sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Thomasův fotokoutek (17)

Thomas Pesquet

Už od počátku svého pobytu na ISS je francouzský astronaut Thomas Pesquet velice aktivním fotografem a své výtvory navíc publikuje na sociálních sítích spolu s osobními komentáři u každé fotografie. Nejinak tomu bylo v uplynulém týdnu, a proto na Vás dnes čeká další porce fotografií z nízké oběžné dráhy Země. Dnes se podíváme na pyramidy, které Thomas tak dlouho marně hledal, a dozvíme se, jak je to s hledáním Velké čínské zdi. Dále uvidíme neuvěřitelné geometrické obrazce a samozřejmě nebude chybět odlet Dragonu od ISS. Nechť se Vám článek líbí!

Svěží a čistý zimní vzduch napomáhá pořizování ostřejších snímků. Zdá se, že Varšava přichází o svůj zimní kabát ze sněhu.
Svěží a čistý zimní vzduch napomáhá pořizování ostřejších snímků. Zdá se, že Varšava přichází o svůj zimní kabát ze sněhu.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33313241196/
Ajjacio s místním letištěm Bonaparte (AJA/LFKJ).
Ajjacio s místním letištěm Bonaparte (AJA/LFKJ).
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32105847091/
Třicetisekundová expozice Země na počest Dona Pettita! Nejsem tak dobrý jako Don, ale doufám, že se zlepším.
Třicetisekundová expozice Země na počest Dona Pettita! Nejsem tak dobrý jako Don, ale doufám, že se zlepším.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32512186884/
Azory střežící Biskajský záliv. Před námi je slunečný den. Občas mě baví předstírat, že jsem meteorolog.
Azory střežící Biskajský záliv. Před námi je slunečný den. Občas mě baví předstírat, že jsem meteorolog.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33191862636/
Tlaková níže nad jižní částí Alp spatřená před několika týdny: to znamená sněžení pod 1500 m...
Tlaková níže nad jižní částí Alp spatřená před několika týdny: to znamená sněžení pod 1500 m…
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33191905386/
(1/2) V těchto obalech se nachází 1,2 milionu rajčatových semínek projektu Tomatoshpere Kanadské kosmické agentury. Studenti ve 20 000 třídách napříč Kanadou a Spojenými státy obdrží semena, která se vrátí na Zemi. Budou tato semena pěstovat spolu s jinými, které do vesmíru neletěly, aby zjistili, jestli pobyt ve vesmíru má nějaký vliv na vypěstované rostliny. Tohle je krásný příklad vědy a vzdělávání a já doufám, že se mládež zapojí a dobře se o rostliny postará. www.asc-csa.gc.ca/eng/educators/tomatosphere.asp
(1/2) V těchto obalech se nachází 1,2 milionu rajčatových semínek projektu Tomatoshpere Kanadské kosmické agentury. Studenti ve 20 000 třídách napříč Kanadou a Spojenými státy obdrží semena, která se vrátí na Zemi. Budou tato semena pěstovat spolu s jinými, které do vesmíru neletěly, aby zjistili, jestli pobyt ve vesmíru má nějaký vliv na vypěstované rostliny. Tohle je krásný příklad vědy a vzdělávání a já doufám, že se mládež zapojí a dobře se o rostliny postará. www.asc-csa.gc.ca/eng/educators/tomatosphere.asp
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33436419325/
(2/2) V těchto obalech se nachází 1,2 milionu rajčatových semínek projektu Tomatoshpere Kanadské kosmické agentury. Studenti ve 20 000 třídách napříč Kanadou a Spojenými státy obdrží semena, která se vrátí na Zemi. Budou tato semena pěstovat spolu s jinými, které do vesmíru neletěly, aby zjistili, jestli pobyt ve vesmíru má nějaký vliv na vypěstované rostliny. Tohle je krásný příklad vědy a vzdělávání a já doufám, že se mládež zapojí a dobře se o rostliny postará. www.asc-csa.gc.ca/eng/educators/tomatosphere.asp
