX pro měření koncentrace kyslíku v atmosféře a také testuje nově vyvinutý radiační štít z kompozitního materiálu. Slovenská SkCube zase testovala inovativní mikrosenzor pro určení pozice SLunce, disponuje vlastním operačním systémem, nebo samoopravným komunikačním protokolem.

Pražská vesmírná noc ve znamení cubesatů

Malé cubesaty zažívají v posledních letech boom a ze zábavy pro studenty se začíná stávat svébytný obor kosmonautiky se širokým spektrem využití – od technologických demonstrátorů inovativních metod až po levnou možnost, jak současně sbírat data z mnoha míst. Pokud Vás cubesaty a novinky kolem nich zajímají, pak byste měli navštívit již devátou akci jménem Space Night, kterou organizuje kosmický podnikatelský inkubátor ESA BIC Prague! 25. června od 18:00 začne na adrese Jungmannova 36/31 (vchod A, 3. patro) akce zaměřená právě na cubesaty.

Kosmotýdeník 264 (2.10. – 8.10.)

Další týden je za námi a proto vychází další díl pravidelného souhrnu novinek z oblasti kosmonautiky – Kosmotýdeník. V dnešním vydání se v hlavním tématu zaměříme na Mars a jeho využití jako učebnice toho, jak vznikal život zde na Zemi. Podíváme se také na novinky kolem české družice VZLUSAT-1 a zamíříme i ke SpaceX, kde se protahují práce na zprovoznění jejich floridské rampy SLC-40. Přeji vám příjemné čtení a pěknou neděli.

Kosmotýdeník 257 (14.8. – 20.8.)

Jaký byl právě uplynulý týden v kosmonautice? Byl plný zajímavých událostí. Na některé z nich se dostane i v Kosmotýdeníku. Krom shrnutí zpráv, o kterých jsme vás již informovali, přijde na řadu i jedna opravdu pečlivě izolovaná nádrž, která má otevřít okno náročným úpravám dráhy v hlubokém vesmíru. Podíváme se také na fotografie ze startu Atlasu 5, na přistání Falconu 9 a na řadu přijdou i další události. Přeji vám pěkné čtení a hezkou neděli.

Česká družice na světové úrovni

V pátek 23. června zaburácely motory indické rakety PSLV. Tímto okamžikem započala na české poměry zcela ojedinělá mise, která se bez nadsázky řadí šíří svého výzkumu na světovou špičku v dané kategorii. Na špici indické rakety letělo několik desítek družic, mezi kterými byla i česká družice VZLUSAT-1. Nejen, že Česká republika tak po dlouhých čtrnácti letech měla konečně svoji družici, ale právě vědecké cíle této družice ji zařadily mezi uznávané a přínosné mise světového formátu. Neměla by proto zůstávat ve stínu své slovenské sestřičky SkCUBE a následující článek vám má ukázat, jak velkou vědu dokáže dělat tak malá družice.

SkCUBE statečně bojuje s problémy

Maketa cubesatu skCube na stánku SOSA

Jak jsme Vás již před několika dny informovali prostřednictvím krátké zprávy, první slovenskou družici SkCUBE potkaly první komplikace. Slovenská organizace pro kosmické aktivity SOSA pilně shromažďuje veškerá data o anomálii a hledá důvody problému. Nyní se zdá, že se jejich snažení blíží k úspěšnému cíli. Ještě než se začneme věnovat detailům, je potřeba zdůraznit, že SkCUBE stále funguje. Rozhodně tedy není pravda, že by přestala komunikovat, nebo by se nedala ovládat. Celé je to trochu složitější.

Vesmírné výzvy – červen 2017

cerven2017 zdroj:eprosperita.cz

Falcon, Falcon, Falcon, tak by se ve zkratce dala pojmenovat první tři témata červnových Vesmírných výzev. Tak jednoduché to ve skutečnosti nebylo, každý ze startů se nějakým prvenstvím zapsal do interních statistik SpaceX a jeden z nich dokonce do statistik světové kosmonautiky. Další dvě témata by se dala charakterizovat klíčovými slovy ISS, ruská kosmonautika a pilotované lety, neboť se jedná o návrat Sojuzu MS-03 a start zásobovací lodi Progress MS-06. Poslední téma se týká Čechů a Slováků. Na oběžnou dráhu se totiž vydala česká družice VZLUSat-1 a slovenská SkCube.

SkCube čelí prvnímu problému

První slovenskou družici potkal zatím nespecifikovaný problém s palubním počítačem. Tým pracuje na hledání závady. Zdroj 8. července 14:10

SkCube funguje skvěle

První slovenská družice už absolvovala 25 obletů Země a její signál zachytili radioamatéři i v Japonsku, nebo USA. Stabilizační systém snížil rotaci jen na 0,6°/ s. Zdroj 24.června 23:03