sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Thomasův fotokoutek (7)

Pohledy z ISS na zemi se asi nikdy neomrzí – stejně tak možnost nahlédnout astronautům do života. Přinášíme Vám tedy další porci fotek, které v minulém týdnu na sociální sítě nahrál francouzský astronaut Thomas Pesquet. Kdo čte náš web pravidelně, tak ví, že v minulém týdnu se na ISS odehrál výstup do volného kosmu, kterého se zúčastnili Američané Robert Kimbrough a Peggy Whitson – můžete se tak těšit i na větší množství fotek z příprav na tuto událost. A ještě víc se těšme na příští týden – 11. ledna totiž do otevřeného prostoru vystoupí přímo Thomas.

Blízký pohled na písečné duny. Nechtěl bych se ztratit v takovéhle repetitivní krajině.
Blízký pohled na písečné duny. Nechtěl bych se ztratit v takovéhle repetitivní krajině.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Jako poleva na dortu!
Jako poleva na dortu!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Lidé otečkovali poušť pomocí zavlažovaných políček v Jordánsku.
Lidé otečkovali poušť pomocí zavlažovaných políček v Jordánsku.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
LCVG (Liquid Cooling and Ventilation Garment) je navržený k tomu, aby udržel kosmonauty při vesmírných vycházkách v chladu. Tohle spodní prádlo je z elastického materiálu spandex a jsou v něm úzké trubičky. Chladná voda je pumpována skrz trubičky až ke kůži, odkud odebírá teplo z astronautova těla. Otvory se zase starají o odvod potu, který je pak recyklován ve vodním chladícím systému. K usnadnění cirkulace ve skafandru se v oblasti zápěstí a kotníků vypouští kyslík.
LCVG (Liquid Cooling and Ventilation Garment) je navržený k tomu, aby udržel kosmonauty při vesmírných vycházkách v chladu. Tohle spodní prádlo je z elastického materiálu spandex a jsou v něm úzké trubičky. Chladná voda je pumpována skrz trubičky až ke kůži, odkud odebírá teplo z astronautova těla. Otvory se zase starají o odvod potu, který je pak recyklován ve vodním chladícím systému. K usnadnění cirkulace ve skafandru se v oblasti zápěstí a kotníků vypouští kyslík.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
1/2 Ještě než vystoupíme z přechodové komory, musíme mít 100% jistotu, že všechno pracuje správně. Máme před sebou opravdu hodně práce, ale ještě víc toho čeká na pozemní týmy. Musí odvést dokonalou práci a pak můžeme jít ven. Na téhle fotce si zkoušíme skafandry, což je poslední zkouška, která dokazuje, že absolutně všechny možné systémy jsou tam, kde mají být … A taky dokazuje, že při pobytu na ISS astronauti vyrostou! Zítra vystoupí Peggy Whitson a Shane Kimbrough do volného prostoru, což bude první část z plánovaných dvou vesmírných vycházek, které mají zajistit modernizaci staničních baterií. Shane se příští týden v pátek ven ještě vrátí – se mnou!
1/2 Ještě než vystoupíme z přechodové komory, musíme mít 100% jistotu, že všechno pracuje správně. Máme před sebou opravdu hodně práce, ale ještě víc toho čeká na pozemní týmy. Musí odvést dokonalou práci a pak můžeme jít ven. Na téhle fotce si zkoušíme skafandry, což je poslední zkouška, která dokazuje, že absolutně všechny možné systémy jsou tam, kde mají být … A taky dokazuje, že při pobytu na ISS astronauti vyrostou! Zítra vystoupí Peggy Whitson a Shane Kimbrough do volného prostoru, což bude první část z plánovaných dvou vesmírných vycházek, které mají zajistit modernizaci staničních baterií. Shane se příští týden v pátek ven ještě vrátí – se mnou!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
2/2 Ještě než vystoupíme z přechodové komory, musíme mít 100% jistotu, že všechno pracuje správně. Máme před sebou opravdu hodně práce, ale ještě víc toho čeká na pozemní týmy. Musí odvést dokonalou práci a pak můžeme jít ven. Na téhle fotce si zkoušíme skafandry, což je poslední zkouška, která dokazuje, absolutně všechny možné systémy jestli jsou tam, kde mají být … A taky ověřuje, že pobytu na ISS astronauti vyrostou! Zítra vystoupí Peggy Whitson a Shane Kimbrough do volného prostoru, což bude první část z plánovaných dvou vesmírných vycházek, které mají zajistit modernizaci staničních baterií. Shane se příští týden v pátek ven ještě vrátí – se mnou!
2/2 Ještě než vystoupíme z přechodové komory, musíme mít 100% jistotu, že všechno pracuje správně. Máme před sebou opravdu hodně práce, ale ještě víc toho čeká na pozemní týmy. Musí odvést dokonalou práci a pak můžeme jít ven. Na téhle fotce si zkoušíme skafandry, což je poslední zkouška, která dokazuje, absolutně všechny možné systémy jestli jsou tam, kde mají být … A taky ověřuje, že pobytu na ISS astronauti vyrostou! Zítra vystoupí Peggy Whitson a Shane Kimbrough do volného prostoru, což bude první část z plánovaných dvou vesmírných vycházek, které mají zajistit modernizaci staničních baterií. Shane se příští týden v pátek ven ještě vrátí – se mnou!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Násirovo jezero na proudu Nilu vzniklo za Asuánskou přehradou. Musíte si obrázek hodně zazoomovat, abyste ji viděli, ale vážně tam je).
Násirovo jezero na proudu Nilu vzniklo za Asuánskou přehradou. Musíte si obrázek hodně zazoomovat, abyste ji viděli, ale vážně tam je).
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Tahle fotka vznikla minulý týden po zkouškách skafandrů v přechodové komoře.
Tahle fotka vznikla minulý týden po zkouškách skafandrů v přechodové komoře.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
1/2 Měsíc si s námi dnes hrál na schovávanou, ale našel jsem ho!