(2/2) V těchto obalech se nachází 1,2 milionu rajčatových semínek projektu Tomatoshpere Kanadské kosmické agentury. Studenti ve 20 000 třídách napříč Kanadou a Spojenými státy obdrží semena, která se vrátí na Zemi. Budou tato semena pěstovat spolu s jinými, které do vesmíru neletěly, aby zjistili, jestli pobyt ve vesmíru má nějaký vliv na vypěstované rostliny. Tohle je krásný příklad vědy a vzdělávání a já doufám, že se mládež zapojí a dobře se o rostliny postará. www.asc-csa.gc.ca/eng/educators/tomatosphere.asp
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33436418845/
(1/2) Velice detailní snímek senegalského Dakaru, jednoho z nejdynamičtějších měst v Africe!
(1/2) Velice detailní snímek senegalského Dakaru, jednoho z nejdynamičtějších měst v Africe!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32859569755/
(2/2) Velice detailní snímek senegalského Dakaru, jednoho z nejdynamičtějších měst v Africe!
(2/2) Velice detailní snímek senegalského Dakaru, jednoho z nejdynamičtějších měst v Africe!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32039330243/
Pohled na pobřeží Senegalu a Gambie s dakarským poloostrovem dobře viditelným vlevo dole. Lidé žijící okolo delty řeky Saloum jsou ohroženi stoupajícími hladinami moří. Opět změny klimatu...
Pohled na pobřeží Senegalu a Gambie s dakarským poloostrovem dobře viditelným vlevo dole. Lidé žijící okolo delty řeky Saloum jsou ohroženi stoupajícími hladinami moří. Opět změny klimatu…
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32813102496/
Sníh v poušti! Několik vloček spadlo na úpatí pohoří Atlas na okraji Velkého východního písečného moře.
Sníh v poušti! Několik vloček spadlo na úpatí pohoří Atlas na okraji Velkého východního písečného moře.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32700541742/
Každý má nutkání projít se po zamrzlých řekách, že ano? Jsem si jist, že mnoho lidí přešlo na druhou stranu Voroněže.
Každý má nutkání projít se po zamrzlých řekách, že ano? Jsem si jist, že mnoho lidí přešlo na druhou stranu Voroněže.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33232465421/
Město jehož jméno je dobře známo i za hranicemi Francie: Saint-Tropez se Sainte-Maxime před sebou a městem Cogolin v zádech.
Město jehož jméno je dobře známo i za hranicemi Francie: Saint-Tropez se Sainte-Maxime před sebou a městem Cogolin v zádech.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32820326396/
(1/3) Několik málo lepších fotek pyramid! Velkou čínskou zeď z vesmíru nelze vidět pouhým okem... ani pyramidy. Našel jsem je pomocí zoomu fotoaparátu! "Malé" stavby s malým kontrastem není lehké vidět: ne Čínskou zeď opravdu nelze z vesmíru spatřit... a u pyramid není pouhým okem taky žádná šance. Ale po několika pokusech s fotoaparátem se mi to povedlo! Děkuji všem za nové výzvy. Budu hledat další podobné cíle.
(1/3) Několik málo lepších fotek pyramid! Velkou čínskou zeď z vesmíru nelze vidět pouhým okem… ani pyramidy. Našel jsem je pomocí zoomu fotoaparátu! „Malé“ stavby s malým kontrastem není lehké vidět: ne Čínskou zeď opravdu nelze z vesmíru spatřit… a u pyramid není pouhým okem taky žádná šance. Ale po několika pokusech s fotoaparátem se mi to povedlo! Děkuji všem za nové výzvy. Budu hledat další podobné cíle.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32727572092/
