sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Už zase ta voda!

Včerejší výstup Američana Tima Kopry a Brita Tima Peaka začal podle plánu a dvojici se podařilo splnit hlavní úkol výstupu – výměna regulátoru napětí SSU (Sequential Shunt Unit) na lince 1B. Astronauti pak na modul Tranquility připojili ventil NPV (Non-Propulsive Vent) a z přechodového tunelu PMA-3 odepnuli kabely. Natažení kabelů pro adaptér IDA se ale nestihlo dokončit a s odstraněním poškozeného reflektoru kamery na příhradovém nosníku se ani nezačalo – výstup totiž musel být předčasně ukončen.

Tim Kopra (vpravo) si utírá hlavu ručníkem po návratu na stanici
Tim Kopra (vpravo) si utírá hlavu ručníkem po návratu na stanici
Zdroj: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net

Zhruba čtyři hodiny po zahájení výstupu si Tim Kopra všiml, že se v helmě jeho skafandru s číselným označením 3011 nachází malé množství vody. Nahlásil proto tuto skutečnost řídícímu středisku, které výstup předčasně ukončilo. Oba Timové ukončili svou rozdělanou práci a přesunuli se zpět do přechodové komory modulu Quest. „Všechny hlavní úkoly výstupu byly splněny a posádka nebyla v ohrožení,“ především druhá část této věty se dá momentálně najít snad v každém prohlášení NASA k aktuální situaci. NASA rovněž zdůrazňuje, že výstup byl předčasně ukončen (terminated) a nikoliv přerušen (aborted), což se může zdát jako slovíčkaření, leč velmi důležité. V kosmonautice se totiž abort používá pro kritické ukončení probíhající aktivity.

Ostatně ani napouštění atmosféry do přechodové komory nebylo zrychlené, protože v helmě bylo jen malé, blíže nespecifikované množství vody. Fotka uniklé vody zatím není k dispozici – snímek použitý jako náhledová fotka tohoto článku je pouze ilustrační (pochází z nehody Lucy Parmitana, o které ještě bude řeč), takže můžeme o uniklém množství kapaliny jen spekulovat. Je samozřejmě dobře, že se astronautům nic nestalo, nicméně je tu jedno obrovské ALE. Americké skafandry EMU totiž v posledních letech bojují s vodou v helmě opakovaně.

V helmě Parmitanova skafandru se i při opakované zkoušce objevila voda.
V helmě Parmitanova skafandru se i při opakované zkoušce objevila voda.
Zdroj: http://www.spacesafetymagazine.com/

Nejznámější případ se stal 16. července 2013, kdy se při výstupu do volného prostoru málem utopil italský astronaut Luca Parmitano – více informací najdete v tomto článku. Jeho skafandr nesl kódové označení 3011 – stejné, jaké měl včera Tim Kopra. Tehdy šlo opravdu o život, protože se voda začala astronautovi roztékat po obličeji. Zdaleka ale nešlo o poslední případ. Ještě téhož roku 21. prosince vystoupili z ISS Richard Mastracchio a Michael Hopkins. První jmenovaný si během během výstupu asi 7x stěžoval na to, že ho studí nohy, takže se procházka zkrátila o hodinu.

Teprve až po návratu do útrob stanice se ukázalo, že za všechno mohla uniklá voda. Stejná dvojice pak vystoupila do volného prostoru na Štědrý den, aby dokončila výměnu pumpy pro chlazení stanice. Mastracchio na sebe oblékl skafandr s pořadovým číslem 3011 (ano, stejné jako měl tehdy Luca Parmitano) a problém jej již nepotkal.

Americký skafandr EMU
Americký skafandr EMU
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Až do včerejška poslední problém nastal 25. února 2015, kdy se na kosmickou procházku vydali Barry Wilmore a Terry Virts. Druhý jmenovaný při návratu do přechodové komory na konci výstupu zjistil, že se v jeho helmě nachází trochu vody. Jeho kolegyně Samantha Cristoforetti odhadla množství vody na zhruba 15 mililitrů – detaily najdete v tomto článku. Terry Virts měl na sobě skafandr s označením 3005.