1/2 Měsíc si s námi dnes hrál na schovávanou, ale našel jsem ho!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
2/2 Měsíc si s námi dnes hrál na schovávanou, ale našel jsem ho!
2/2 Měsíc si s námi dnes hrál na schovávanou, ale našel jsem ho!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Přílet k písečnému pobřeží západní Afriky: Oranžová barva se potkává s bílou a modrou.
Přílet k písečnému pobřeží západní Afriky: Oranžová barva se potkává s bílou a modrou.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
1/4 Africké výšiny jsou nádherné a jezero Tanganika je jedním z jejich klenotů. Jen víc takových fotek (jen ta orientace je asi o 180° obrácená).
1/4 Africké výšiny jsou nádherné a jezero Tanganika je jedním z jejich klenotů. Jen víc takových fotek (jen ta orientace je asi o 180° obrácená).
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
2/4 Africké výšiny jsou nádherné a jezero Tanganika je jedním z jejich klenotů. Jen víc takových fotek (jen ta orientace je asi o 180° obrácená).
2/4 Africké výšiny jsou nádherné a jezero Tanganika je jedním z jejich klenotů. Jen víc takových fotek (jen ta orientace je asi o 180° obrácená).
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
3/4 Africké výšiny jsou nádherné a jezero Tanganika je jedním z jejich klenotů. Jen víc takových fotek (jen ta orientace je asi o 180° obrácená).
3/4 Africké výšiny jsou nádherné a jezero Tanganika je jedním z jejich klenotů. Jen víc takových fotek (jen ta orientace je asi o 180° obrácená).
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
4/4 Africké výšiny jsou nádherné a jezero Tanganika je jedním z jejich klenotů. Jen víc takových fotek (jen ta orientace je asi o 180° obrácená).
4/4 Africké výšiny jsou nádherné a jezero Tanganika je jedním z jejich klenotů. Jen víc takových fotek (jen ta orientace je asi o 180° obrácená).
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Dnes máme v plánu výstup do volného prostoru! Pracovali jsme tvrdě od půl sedmé ráno, abychom všechno stihli. Čekalo nás mnoho procedur kolem skafandrů, jejich dodatečné kontroly, příprava vybavení a také dlouhý protokol rozdýchávání čistého kyslíku. Výstup do volného prostoru je jako potápění – jen obráceně vzhledem k tlaku. Shane a Peggy vyrazili ven a já jsem je předal evropskému astronautovi Luca Parmitanovi, který je z řídícího střediska v Houstonu provedl všemi postupy. Já na ně počkám uvnitř a připravím všechno na jejich návrat.
Dnes máme v plánu výstup do volného prostoru! Pracovali jsme tvrdě od půl sedmé ráno, abychom všechno stihli. Čekalo nás mnoho procedur kolem skafandrů, jejich dodatečné kontroly, příprava vybavení a také dlouhý protokol rozdýchávání čistého kyslíku. Výstup do volného prostoru je jako potápění – jen obráceně vzhledem k tlaku. Shane a Peggy vyrazili ven a já jsem je předal evropskému astronautovi Luca Parmitanovi, který je z řídícího střediska v Houstonu provedl všemi postupy. Já na ně počkám uvnitř a připravím všechno na jejich návrat.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Zavírání průlezu: Byl jsem s nimi dvě hodiny ve sníženém tlaku, abych jim pomáhal s rozdýcháním a kontrolou skafandrů.
Zavírání průlezu: Byl jsem s nimi dvě hodiny ve sníženém tlaku, abych jim pomáhal s rozdýcháním a kontrolou skafandrů.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
V přechodové komoře
V přechodové komoře
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Termoprádlo, LCVG, zdravotní senzory a LTA (Lower Torso Assembly), tedy kalhoty jsou na svém místě, astronauti dýchají v maskách čistý kyslík. Než vylezou ven, máme před sebou ještě 250 kroků v nejrůznějších procedurách!
Termoprádlo, LCVG, zdravotní senzory a LTA (Lower Torso Assembly), tedy kalhoty jsou na svém místě, astronauti dýchají v maskách čistý kyslík. Než vylezou ven, máme před sebou ještě 250 kroků v nejrůznějších procedurách!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Oleg (Novickij – pozn. překl.) pomáhá s instalací zařízení SAFER (záchranný systém s tryskami na stlačený vzduch – pozn. překl.)
Oleg (Novickij – pozn. překl.) pomáhá s instalací zařízení SAFER (záchranný systém s tryskami na stlačený vzduch – pozn. překl.)
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Vše je připraveno, můžou jít ven! Skafandr s červenými pruhy značí EV1 – Shane je pro tenhle výstup velitelem
Vše je připraveno, můžou jít ven! Skafandr s červenými pruhy značí EV1 – Shane je pro tenhle výstup velitelem
Zdroj: https://c2.staticflickr.com
Peggy vypadá menší, protože jsme pro ni upravovali skafandr, aby jí seděl. Dnes je z ní EV2, ale dříve už mnohokrát byla EV1.
Peggy vypadá menší, protože jsme pro ni upravovali skafandr, aby jí seděl. Dnes je z ní EV2, ale dříve už mnohokrát byla EV1.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Týmová práce!
Týmová práce!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Mým posledním úkolem bylo „nacpat“ oba astronauty a jejich vybavení do výstupové komory, což je menší část samotné přechodové komory, která vede přímo do vakua. Nebylo to nic lehkého.
Mým posledním úkolem bylo „nacpat“ oba astronauty a jejich vybavení do výstupové komory, což je menší část samotné přechodové komory, která vede přímo do vakua. Nebylo to nic lehkého.
Zdroj: https://c2.staticflickr.com
A už jsou na zhruba sedm hodin venku. Je to tak úžasné, když můžete udělat fotku, která zachytí tenhle moment na ISS a vy se můžete dívat na internetu na živý přenos výstupu.