(2/3) Několik málo lepších fotek pyramid! Velkou čínskou zeď z vesmíru nelze vidět pouhým okem... ani pyramidy. Našel jsem je pomocí zoomu fotoaparátu! "Malé" stavby s malým kontrastem není lehké vidět: ne Čínskou zeď opravdu nelze z vesmíru spatřit... a u pyramid není pouhým okem taky žádná šance. Ale po několika pokusech s fotoaparátem se mi to povedlo! Děkuji všem za nové výzvy. Budu hledat další podobné cíle.
(2/3) Několik málo lepších fotek pyramid! Velkou čínskou zeď z vesmíru nelze vidět pouhým okem… ani pyramidy. Našel jsem je pomocí zoomu fotoaparátu! „Malé“ stavby s malým kontrastem není lehké vidět: ne Čínskou zeď opravdu nelze z vesmíru spatřit… a u pyramid není pouhým okem taky žádná šance. Ale po několika pokusech s fotoaparátem se mi to povedlo! Děkuji všem za nové výzvy. Budu hledat další podobné cíle.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32727611042/
(3/3) Několik málo lepších fotek pyramid! Velkou čínskou zeď z vesmíru nelze vidět pouhým okem... ani pyramidy. Našel jsem je pomocí zoomu fotoaparátu! "Malé" stavby s malým kontrastem není lehké vidět: ne Čínskou zeď opravdu nelze z vesmíru spatřit... a u pyramid není pouhým okem taky žádná šance. Ale po několika pokusech s fotoaparátem se mi to povedlo! Děkuji všem za nové výzvy. Budu hledat další podobné cíle.
(3/3) Několik málo lepších fotek pyramid! Velkou čínskou zeď z vesmíru nelze vidět pouhým okem… ani pyramidy. Našel jsem je pomocí zoomu fotoaparátu! „Malé“ stavby s malým kontrastem není lehké vidět: ne Čínskou zeď opravdu nelze z vesmíru spatřit… a u pyramid není pouhým okem taky žádná šance. Ale po několika pokusech s fotoaparátem se mi to povedlo! Děkuji všem za nové výzvy. Budu hledat další podobné cíle.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32727703472/
Na ostrově Noirmoutier je známá silnice, která bývá při velkém přílivu ponořená. Pamatuju si na tu silnici z dětství. Přemýšlel jsem, co bych dělal, kdybychom tam zůstali odříznuti.
Na ostrově Noirmoutier je známá silnice, která bývá při velkém přílivu ponořená. Pamatuju si na tu silnici z dětství. Přemýšlel jsem, co bych dělal, kdybychom tam zůstali odříznuti.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33252837096/
Toulon, mateřská základna francouzského námořnictva. Můžete vidět lodě v okolí přístavu.
Toulon, mateřská základna francouzského námořnictva. Můžete vidět lodě v okolí přístavu.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33260438816/
Zasněžená krajina mi občas připomíná pohled do mikroskopu během lekcí biologie během výcviku ESA Caves.
Zasněžená krajina mi občas připomíná pohled do mikroskopu během lekcí biologie během výcviku ESA Caves.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33226426631/
Textury ve sněhu: zdá se, jakoby lesy pokrývaly toto ruské město vypadající jako z kostiček Lega.
Textury ve sněhu: zdá se, jakoby lesy pokrývaly toto ruské město vypadající jako z kostiček Lega.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33198631442/
Minimalistické sněhové umění v Rusku. Nedokážu tyhle kilometry dlouhé rovnoběžné linie vysvětlit.
Minimalistické sněhové umění v Rusku. Nedokážu tyhle kilometry dlouhé rovnoběžné linie vysvětlit.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33227278251/
V suchých oblastech částo vidíme tyto rozpoznávací znaky zavlažování, které mi připomínají hrášek. Tato krajina v Saudské arábii má i Pac-Mana, který vypadá, že všechny hrášky sní!
V suchých oblastech částo vidíme tyto rozpoznávací znaky zavlažování, které mi připomínají hrášek. Tato krajina v Saudské arábii má i Pac-Mana, který vypadá, že všechny hrášky sní!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32499779110/
