sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zatím nejdetailnější snímek z Rosetty

Pojďme si mezi zprávami o haváriích kosmických raket, které se v posledních hodinách objevily, trochu odpočinout. Evropská sonda Rosetta prolétla 27. srpna jen 4,6 kilometru od středu komety 67P-Čurjumov/Gerasimenko, což vzhledem k rozměrům jádra znamená, že byla jen 2,6 kilometru od povrchu. Evropská kosmická agentura se nyní pochlubila snímkem z kamery OSIRIS s rozlišením 7 centimetrů na obrazový bod. Níže přiložený snímek zachycuje oblast, která na šířku měří jen 143 metrů. Míra zachycených detailů je doslova neuvěřitelná.

Jelikož si člověk špatně představí rozlišení 7 cm/pixel, připravili jsme ilustrační srovnání. Tento odkaz vede na portál mapy.cz, kde si můžete prohlédnout okolí Karlova mostu v Praze s rozlišením jen lehce horším – zhruba 9 cm/pixel. Fotka z Rosetty je tak ještě o něco podrobnější. Snímek z komety si můžete stáhnout zde.

Snímek z kaemry OSIRIS pořízený 27. srpna 2016 ze vzdálenosti 2,6 km od povrchu. rozlišení je 7 cm/pixel
Snímek z kaemry OSIRIS pořízený 27. srpna 2016 ze vzdálenosti 2,6 km od povrchu. rozlišení je 7 cm/pixel
Zdroj: http://www.esa.int/

Mise sondy Rosetta vstoupila do svého posledního měsíce a ESA v rámci této události připravila i speciální video, které jednak rekapituluje uplynulé dva roky tohoto úžasného projektu, ale zároveň ukazuje, že se i v posledním měsíci služby máme rozhodně na co těšit.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://blogs.esa.int/rosetta/files/2016/05/Rosetta-Art-Tribute.jpg
http://www.esa.int/…/Comet_on_27_August_2016_OSIRIS_narrow-angle_camera.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
dolph1888
dolph1888
8 let před

Při pohledu na takové záběry zamrzí, že nedopadla mise k Phobosu (Mars). Malá tělesa mají něco kouzelného v sobě.

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  dolph1888

Přesně. Naštěstí je v plánu celkem dost dalších misí k malým tělesům Sluneční soustavy. Snad se i Phobos dostane znovu na řadu.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Vojta

Generální ředitel NPO Lavočkina Sergej Lemeševskij čerstvě oznámil, že Rusko by chtělo do pěti let Fobos-Grunt zopakovat. Plán by byl…

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Tak snad nezůstane jen u plánu. Kde jsou ty časy, kdy se sondy stavěly po dvojicích právě kvůli případům selhání nosné rakety nebo vlastní sondy. A to neplatí jen pro Rusko. Kdyby se stavěly dva exempláře JWST, taky by to nebyly takové nervy. Ale vím, jsou to příšerně drahé sondy, tak to realizovat nejde.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Myslím, že dva kusy JWST by se nestavěly ani v dobách, kdy se to dělalo. A pokud jde o jeho vynesení, tak se k tomu bude přistupovat, jako by na špičce rakety seděla pilotovaná loď s posádkou. To je myslím jasná věc 🙂

gg
gg
8 let před
Odpověď  dolph1888

„Malá tělesa mají něco kouzelného v sobě“

Osobně doufám, že vodu. Kvůli tankování. 😀

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
8 let před
Odpověď  gg

Jo, tyhle „benzínky“ by mohly v budoucnu fungovat. Každopádně je to palivo mimo gravitaci velkých těles. A jsme z5 u jaderných technologií. Když si je zakážeme ……..

gg
gg
8 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Neexistuje žádná nešílená jaderná technologie výhodnější než ISRU vodík+kyslík v téměř stechiometrickém poměru. Specificky pak téměř žádné přednosti nemá jaderný motor s pevným jádrem, protože velmi neefektivně využívá vytěženou látku.