A už jsou na zhruba sedm hodin venku. Je to tak úžasné, když můžete udělat fotku, která zachytí tenhle moment na ISS a vy se můžete dívat na internetu na živý přenos výstupu.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
1/3 Cesta zpět z vnějšího vesmíru je stejná jako při oblékání, jen je všechno obráceně. Snažím se vysvobodit své kolegy z jejich kosmického brnění.
1/3 Cesta zpět z vnějšího vesmíru je stejná jako při oblékání, jen je všechno obráceně. Snažím se vysvobodit své kolegy z jejich kosmického brnění.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
2/3 Cesta zpět z vnějšího vesmíru je stejná jako při oblékání, jen je všechno obráceně. Snažím se vysvobodit své kolegy z jejich kosmického brnění.
2/3 Cesta zpět z vnějšího vesmíru je stejná jako při oblékání, jen je všechno obráceně. Snažím se vysvobodit své kolegy z jejich kosmického brnění.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
3/3 Cesta zpět z vnějšího vesmíru je stejná jako při oblékání, jen je všechno obráceně. Snažím se vysvobodit své kolegy z jejich kosmického brnění.
3/3 Cesta zpět z vnějšího vesmíru je stejná jako při oblékání, jen je všechno obráceně. Snažím se vysvobodit své kolegy z jejich kosmického brnění.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Povšimněte si techniky, která se používá k tomu, abyste někoho dostali z HUT (kovové torzo skafandru) – jelikož nemůžete využít vlastní váhy k tomu, abyste si jej svlékli, tak mi Peggy ukázala, jak mám skafandr chytit za ruce a šlápnout na opasek, aby se torzo snadno svléklo.
Povšimněte si techniky, která se používá k tomu, abyste někoho dostali z HUT (kovové torzo skafandru) – jelikož nemůžete využít vlastní váhy k tomu, abyste si jej svlékli, tak mi Peggy ukázala, jak mám skafandr chytit za ruce a šlápnout na opasek, aby se torzo snadno svléklo.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Velký bariérový útes – další přírodní klenot, který musíme chránit.
Velký bariérový útes – další přírodní klenot, který musíme chránit.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Detailní pohled na Velký bariérový útes – je tak křehký a ukrývá tolik krásného podmořského života. Musíme jej ochránit!
Detailní pohled na Velký bariérový útes – je tak křehký a ukrývá tolik krásného podmořského života. Musíme jej ochránit!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Už jste se někdy dívali přímo z nadhledu do aktivní sopky … z vesmíru? Takhle to vypadá. Sopka Mauna-Loa na Havaji má na svém vrcholku sníh a na jejích svazích se dají dobře rozeznat pruhy ztuhlé lávy.
Už jste se někdy dívali přímo z nadhledu do aktivní sopky … z vesmíru? Takhle to vypadá. Sopka Mauna-Loa na Havaji má na svém vrcholku sníh a na jejích svazích se dají dobře rozeznat pruhy ztuhlé lávy.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Zdroje informací
https://www.flickr.com/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/1/451/31992273592_aa5bab3cd1_o.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/270/31236822103_8b61bfaedd_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/688/31231163894_a6a66dd68f_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/611/32073794585_1dbaaaa4fe_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/559/31273963813_6397ad64f1_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/417/32087371465_63a2bfe3f4_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/733/31246123414_b47f4b82b7_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/368/31719602080_5b79119f51_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/517/31285376663_493e8703b7_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/271/31727649440_323c68e230_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/379/31292697323_1175622d25_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/505/31741336540_8f0f35eaed_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/331/32078002556_bfce1a9963_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/733/31275813664_94f75fbac0_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/705/32116949565_c95254fa63_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/476/31306909763_ace59b8fe4_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/451/31992273592_a6983d207b_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/772/31992342912_71f166686a_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/763/31765936990_0b99bce0cd_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/477/31331133003_d7bb6ded6b_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/662/32022678011_37b81f06c0_k.jpg
https://c2.staticflickr.com/6/5611/31300905734_8d49d55f7c_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/569/31301670324_aee33bf873_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/331/32142262315_6c2c45b28e_k.jpg
https://c2.staticflickr.com/6/5603/32103806026_89c222ce60_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/311/32141367745_8f90716a45_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/351/32032682191_fb03078a0b_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/761/32002377562_7eda103005_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/779/32032642091_9901cfa983_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/338/32002309332_dab12d4d5e_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/589/32061625821_45171a7b11_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/639/32031684642_952437793a_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/413/32150141005_0bb3c48d2b_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Trabis
Trabis
7 let před

