ŽIVĚ: Astronauti mění baterie na ISS

Ostatně astronauti, kteří se dnes vydají do otevřeného prostoru nejsou žádná ořezávátka – Robert Kimbrough už má na svém kontě dvě vycházky a jeho kolegyně Peggy Whitson už vystoupila do otevřeného prostoru celkem šestkrát. Astronauti během několika hodin navážou na práci, kterou v minulých dnech vykonávalo staniční robotické rameno a nainstalují první várku nových baterií. Druhé kolo přijde na řadu 11. ledna. Pokud by se ale nemohli spolehnout na pomoc robotické paže, nemuseli by ven dvakrát, ale celkem šestkrát! V dnešním článku se můžete podívat nejen na přímý přenos celého výstupu, který by měl začít kolem jedné hodiny odpoledne našeho času, ale i na vizualizaci plánovaného průběhu.

Zdroje informací:
http://blogs.nasa.gov/
http://spaceflight101.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://blogs.nasa.gov/spacestation/wp-content/uploads/sites/240/2017/01/blog_iss050e020068.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

17 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Astronauti mění baterie na ISS”

 1. Majkl napsal:

  Zdravím mám otázku ohledně staniční robotické paže. Ona dosáhne na každé místo ISS a nebo má nějakou možnost pohybu po stanici? (Tím mylsím úchytné body. Přichytí se jedním koncem a druhým se pustí čímž by se vlastně celá posunula). Už dlouho mě to zajímá, jen jsem nevěděl kde se zeptat.

 2. Peter P napsal:

  Pokial chapem spravne, nove baterie su 2x ucinejsie, cize ich bude iba polovicny pocet. Cast sa necha zhoriet v atmosfere, ale nejake ostanu na stanici ako back-up?

 3. Michal Lenc napsal:

  Psali jste, že budou ty baterie svážet dolů lodí a shoří v atmosféře. Co by se stalo, kdyby je (za předpokladu že po cestě netrefí žádný solární panel) prostě shodili na zem. Nevím jak přesně se dá házet takovýmto objektem ve vesmíru, ale teoreticky by mělo stačit namířit někam dolů a pořádně odstrčit. Nebo je možné, že by po pár obězích ISS tu baterii dohnala objevilo se riziko srážky?

  • Dušan Majer napsal:

   Šlo by to, ale má to pár háčků. Obecně je snaha nezvyšovat počty kosmického smetí na oběžné dráze. Nepotřebné věci se odhazují pouze tehdy, pokud jsou moc velké na to, aby se dostaly dovnitř stanice, nebo pokud není k dispozici loď jako je nyní HTV. Důležité je i to, že zánik takových baterií by byl neřízený – mohly by do atmosféry vstoupit prakticky kdekoliv. Naopak loď svými motory přesně určí, kde má shořet v atmosféře – nad neobydlenými oblastmi Tichého oceánu. Riziko, že by nějaká část baterie přežila průchod atmosférou je sice velmi malá, ale přesto existuje.

  • Dan napsal:

   Pořádně odstrčit znamená udělit impuls 100 m/s proti směru pohybu, ne dolů 🙂 Na ISS (narozdíl od Kosmiku 1) ovšem není instalováno žádné decelerační odpadkové dělo (ale možná by nebylo od věci, ISS by tímto mohla zvyšovat své apsidy a zároveň se zbavovat odpadu flexibilněji).
   Asi je mnohem lépe realizovatelné ty staré vysloužilé bateie naložit do HTV, ona jim ten impuls už udělí sama.

   • Vojta napsal:

    Odpadkové dělo by se hodilo, ale muselo by buď používat nějaká pouzdra, která by se musela dovážet a když už pouzdro ve formě kosmické lodě už na ISS je, není úplně šikovné. Nebo (což by bylo elegantnější) nerecyklovatelný odpad zplynovat, ohřát na co nejvyšší teplotu a vypustit tryskou. Třeba někdy podobná technologie bude k dispozici.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.