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Vodík + kyslík je fajn, ale vodu je potřeba rozštěpit, aby to tak mohlo fungovat. Buď by se na asteroidu vybudovala továrna nebo by se musel použít nějaký zdroj energie přímo na lodi. Solární články jsou v místech výskytu ledových asteroidů použitelné jen s obtížemi na vlastní řízení sondy a tak zbývá jen to proklínané jádro. Samozřejmě současné štěpné reaktory nejsou do vesmíru moc vhodné ani na výrobu elektřiny ani na přímý ohřev pohonného média. Ale mohl by být v té stacionární továrně a do budoucna se třeba zadaří s miniaturizací jaderných zdrojů nebo dokonce s malými fúzními reaktory. Pak by ale bylo efektivnější vodu (a nejen vodu) nerozkládat na palivo a okysličovadlo, ale použít ji jako médium pro iontové motory (aspoň pro nepilotované mise mimo velká tělesa).

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Vojta

Společnost DSI plánuje pohánět své sondy přímo vodní párou, takže nádrže by byly na vodu a spirály by ve spalovací komoře vodu ohřívaly a následně vyfukovaly ven. Není to sice tak efektivní jako hoření vodíku v kylsíku, ale zato jednoduché.

gg
gg
8 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Myslím, že to vidíte příliš černě – a vůbec nechápu, proč vlastně. Štěpit vodu je jednoduché, dokonce i v 0 g (triviální v porovnání třeba se stavbou kosmického reaktoru – děláme to kvůli kyslíku už teď na ISS!), solární články jsou dnes velmi kvalitní co do poměru výkon/hmotnost (>100 W/kg) a sluneční svit je možné koncentrovat poměrně lehkými koncentrátory (jednotky až stovky kW/kg).

Tvrzení, že „zbývá jen to proklínané jádro“ je spíš takové zbožné přání. Dokud cena za kilogram vynesené technologie bude rozhodující, budou ty lehké solární články mít větší elektrický výkon na jednotku hmotnosti než jaderná jednotka dokonce i kolem 2-3 AU, kde by měla být hromada vody (nejen uvnitř Ceres).

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Je trochu něco jiného vyrábět kyslík pro dýchání šesti lidí a pro pohon kosmické lodě. S 1 kW zdrojem elektřiny (ve vzdálenosti 3 AU je to už slušná plachta) budete kilogram vody rozkládat s rozumnou účinností kolem šesti hodin, tunu asi osm měsíců. Dále je problém se skladováním, protože obě látky jsou v plynném stavu a tím pádem zabírají ohromný objem a pro větší raketový motor nejsou vhodné (plyn se nedá dost rychle tlačit do spalovací komory).
Pravdu máte v tom, že v rámci hlavního pásu asteroidů se solární panely ještě dají efektivně použít, ale stejně bych jimi raději napájel iontový motor klidně s vodou jako médiem, i když není ani náhodou ideální – je potřeba ji tak jako tak rozložit, ale nemusí se skladovat a má větší Isp. Kerolox se hodí pro start z planety, kde je třeba velký tah, ale v meziplanetárním prostoru to není efektivní. Kdyby bylo, nepoužíval by se hydrazin.

gg
gg
8 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Samozřejmě nebudete skladovat produkty v plynném stavu (proč?) – možná tak pro zjednodušené RCS byste mohl mít nějaké buffery. A ten 1kW zdroj bude hlavně lehoučký, i sonda by si mohla dovolit mnohem větší. Ovšem viděl bych to spíš na nějakou „mobilní továrnu“. Dokonce myslím, že *dlouhodobě* by bylo lepší těžit vodu ve velkém a v podobě velkých bloků ledu (nejlépe chráněných nějakou odraznou fólií) ji transportovat na požadovaná místa třeba i jednoduchým solárním tepelným pohonem (Isp=~200s, ale předpokládá se přebytek vody u zdroje), nebo kyslíkovodíkovým tahačem, podle toho, co se ukáže výhodnější. Není důvod po sluneční soustavě tahat vyrobená paliva, pokud se hůře skladují.

Jestli voda jako médium pro iontový motor je použitelná, tím si nejsem jist.