OK…..Měním názor na francoze.
Thomas je fakt kabrňák a už po pár týdnech ani nepochybuji, že mu tohle parádní nadšení, jenž mne hluboce fascinuje, vydrží. Také děkuji Vám za překlad a články.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Trabis

Máme velkou radost, že se Vám náš seriál líbí. Thomasovy fotky jsou skvělé a z popisků přímo sálá nadšení, radost a skoro až dětská hravost. Občas mám trochu strach, jestli se mi tenhle pocit podaří přenést do češtiny.

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
7 let před

Celá stanice váží 400 tun, nemohu nikde najít jak se na dopravě této zátěže podílely jednotlivé státy a kolik modulů ten který tam dopravil. Omlouvám se, nemá s tímto tématem přímou souvislost, ale téma konstrukce ISS je objektivně vyčerpáno a na pořad dne se se asi jen tak nedostane.

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
7 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Zpět – už jsem to našel na WIKI. Pardon.

B.E.A.M
B.E.A.M
7 let před

Super seriál , tie fotky sú úžasné… byť tam hore celý deň presedím v kupole 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  B.E.A.M

To věřím 🙂 Bylo by nás víc.

B.Boruvka
7 let před

Cucim na to cele dopoledne… je to naadhera a tesim se na dalsi!
-Trosku odbocim,nevite nekco jak to vypada s Falcon 9? poleti nepoleti?
Diky!

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  B.Boruvka

Těší nás, že se Vám fotky líbí.
Falcon určitě poletí. Otázka je kdy. 🙂 Zatím to vypadá na sobotu večer našeho času.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.