sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Poslední mozaika od Cassini

Už zase musíme v souvislosti se sondou Cassini použít ono nepříjemné slovo „naposledy“, které nám připomíná, že tato slavná mise skončí už v polovině letošního září. Sonda během dosavadní mise udělala hned několik velkoformátových mozaiek Saturnu a jeho magicky vypadajících prstenců. Pokaždé pořídila několik snímků, kterými pokryla celou scénu. Jelikož se fotky vždy na krajích překrývaly, bylo možné z nich složit působivou mozaiku. 13. května se sonda do této činnosti pustila naposledy. O několik dní později se mohli specialisté pochlubit povedeným dílem, které nám opět ukazuje křehkou krásu saturnových prstenců. Náhledový obrázek si můžete kliknutím zvětšit, případně navštivte přímo originální snímek.

Princip vzniku mozaiky.
Princip vzniku mozaiky.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Tato konkrétní mozaika vznikla složením 96 snímků pořízených se širokým zorným polem. Při pohledu na infografiku vpravo od tohoto sloupce Vás možná zaujme, že čtverců je pouze 12 (šest ve dvou řadách). je to tím, že Cassini fotí přes barevné filtry, takže jednoduchou matematikou dospějeme k tomu, že pro jeden výsledný čtverec bylo potřeba osm snímků s různými filtry.

Snímkování proběhlo v době, kdy se sonda přibližovala nejvyššímu bodu své oběžné dráhy kolem planety, přičemž na konci focení byla od horních vrstev atmosféry vzdálená 650 040 km. Z měsíců je vidět pouze Janus a Mimas – na níže přiložených obrázcích se můžete podívat na detailní popis nasnímaných útvarů, který vytvořil Ian Regan.

Popis jednotlivých útvarů v prstencích.
Popis jednotlivých útvarů v prstencích.
Zdroj: https://pbs.twimg.com
Díky podobným snímkům vidíme, jak jsou prstence vrstevnaté.
Díky podobným snímkům vidíme, jak jsou prstence vrstevnaté.
Zdroj: https://pbs.twimg.com
Výřez z mozaiky pořízené v rámci Grande finale
Výřez z mozaiky pořízené v rámci Grande finale
Zdroj: https://pbs.twimg.com
Hra světel a stínů mezi Saturnem a prstenci je neskutečně působivá.
Hra světel a stínů mezi Saturnem a prstenci je neskutečně působivá.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Zdroje informací:
http://www.planetary.org/

Zdroje obrázků:
http://planetary.s3.amazonaws.com/…/20170516_ian-regan-cassini-finale-portrait.jpg
https://pbs.twimg.com/media/C-_gry7UIAAV-Ur.jpg
https://pbs.twimg.com/media/C_2E_SzXgAAhEcT.jpg
https://pbs.twimg.com/media/C_2E_S6WsAEsaSf.jpg
https://pbs.twimg.com/media/C_2E_tJXcAAu4s_.jpg
https://pbs.twimg.com/media/C_2E_iYW0AAogkl.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
7 let před

Ď.
Úžasné fotky aj článok.
pb
🙂

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Dobrá práce pane Majer, ale po Cassini mi bude smutno, snad se brzo dočkáme sond k Uranu a Neptunu. Na špičce SLS. 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Rádo se stalo. Věřme, že se dočkáme nějakého nástupce.

peter
peter
7 let před

dik

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  peter

Rádo se stalo.

Edemski
Edemski
7 let před

Furt mi nejde do hlavy, proč je ten poskládaný snímek naopak?!?

Martin Gembec
Martin Gembec
7 let před
Odpověď  Edemski

Poskládaný snímek je otočen jihem nahoru, pro účely článku měl být možná přetočen, než byl publikován, ale to už je jedno.

Nývltová
Nývltová
7 let před

Mne zas furt nejde do hlavy, proč NASA neukáže originály fotek Cassini, ale jen obrázky v malované podobě! Vždyť ten podvrh je jasný!

Michael Voplatka
7 let před
Odpověď  Nývltová

Víte, ono se špatně fotografuje něco, co se od nás nachází mnoho stovek milionů kilometrů. Proto nejčastěji vídáme pouhé animace, protože jedině ty zobrazují sondu v jejím aktuálním prostředí. Možná kdybyste trochu prohledala internet, našla byste hromadu fotografií Cassini z dob příprav (například zde). Ale chápu, že je mnohem jednodušší oznámit jasný podvrh. Hodláte nám ten podvrh podložit i relevantními argumenty?

Edemski
Edemski
7 let před
Odpověď  Nývltová

Co to?!? Pochopila jste, že je to „zatmění Slunce“? Takže se Cassini vlastně dívala jen na hru světel a stínů, kterou dělaly prstence a atmosféra Saturnu?!?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.