Na samotném začátku letošního roku začala staniční robotická paže na ISS měnit staré baterie za nové. V pátek 6. ledna se na kosmickou procházku vydali Američané Robert Kimbrough a Peggy Whitson, kteří během výstupu o délce 6 hodin a 34 minut stihli nainstalovat všechny potřebné propojovací desky (a jako bonus navíc natáhli ethernetový kabel pro nové soukromé lodě s posádkou). V dalších dnech pak v práci pokračovala staniční paže a dnes přichází na řadu druhý plánovaný výstup, kterého se zúčastní Shane Kimbrough a Francouz Thomas Pesquet. V dnešním článku můžete celý výstup sledovat živě.
Pokud nedojde k žádnému zpoždění, oba astronauti začnou svůj výstup ve 13:05 našeho času, přičemž kosmická vycházka by měla trvat šest a půl hodiny. Stejně jako v minulém týdnu, se dvojice i nyní zaměří na sektor S4 na příhradové konstrukci, kde jsou umístěné baterie z energetického okruhu 3A. Ty se minulý týden úspěšně podařilo vyměnit a proto se oba astronauti pustí do stejné procedury na okruhu 1A. Samotný výstup bude velmi podobný tomu, co jsme viděli minulý týden – ještě předtím se staniční paže s pomocí nástavce Dextre postarala o vyjmutí starých Ni-MH baterií a umístila i náhradní jednotky pro Li-Ion baterie. Astronauti tak nainstalují adaptérové desky a propojí datové kabely.
Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/1/417/32087371465_63a2bfe3f4_k.jpg
Který téměř zemřel při pokusech splnit poměrně jednoduché úkoly byla NASA přesvědčena, že ve vesmíru se pracovat nedá. No, tehdy Aldrin se zabejcil a rozpracoval celý systém a novou metodiku a postupy a spolu s NASA připravil i nové pomucky a nástroje. Hned při svém letu na Gemini všechny úkoly splnil a dokázal, že pracovat ve vesmíru je zcela možné, jen se musí přizpůsobit přístup. Stejně jako se po 18 třídenním letu jednoho z prvních Sojuzu zdálo, že vydržet beztizi lze malá. Několik týdnů. No, taky se změnily přístupy a dnes už roční pobyty nejsou vůbec výjimkou.
Takže, co dnes dokáží kosmonauti v kosmu udělat a spravit, je zázrak. Nebo aky obrovská vynalézavost člověka při prekonávání překážek
Tak před těmi chlapci a devcaty smekam a dík za zajimavy vhled do opravdu složité problematiky.
Dobrý den. Promiňte mi že se nedržím téma ale je to k zítřejšímu startu Falconu 9.Všiml sem si že tam máte začátek přenosu v 19:10 a startuje se v 18:54 takže by přenos začínal až po startu.
Dobrý den, díky za info. Známe správný termín startu, jen jsme zapomněli upravit údaj. Už je to opraveno. 😉
Není zač.