Přestože fotoaparát fotí barevně, tato fotka je černobílá. Západ slunce zdůrazňuje terén na ukrajinsko-běloruské hranici.
Přestože fotoaparát fotí barevně, tato fotka je černobílá. Západ slunce zdůrazňuje terén na ukrajinsko-běloruské hranici.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32511031634/
Fotka není úplně dobrá, ale ukazuje, jak aktivní byla jižní polární záře.
Fotka není úplně dobrá, ale ukazuje, jak aktivní byla jižní polární záře.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32972601200/
Těžko si představit fyziku polárních září: částice bombardující naši atmosféru se rozzáří v podívané, která nemá obdoby.
Těžko si představit fyziku polárních září: částice bombardující naši atmosféru se rozzáří v podívané, která nemá obdoby.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32512265214/
Údolí Cerdanya mezi Španělském a Francií zbožňuje sluneční svit. Pohoří na obou stranách blokuje mraky!
Údolí Cerdanya mezi Španělském a Francií zbožňuje sluneční svit. Pohoří na obou stranách blokuje mraky!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31785847003/
(1/2) Buenos Aires, hlavní město Argentiny, se i odsud zdá jako plné života.
(1/2) Buenos Aires, hlavní město Argentiny, se i odsud zdá jako plné života.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32228794180/
(2/2) Buenos Aires, hlavní město Argentiny, se i odsud zdá jako plné života.
(2/2) Buenos Aires, hlavní město Argentiny, se i odsud zdá jako plné života.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32229550380/
Denver na úpatí Skalnatých hor, které se staví do cesty silnicím středozápadu.
Denver na úpatí Skalnatých hor, které se staví do cesty silnicím středozápadu.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33301264255/
Letiště Larnaca na Kypru. LCA/LCLK.
Letiště Larnaca na Kypru. LCA/LCLK.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31807424510/
Dnes jsme dali své sbohem Dragonu! Odveze s sebou zpátky na zem část z nás. A to myslím doslova, protože se v něm nachází mnoho důležitých vědeckých vzorků, z nichž některé jsou vzorky z těl posádky!
Dnes jsme dali své sbohem Dragonu! Odveze s sebou zpátky na zem část z nás. A to myslím doslova, protože se v něm nachází mnoho důležitých vědeckých vzorků, z nichž některé jsou vzorky z těl posádky!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33527778275/
Dragon čeká na odpojení nad namibijskými dunami.
Dragon čeká na odpojení nad namibijskými dunami.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33143704260/
Dragon a Sojuz jsou jedinými loděmi, které se dokáží vrátit na Zemi. Dnes si tváří v tvář čelili na Vesmírné stanici. Rozdílné technologie, rozdílný jazyk, stejný cíl!
Dragon a Sojuz jsou jedinými loděmi, které se dokáží vrátit na Zemi. Dnes si tváří v tvář čelili na Vesmírné stanici. Rozdílné technologie, rozdílný jazyk, stejný cíl!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33527777705/
Několik minut po odpojení je Dragon zase na všechno sám a je připraven na ohnivý návrat.
Několik minut po odpojení je Dragon zase na všechno sám a je připraven na ohnivý návrat.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33527777065/
Ve vzdálenosti 150 m a v absolutní temnotě je toto to jediné, co můžeme vidět z vesmírné lodi: navigační světla odrážející se na křídlech solárních panelů.
Ve vzdálenosti 150 m a v absolutní temnotě je toto to jediné, co můžeme vidět z vesmírné lodi: navigační světla odrážející se na křídlech solárních panelů.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33527777105/