Je na místě poznamenat, že ačkoliv skafandr s číslem 3011 potkal problém již podruhé, nemusí to nic znamenat. Podezřelá součástka se vyměnila a navíc skafandry jsou průběžně sestavovány jako stavebnice z několika modulů. Zmíněný problém Ricka Mastracchia zase ukazuje, že problémy  s vodou se nevyhýbají ani jiným modelům. Může to znamenat, že celá sekce separace vzdušné vlhkosti obsahuje nějakou skrytou vadu. Nešlo by ale o závadu ve výrobním procesu, tedy o zmetkovité kusy, ale závadu bychom možná měli hledat už ve fázi návrhu. Je možné, že za určitých okolností, které se nedají nasimulovat na Zemi, může nastat situace, kterou systém nezvládne a voda začne proudit do přilby a jiných částí skafandru.

NASA každopádně ví, že tohle je problém, který je potřeba vyřešit. Zatím se problémy s únikem vody řešily výměnou podezřelých součástek za nové, astronauti dostali za hlavu savé podložky, ale ukazuje se, že problém stále přetrvává a může být tedy zakořeněn hlouběji, než se možná na začátku zdálo.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.nasaspaceflight.com/
http://abcnews.go.com/
http://thespacereporter.com/
https://blogs.nasa.gov/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…Mobility_Unit_%28EMU%29_spacesuit_helmet.jpg
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…10153270539580667_4319756412752367751_o.jpg
http://www.spacesafetymagazine.com/wp-content/uploads/2013/08/recreated-EMU-3011-leak.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/STS-118_EVA_EMU_Suit.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jakub
Jakub
8 let před

zajímavé

Vlastislav Vyprachticky

Doporučoval bych provést obarvení vody potravinářským barvivem ve skafandru pro zjištění přesného místa úniku. V laboratořích NASA lze podmínky upravit pro zjištění úniku značkovadlem pro rentgenové aplikace.
Přeji hodně úspěchů.

Ondřej Šamárek
Editor
8 let před

Ve skafandrech se používá ultračistá voda. Ta z principu nesmí být znečištěna žádným cizím kontaminantem, protože by to udělalo paseku nejen ve skafandru samotném, ale i v komponentech, které jsou používány na údržbu skafandrů mezi výstupy. Jen pro ilustraci – v případě problémů Lucy Parmitana z léta 2013 byla na vině kontaminace na molekulární úrovni, pocházející právě z jednotky, ve které se mezi výstupy chladicí voda pročišťuje. Pokud by byl aplikován Váš postup, mohlo by se stát, že dotyčný skafandr zaříznete přidáním barviva a navíc ještě znemožníte údržbu ostatních.

Branislav Pecho
Branislav Pecho
8 let před

Dobrá irónia: Utopiť sa v skafandri vo vesmíre… 🙂

Steve
Steve
8 let před

Všechno se dá postupně vyřešit a zlepšit, jen to chce hledat jiné cesty a řešení. Když něco zlobí, tak udělat to jinak. Jsme v kosmu ale stále jen pár desítek let, já myslím, že za 70, za 100 let aktivní kosmonautiky budou takové prkotiny, jako unikající voda dávno vyřešená. Budou nové orbitální stanice s nesrovnatelně lepším komfortem než dnes, možná už i s umělou gravitací a s bazénem… 🙂

OblazekN
OblazekN
8 let před

Jak jsem cetl na Facebooku: a vystup je v kopru 😀

Vincent Kerman
Vincent Kerman
8 let před

Mění se vůbec skafandry v ISS za „fungl“ nové ze Země? Jestli ne nechtělo by to udělat než pořád opravovat ty staré? A co takhle použít pro opravy Robonauta je pořád na palubě ne?

Ondřej Šamárek
Editor
8 let před
Odpověď  Vincent Kerman

Skafandry a batohy PLSS jsou tvořeny z modulárních komponentů, které lze vymontovat a nahradit novými. Vzhledem k tomu, že se problém vyskytl na více skafandrech, zdá se, že je to nějaký systémový problém a nikoli záležitost jednoho vadného kusu.
Moc si nedokážu představit, k čemu by byla dobrá pomoc robonauta, i kdyby byl už „operační“. Pokud vím, zatím se stále pouze testuje.

rado
rado
8 let před

A ruské skafandry nemajú žiadne problémy? Či sa len o nich toľko nepíše?

Ondřej Šamárek
Editor
8 let před
Odpověď  rado

Orlany mají samozřejmě také své problémy a mouchy, ale zatím jsem nenarazil na významný únik vody. Většinou se dříve u Orlanů vykytovaly výpadky ventilačního systému, který je ale redundantní (dva ventilátory). Poslední dobou je ticho po pěšině…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.