sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Portal Space Systems

Společnost Portal Space Systems získala 17,5 milionu dolarů v počátečním kole investic, které umožní podniku vyvinout a předvést vysoce ovladatelnou družici Supernova využívající sluneční světlo k pohonu tepelného pohonného systému.

Haven-1

Společnost Vast oznámila 3. dubna, že podepsala dohodu s NASA o provedení environmentálního testování modulu vesmírné stanice Haven-1 v testovacím zařízení Neila Armstronga v Ohiu.

SpinLaunch

Společnost SpinLaunch 3. dubna oznámila, že podepsala smlouvu v hodnotě 122,5 milionu eur s výrobcem malých družic Kongsberg NanoAvionics na výrobu 280 družic pro konstelaci zvanou Meridian Space.

Jared Isaacman

Obchodní výbor Senátu USA uspořádá příští týden potvrzovací slyšení, které má potvrdit Jareda Isaacmana jako nového administrátora NASA. Slyšení, plánované na 9. dubna bude také zvažovat nominaci Olivie Trustyové na členku Federal Communications Commission.

Exail

Společnost Exail, zabývající se vesmírnou komunikací, oznamuje spuštění Spacelink-PCE emulátoru nejnovější generace. Spacelink-PCE je navržený tak, aby přesně replikoval kanál šíření vln mezi družicí a pozemní stanicí. Umožňuje tak testovat, optimalizovat a ověřovat výkon a spolehlivost družicových komunikačních systémů.

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Další tři cubesaty pro premiéru SLS

První start nové americké rakety SLS se pomalu ale jistě blíží – ve výrobních závodech vzniká letový hardware, který pomůže dopravit k Měsíci nepilotovanou loď Orion. Na start plánovaný na konec roku 2018 se ale chystají i malí cestující – cubesaty. V únorovém článku jsme Vám představili sedm cubesatů, které poletí Měsíci – tehdy šlo o satelity vyrobené ve Spojených státech, další tři budou také americké a vyjdou ze „soutěžního“ programu NASA’s Cube Quest Challenge. Ovšem to není vše – SLS kromě těchto amerických drobečků vynese i tři cubesaty od zahraničních partnerů. Asi není potřeba zdůrazňovat, že zájemců z celého světa bylo opravdu mnoho a výběr byl těžký. Díky tomu se ale do finálního výběru dostaly opravdu zajímavé projekty.

Cubesaty, které NASA vybírala musely respektovat velikostní a hmotností limity dané použitou vypouštěcí technologií. Rozměry byly srovnatelné s krabicí od bot a hmotnost nesměla přesáhnout 14 kilogramů. Dalším požadavkem bylo třeba to, aby satelity nepotřebovaly od rakety žádné dodatečné služby – například napájení. SLS se zkrátka postará jen o dopravu na místo určení a uvolnění svých pasažérů. Zbytek mise už bude na nich. Při výběru konkrétních cubesatů se komise snažila o co největší tématickou pestrost. Vybrané družice pomohou lépe pochopit prostředí panující v hlubším vesmíru, zlepší naše znalosti o Měsíci a vyzkouší technologie, které otevřou nové možnosti příštím misím.

Japonský cubesat EQUULEUS
Japonský cubesat EQUULEUS
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Prvním zahraničním cubesatem, který si dnes představíme je japonský projekt EQUULEUS (EQUilibriUm Lunar-Earth point 6USpacecraft), za kterým stojí japonská kosmická agentura JAXA a Tokijská univerzita. Jeho polem působnosti bude měření úrovně radiace v okolí Země. Cubesat by měl mapovat pozemskou plasmosféru a měřit rozložení plasmatu, které obklopuje naši planetu. Poznatky, které tato mise může získat jsou široce uplatnitelné. Tím nejvýznamnějším využitím by byl návrh lepších ochranných prostředků (ať už pro lidi, nebo elektroniku) před nebezpečným zářením při dlouhodobém pobytu ve vesmíru. Kromě tohoto základního výzkumu by měl cubesat EQUULEUS také testovat nové metody, konkrétně by mělo jít o techniky nízkoenergetických změn trajektorie. Organizátoři hovoří o využití mnoha průletů kolem Měsíce.

