sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Rover pro Artemis

NASA plánuje použít nákladní verze lunárních landerů pro program Artemis, které vyvíjejí společnosti Blue Origin a SpaceX, k dopravě přetlakového roveru Měsíc. Přetlakovaný dopravní prostředek vyvíjí japonská vesmírná agentura JAXA na základě dohody oznámené v dubnu.

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První průlet mezi Saturnem a prstenci

Nová mise začala. Velké finále sondy Cassini je tu. Sonda dnes dopoledne našeho času jako první lidmi vyrobený objekt prolétla skrz mezeru mezi Saturnem a vnitřním okrajem prstenců. Vědci se už nemohou dočkat, až jim sonda pošle první fotky a výsledky měření. Je ale potřeba čekat. Výsledky budeme znát až zítra ráno našeho času. Cassini naváže se Zemí spojení až za několik dlouhých hodin. Dráhu sondy můžete živě sledovat na této adrese. V dnešním krátkém článku jsme připravili souhrn nejdůležitějších termínů (v našem čase), které se k tomuto průletu váží.

  • 26. dubna ve 2:00 se Cassini přibližovala nejnižšímu bodu dráhy. Přilétala od severní polokoule planety a už byla připravená na první z 22 blízkých průletů.
  • 26. dubna v 10:34 začala 14 minut dlouhá otočka, při které se vysokozisková anténa otočila směrem, odkud měly přicházet částice z prstenců. V této orientaci posloužila anténa jako ochranný štít, který měl ochránit citlivé přístroje a vlastní konstrukci.
  • 26. dubna v 11:00 došlo k průletu sondy Cassini mezerou mezi prstenci a planetou. Průlet přes rovinu prstenců byl ve znamení sběru vědeckých dat, kdy se činily všechny palubní přístroje. Sonda v té době nekomunikovala se Zemí.
  • Nejdříve 27. dubna v 6:00 se otevře první možnost k navázání signálu se sondou. Použije se k tomu obří 70metrová anténa v kalifornském Goldstone, která je součástí celosvětové sítě Deep Space Network. Ta bude poslouchat, zda nezachytí signál ze sondy.
  • Ne dříve než 27. dubna v 6:30 by mělo začít stahování snímků ze sondy na Zemi. Nějaký čas zabere jejich zpracování a za několik hodin bychom se tak mohli dočkat prvních snímků z této prakticky zbrusu nové mise.

Zdroje informací:
https://saturn.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA21438.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
7 let před

Preju všem borcům z JPL hodně štěstí 🙂

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Při brzdném manévru v roce 2004 se přiblížila k oblakům na 19 980 km. Tehdy se uvádělo, že blíže se již nikdy k Saturnu nepodívá (tedy s výjimkou závěrečného vstupu). Nevím, jak blízko prolétá během Grand finale, ale mělo by to být méně.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Mezera je široká jen asi 2700 km, takže to určitě překonala. 😉

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

V takové blízkosti u Saturna už musí sonda nabírat pořádně velkou rychlost. Takže těch 2700 km je pro ni docela škvíra 🙂 Kdyby to bylo 50 km/s, tak jde o necelou minutu letu. Ale řekl bych, že to bude ještě více.

Štěpán
Štěpán
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Při brzdném zážehu 2004 vůbec nemuseli o Grand finale vědět…

Trebka
Trebka
7 let před
Odpověď  Štěpán

To taky Spytihněv nikde neimplikoval.

Majkl
Majkl
7 let před

Čím je limitován čas kdy může sonda komunikovat ? Je to tím že přijímače na zemi mají omezený čas na komunikaci s určitou sondou?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Majkl

Ano, je to jeden z důvodů. Dále komunikace nemůže probíhat v době, kdy je sonda schovaná z pohledu ze Země za Saturnem, nebo pokud anténa míří jiným směrem – z jakéhokoliv důvodu.

Majkl
Majkl
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Díky 🙂

Duch
Duch
7 let před

Podle http://eyes.nasa.gov/dsn/dsn.html to na nejakou komunikaci zatim nevypada –
MODE – No Signal, STATUS Setup / Teardown / Tracking

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Duch

Je to dobré, sonda se ozvala!

maro
maro
7 let před
Odpověď  Duch

Parádní stránka.

Adam Windsor
Adam Windsor
7 let před

Dobrý večer,

předně děkuji za skvělé články, kterými už dlouhodobě zásobujete všechny kosmo-chtivé čtenáře 🙂
Rád bych se zeptal, jakým způsobem jsou sondou (nejen Cassiny) vybírány záběry pro fotografie případně měření? Sonda dostane během komunikačního okna instrukce jak a kam se má natočit, nebo je zde nějaká míra autonomie (byť od stroje z roku 1997 neočekávám žádné velké zázraky co se umělé inteligence týče)?

Další moje otázka se týká samotného konce sondy. Je nějakým způsobem naplánováno vědecké měření během sestupu do Saturnovy atmosféry? Pokud během včerejšího průletu byla vypnutá komunikace ve snaze maximalizovat vědecká měření, což je pochopitelné, předpokládám, že tomu tak nebude během sestupu. Které přístroje přichází v úvahu? Co jsem se díval na vybavení sondy, tak si nejsem úplně jistý, jestli sonda zvládne ze sestupu vydolovat nějaká další cenná vědecká data (doufám, že se mýlím:) )…dovede nějaká data ještě doručit přístroj CDA (Cosmic dust analyzer)?

Děkuji a přeji mnoho spokojených čtenářů

A.W.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Adam Windsor

Hezký den,
v první řadě moc děkujeme za pochvalu!
Autonomie je v tomhle případě nulová. Sonda dostane pouze pokyny o tom, kam se má kdy dívat a který přístroj se má kdy zapnout.
Ohledně konce sondy bude situace jiná, než není. Tentokrát sloužila anténa jako štít. Je to logické – vědci sondu nechtěli zničit, protože na ni ještě bude čekat vědecké zkoumání a zajímavá mise. Údaje se proto pouze ukládaly do palubní paměti. Naopak při konci mise už nebude na co čekat. Sonda proto bude posílat údaje v reálném čase, protože se tak jako tak zničí. Ostatně očekává se, že zanikne během minuty od vstupu do atmosféry, takže přístroje budou mít jen málo času. Ale nějaké chemické složení, případně údaje o drobných částicích by se z toho vydolovat s trochou štěstí daly. 🙂

Adam Windsor
Adam Windsor
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Velice děkuji za odpovědi! S anténou používanou coby štít při současném (a budoucích) průletech jsem netušil, dává to nyní mnohem větší smysl.

Budu držet palce jak samotné sondě, tak borcům z JPL, samozřejmě a v neposlední řadě i vám, ať se daří psát další skvělé články.

A.W.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Adam Windsor

Budeme se snažit. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.