Zdroj informací:
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/with/32444560532/

Zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33313241196/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32105847091/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32512186884/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33191862636/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33191905386/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33436419325/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33436418845/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32859569755/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32039330243/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32813102496/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32700541742/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33232465421/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32820326396/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32727572092/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32727611042/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32727703472/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33252837096/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33260438816/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33226426631/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33198631442/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33227278251/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32499779110/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32511031634/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32972601200/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32512265214/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31785847003/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32228794180/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32229550380/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33301264255/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31807424510/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33527778275/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33143704260/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33527777705/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33527777065/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33527777105/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vojta
Vojta
7 let před

Fotky jsou pěkné, ale měl bych výhradu k mobilní verzi webu. Obrázky jsou méně než půl obrazovky široké (při prohlížení na šířku) a po kliknutí se zobrazí ještě o trochu menší. Zoom je navíc zablokovaný, takže jediná možnost zvětšení je otevření v novém tabu. Do desktopové verze se mi také nepovedlo přepnout. Vzhledem k tomu, že jde o plugin, tak s tím asi moc dělat nepůjde, ale kdyby přece…

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  Vojta

Na, teď se mi to do desktopu přepnulo. Skoro to vypadá, že se to přepíná po odeslání komentáře 🙂

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Právě ty zafungovaly až po odeslání komentáře. Předtím to vedlo vždy jen ke znovunačtení stávající verze.

maro
maro
7 let před

Hezké. Jen s tou „neviditelností“ čínské zdi bych si nebyl tak jistý. Určitě bude záviset na ročním období a tedy i vegetaci okolo té zdi (teď zrovna bude vše šedé). A taky je dost podstatná výška letu. On ten vesmír začíná o dost níž než je jejich letová hladina 400 km. Z té stovky kilometrů bude ta šance zeď uvidět určitě lepší.

maro
maro
7 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Šířka 10 metrů, vzdálenost 100 km. Je jako šířka 0,2 mm (režná nit) z výšky 2 metrů. Niť je bílá a podlaha tmavě zelená. Fakt vidíte problém?

Petr Scheirich
Petr Scheirich
7 let před
Odpověď  maro

Čínská zeď z výšky 100 km se bude jevit jako lidský vlas ze vzdálenosti 2 m, a z výšky 400 km jako lidský vlas ze vzdálenosti 8 m. Uvidíte z téhle vzdálenosti lidský vlas na koberci? Určitě ne. Uvidíte ho na bílém papíře? Ze dvou metrů nejspíš ano, ale to je situace s naprosto ideálním kontrastem, která v případě Čínské zdi nastane jen těžko.

maro
maro
7 let před
Odpověď  Petr Scheirich

V vegetačním období z výšky 100 km je to stejné jako vidět bílou nit o tloušťce 0,2 mm z výšky 2 metrů na zelené hladké podlaze (ty stromy jsou nižší než ta zeď). To snad nebude takový problém, ne?

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  maro

Velká čínská zeď není bílá. Dokonce ani není všude stejná, stavěli z místního materiálu. Vegetace také není jako hladká zelená podlaha a ne všude kolem Zdi je les. Zeď kopíruje terénní nerovnosti (často jde po hřebenech) a krajina kolem zdaleka není rovná, což znamená, že se ztratí v podobných a čistě přírodních útvarech – hřebeny, údolí, rokle, potoky… nebo v novějších stavbách – obyčejná dálnice je o dost výraznější objekt a i prašná cesta je se Zdí zaměnitelná. Ale není třeba se dohadovat, máme Google mapy, kde si to můžete zkusit.
https://www.google.cz/maps/place/40%C2%B040'48.0%22N+117%C2%B013'48.0%22E/@40.6811545,117.2297156,8330m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d40.68!4d117.23

Racek
Racek
7 let před
Odpověď  maro

Taková stavba vždy ovlivňuje nejbližší okolí, např. vegetaci (mikroklima) či navátý či odvátý písek a prach (obého vč. větrů je v Číně nadbytek) a bývají i viditelné pozůstatky původních zemních prací. Takže určitá možnost ji vidět je, resp. spíš zjistit, kudy asi probíhá. Kromě toho v celkem blízkých intervalech (několik set či tisíc metrů) je protkána sítí větších či menších pevností, takže by vypadala jako korálky na niti.
In natura jsem jí viděl, z letadla též, z vesmíru bohužel ne.

maro
maro
7 let před
Odpověď  maro

Tak jasně. Dálnice by byla pro pozorného pozorovatele z těch 100 km přece jenom viditelnější. Ovšem chtělo by to viset na jednom místě a orientovat se v té spleti hřebenů a nitek. Ale to jaksi z ISS nejde, protože ta valí stále vpřed dost rychle na takové upřené pozorování.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.