Druhý cubesat nese název OMOTENASHI (Outstanding MOon exploration TEchnologies demonstrated by NAno Semi-Hard Impactor) a i on vděčí za svůj vznik japonské agentuře JAXA a Tokijské univerzitě. Cílem projektu je vyzkoušet technologie pro nízkonákladové a velmi malé družice pro průzkum povrchu Měsíce. Tato technologie může do budoucna otevřít nové možnosti, jak levně prozkoumat povrch našeho souputníka. I tento cubesat bude měřit úroveň radiace v okolí měsíce i na jeho povrchu.

Japonský cubesat OMOTENASHI má vyzkoušet technologie pro měkké přistání malých sond na povrchu Měsíce
Japonský cubesat OMOTENASHI má vyzkoušet technologie pro měkké přistání malých sond na povrchu Měsíce
Zdroj: http://www.nasa.gov/

„Je to úžasná možnost dostat se do prostoru okolo Měsíce společně s Orionem při historicky prvním letu rakety SLS. V blízké budoucnosti se budou moci průmyslové firmy, akademický sektor, ale dokonce i jednotlivci aktivně podílet na výzkumu vesmíru. Aby se to ale tento plán mohl stát skutečností, potřebujeme k tomu nezbytně nízkonákladové sondy,“ vysvětluje doktor Tatsuaki Hašimoto z agentury JAXA a dodává: „Vzhledem k rozměrovým a váhovým limitům je to opravdu hodně velká výzva, ale je to cenný první krok k nové éře.“

Italský cubesat Argo Moon má operovat v blízkosti horního stupně ICPS
Italský cubesat Argo Moon má operovat v blízkosti horního stupně ICPS
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Dvě místa ze tří pro zahraniční partnery zabraly japonské cubesaty – třetí slot bude okupovat zástupce Evropy, konkrétně italský cubesat Argo Moon. Za ním stojí italská kosmická agentura ASI a jeho úkolem je ukázat možnost operování v těsné blízkosti horního stupně rakety SLS, který se označuje jako ICPS. Cubesat by měl navíc i pořídit fotky tohoto horního stupně a pomoci tak lépe zaznamenat tuto historickou misi. Organizátoři počítají i s tím, že by Argo Moon mohl poskytnout cenná data i o separačním procesu ostatních cubesatů. Po technologické stránce určitě stojí za zmínku, že Argo Moon bude testovat unikátní systém optické komunikace mezi malou družicí a Zemí.

Všechny cubesaty budou před startem uloženy do samostatných vypouštěcích zařízení, která najdeme na vnitřní straně válce Orion Stage Adapter. Tento válec slouží ke spojení kosmické lodi Orion a horního stupně ICPS. K vypuštění cubesatů dojde až poté, co se od horního stupně oddělí lo´d Orion a bude v dostatečné vzdálenosti, aby jí náhodou nehrozilo nějaké nebezpečí.

Zmenšený model ukazující adaptér spojující loď Orion s horním stupněm - uvnitř vidíte vypouštěcí zařízení na cubesaty
Zmenšený model ukazující adaptér spojující loď Orion s horním stupněm – uvnitř vidíte vypouštěcí zařízení na cubesaty
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Ještě než náš článek skončí, je potřeba poznamenat, že to bude vůbec poprvé, kdy se cubesaty vydají mimo nízkou oběžnou dráhu Země. Půjde tedy o velkou technologickou výzvu – ať už ve smyslu zajištění komunikace, ale i radiační odolnosti, protože u Měsíce už cubesaty nemohou spoléhat na ochrannou náruč van Allenových pásů. Nové poznatky ale pomohou při stavbě příštích cubesatů, ale i při návrzích jejich větších sourozenců.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://asunow.asu.edu/sites/default/files/lunah_map_scene_3.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/equuleus_image.png
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/omotenashi.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/argomoon2.jpg
https://pbs.twimg.com/media/CaOIV5vXEAAIKUs.jpg:large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Z tohoto chystaného roje cubesatů jsem čím dál více nadšen. Premiéra SLS, Orion za Měsícem a k tomu 13 dalších sond s různorodými plány letu. Mise snů 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Přesně tak, navíc je dobře, že NASA při výběru vsadila na různorodost.

pbpitko
pbpitko
7 let před

Mám za to, že by podobných súťaží mohlo byť viac, aspoň tak často ako sa striedajú prezidenti či vlády.
V totalitách sa nestriedajú, sú na večné veky a nikdy inak !
pb

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.