Nejkomplexnější robotická operace na ISS začala

O víkendu se většina lidí loučila se starým rokem 2016 a vítala rok nový. Pro operátory staniční robotické paže v Johnsonově středisku ale začala komplexní procedura výměny 12 starých baterií za 6 nových a lepších kusů. Celý proces zabere více než 14 dní a bude obsahovat i dva výstupy do volného prostoru. Kdyby astronauti neměli robotickou paži,bylo by k výměně těchto baterií zapotřebí celkem šesti kosmických procházek. V těchto dnech se inženýři z JSC snaží vyměnit první tři baterie, než se Robert Kimbrough a Peggy Whitson vydají 6. ledna ven, aby pokračovali v započaté práci.

Následovat budou další robotické operace a po nich přijde na řadu výstup Roberta Kimbrougha a Thomase Pesqueta, který je naplánován na 13. ledna. O den později pak robotická paže dokončí celou výměnu. Staniční rameno už během svého mnohaletého pobytu na ISS udělalo hodně práce, ale nyní na něj čeká nejsložitější operace, která se skládá z mnoha po sobě následujících kroků.

ISS disponuje čtveřicí ohromných solárních panelů, které se pomalu otáčí podle toho, jak stanice obíhá kolem Země. Každá sada těchto panelů napájí dvě z osmi hlavních energetických větví stanice. Jedna sada panelů je připojena ke 12 bateriím (NiMH), které poskytují energii v době, kdy je ISS ve stínu. Stavba ISS začala v roce 1998 a baterie pomalu ztrácí výkon. Během dalších 4 let tedy dojde k výměně všech 48 baterií za 24 nových, menších a výkonnějších Li-Ion baterií, které vydrží až do konce života ISS.

ISS s vyznačením sekce S4

ISS s vyznačením sekce S4
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Prvních šest nových baterií dorazilo na stanici na palubě japonské lodi HTV-6. Ta přilétla k ISS 13. prosince a už o den později byla z jejích útrob pomocí staniční paže vyjmuta externí paleta s bateriemi. Rameno pak paletu dočasně uložilo blízko sekce solárních panelů S4, která dodává energii do větví 1A a 3A. Panely S4 byly i s bateriemi vypuštěné v roce 2007.

Na paletu s novými bateriemi se v budoucnu uloží devět z dvanácti současných baterií, které společně s HTV shoří v atmosféře. Tři současné baterie na stanici zůstanou jako záloha. Loď HTV s sebou na ISS dovezla i šest desek adaptérů – tři pro okruh 1A a tři pro okruh 3A. Tyto adaptérové desky obsahují kabeláž a elektrické okruhy propojující nové baterie se staničními rozvody elektřiny.

S manipulací se začalo už na Silvestra a budou pokračovat minimálně do dneška,tedy 3. ledna. Operátoři v Houstonu začali pracovat nejprve na okruhu 3A, když z palety vyjmuli tři Li-Ion baterie a umístili je na zařízení IEA (integrated electronics assembly) na spodní části sekce S4. Tři staré baterie se na paletu umístí v době, kdy bude čtvrtá baterie dočasně umístěná na odkládací konstrukci SPDM.

Schéma rozložení prvků elektrických systémů na solárních panelech.

Schéma rozložení prvků elektrických systémů na solárních panelech.
Zdroj: http://spaceflight101.com/

Při výstupu 6. ledna dokončí Kimbrough a Whitson výměnu na okruhu 3A, přesunou tři adaptérové desky na IEA a připojí dvě ze tří starých baterií. Tři nové baterie už budou na svých místech díky předchozím robotickým operacím. Osmého ledna začne další kolo robotických operací, které bude trvat do 12. ledna – ve středu pozornosti bude okruh 1A – tři staré baterie se přesunou na paletu HTV a další dvě se uloží na SPDM. Tři nové baterie se vyjmou z palety a umístí se na elektronický okruh.

Kimbrough a Pesquet při svém výstupu 13. ledna přenesou adaptérovou desku a jednu starou baterii na IEA. Následovat bude přesun dalších dvou desek na IEA.  Rameno během, 14. a 15. ledna dokončí celý proces výměny, když přenese staré baterie dočasně umístěné na SPDM na paletu lodi HTV. Ta se následně přemístí do útrob japonské lodi, což je plánováno na 17. ledna. Loď samotná by měla stanici opustit 27. ledna.

Po dokončení tohoto komplexního úkolu se bude moci posádka zaměřit na výzkum, Kimbrough, Ryžikov a Borisenko se zároveń budou chystat na návrat domů, který je naplánován na konec února. O měsíc později pak dorazí nová krev – po dlouhé době jen dvoučlenný Sojuz ve složení Fjodor Jurčichin – Jack Fischer.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
https://www.youtube.com/
http://www.techtimes.com/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/76/2016/04/SPDM-S4-Batteries-6.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/01/s4_arrays2.jpg
http://spaceflight101.com/…/04/ISS-Integrated-Equipment-Assembly-Boeing.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

10 komentářů ke článku “Nejkomplexnější robotická operace na ISS začala”

  1. Štěpán napsal:

    Hned v prvním odstavci je chybka – „výměna 12 starých za !6 nových!“
    Je na robotické paži ten robot podobný astronautům?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.