13. dubna roku 2029 se planetka Apophis o průměru 375 metrů přiblíží do bezpečné, ale přesto mimořádné blízkosti Země. Evropská kosmická agentura proto připravuje misi Ramses, která se (pokud bude plně schválena ministerskou radou agentury letos v listopadu) vydá do kosmického prostoru v roce 2028, aby se s planetkou setkala a doprovázela ji během průletu. Mise Ramses bude vybavena souborem vědeckých přístrojů, které najdeme nejen na hlavní sondě, ale i na dvou CubeSatech, které budou ze sondy uvolněny u Apophisu a mají provádět průzkum planetky před průletem kolem Země a po něm. Zaměří se přitom na jeho tvar, povrchovou strukturu, kohezi, oběžnou dráhu, rotaci a mnoho dalšího.

Zdroj: https://www.esa.int/
Zemská gravitace vyvolá na planetce slapové síly, které pravděpodobně během průletu pozmění výše uvedené vlastnosti. Analýzou těchto změn mise Ramses pomůže vědcům dozvědět se více o tom, jak planetky reagují na vnější síly. To je důležitá znalost pro zhodnocení, jak nejlépe odklonit nebezpečnou planetku, pokud někdy v budoucnu najdeme nějakou na kolizním kursu se Zemí. První CubeSat mise Ramses byl představen v březnu letošního roku a jeho úkolem bude provádění radarového průzkumu, aby se vědci dozvěděli více o vnitřní struktuře Apophisu a provedli analýzu okolního prachového prostředí.
Druhý CubeSat, jehož vývoj povede španělská firma Emxys, bude z hlavní sondy vypuštěn ve vzdálenosti jen pár kilometrů od Apophisu. Jeho úkolem bude studovat tvar planetky a její geologické útvary. CubeSat také provede autonomní přibližovací manévr, po kterém bude následovat pokus o měkké přistání na povrchu. Pokud se přistání podaří, bude CubeSat pokračovat ve své misi měřením seismické aktivity planetky. „Přistát na planetce je velmi náročné,“ říká projektový manažer mise Ramses, Paolo Martino a dodává: „Nepravidelný tvar a vlastnosti povrchu komplikují identifikaci stabilní přistávací oblasti, zatímco velmi slabá přitažlivost komplikuje udržení se na povrchu bez odrazu někam jinam. Ovšem možnost studovat Apophis z jeho povrchu během vzácného přírodního jevu je vzrušující a vědecky hodnotná. CubeSaty mise Ramses podstoupí aktivity s vysokým rizikem a vysokými přínosy, které hlavní sonda udělat nemůže – třeba přistání na povrchu. Tím nám umožní maximalizovat vědecký přínos mise, což je klíčové. Takto velká planetka totiž proletí kolem naší planety tak blízko jen jednou za několik tisíc let.“
„Tento projekt je pro naši firmu milníkem,“ raduje se José A. Carrasco, výkonný ředitel společnosti Emxys a dodává: „Podílet se na misi, která bude monitorovat jedno z nejbližších přiblížení Země s velkou planetkou, představuje nejvyšší úroveň vědecké a technologické náročnosti. Jsme hrdí, že můžeme do evropských snah o planetární obranu přinést naše možnosti.“ V evropském konsorciu vyvíjejícím CubeSat se k firmě Emxys připojily společnosti GomSpace (Dánsko), GMV (Španělsko), ISAE-SUPAERO (Francie) a Belgická královská observatoř. Společnost Emxys se podílela na gravimetru GRASS na CubeSatu Juventas, který letí na evropské misi Hera. Ta je v současné době na cestě k dvojplanetkovému systému Didymos, aby studovala následky prvního pokusu lidstva o vychýlení dráhy planetky.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/26230332-5-eng-GB/ESA_s_Ramses_mission_to_asteroid_Apophis.jpg
https://www.esa.int/…/ramses_mission_patch/26369474-1-eng-GB/Ramses_mission_patch.png