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Juno má panely s plochou 72 čtverečních metrů a u Jupiteru dodávají jen 500 Wattů. S víc jako 5 kW v pásu asteroidů nepočítejte. Pokud chcete produkty hned spalovat, nepočítejte při tak nízkém výkonu s rozumným tahem.
Jako médium pro iontový motor se dá použít prakticky všechno od vodíku po uran, jen něco lépe a něco hůře. Vzácné plyny se používají proto, že není třeba rozbíjet chemickou vazbu, což stojí energii a navíc nejsou reaktivní. Konkrétně Xenon z nich má největší hustotu, což je důležité kvůli velikosti nádrží a nejsnáze se ionizuje, protože elektrony v nejvyšších vrstvách obalu se nejsnáze odtrhnou. Asi hraje roli i poměr náboje jádra k jeho hmotnosti. V principu ale kyslík a vodík fungovat mohou, jen je náročnější jejich ionizace a kyslíkové ionty jsou velmi reaktivní, takže se musí dát pozor na jejich kontakt s čímkoliv.
V praxi se ale asi prosadí spíš ty tepelné „parní“ motory, protože jsou výrazně jednodušší. Blízko u Slunce se solárním ohřevem, za Jupiterem by mohly fungovat s radioizotopovým.

gg
gg
8 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Juno není specializované zařízení, ale sonda bez rotující přístrojové plošiny (což klade zcela zřejmá technická omezení na solární subsystém této sondy – nelze použít žádné koncentrátory), zajímavé asteroidy nejsou u Jupitera, ale mnohem blíže ke Slunci, a produkty není zapotřebí spalovat ihned. A ano, v pásu asteroidů počítám s mnohem větším výkonem než 5 kW.

Rád bych ale podotkl, že pro těžký tahač by přímé spalování (pravděpodobně v PDR motoru) mohlo mít docela zajímavé parametry. Při použití detonačního pohonu by tak efektivně vznikl motor s Isp kolem 450 s a tahem v řádu stovek newtonů s hustotou pohonné hmoty v nádržích 1000 kg/m³. S tím už by šlo něco zajímavého podniknout. Asi to ale bude i tak méně lákavé než těžká továrna na místě plnící lehčí tahač.

S těmi nárazy kyslíkových iontů do konstrukce motoru máte docela velký problém.

Dan
Dan
8 let před

To bílé, to jsou přeexponovaná místa, nebo je to led?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Dan

Viděl bych to nejspíš na led, nebo námrazu.

Kája
Kája
8 let před

Myslím, že by pro názornost byl docela příhodné, kdyby na takových fotografiích byla mírka s mřítkem, tedy obyčejná čárka, s hodnotou řekněme 10 m. Co myslíte?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Kája

ESA tam nic takového nedává a já to tam raději doplňovat nebudu. 🙂

maro
maro
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tak stačila by jen informace kolik pixelů má vlastně ta originální fotka na šířku a tedy, po přepočtu, jakou představuje vzdálenost od kraje ke kraji na fotografovaném objektu. Jasně, počet pixelů na šířku je možné zjistit z paramtetrů obrázku, pokud tedy nebyl nějak zmenšen, ale výsledek výpočtu velikosti zobrazené plochy je pro čtenáře lepší informace než to, kolik že cm představuje jeden pixel.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  maro

Nebo bez hlubokomyslných analýz stačí přečíst si ty dva odstavce článku. „Níže přiložený snímek zachycuje oblast, která na šířku měří jen 143 metrů.“ 🙂

Geo
Geo
8 let před

Při tomto snímkování komety byla později na snímcích nalezena i sonda Philae ! Nepěkně převrácená a pod pěkným boulderem , Bohu žel měla velkou smůlu o kousíček vedle by na ni dlouhodobě svítilo Slunce .
http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Philae_found

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Geo

To je pravda, psali jsme o tom v tomto článku.

Geo
Geo
8 let před

Omlouvám se ten článek jsem přehlédl .
Ovšem ta diskuze pod ním …
Mně přijde již jen fakt , že jsme předpokládali cosi a k tomu zkonstruovali modul a ve výsledku jsme zjistili , “ že všechno je jinak “ a tím i konstrukce není optimální , jako naprosto úchvatné .

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.