Agentura NASA zrušila své plány na hledání komerčního partnera, který by se postaral o vynesení robotického lunárního roveru. Namísto toho bude usilovat o „alternativní přístupy“ k realizaci mise. V prohlášení vydaném 7. května NASA uvádí, že ruší výzvu k podávání nabídek, kterou agentura vytvořila letos v únoru. V jejím rámci hledala napříč průmyslem návrhy na způsoby spolupráce s NASA při vypuštění sondy VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover). Agentura si měla vizi, že by našla soukromou firmu, která by se postarala o poslání vozítka do jižních polárních oblastí Měsíce a předá tam provoz vozítka, které bude hledat vodní led.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
„Po zhodnocení návrhů k partnerství na přistání vodu hledajícího robota na povrch Měsíce se NASA rozhodla raději prozkoumat alternativní přístupy,“ uvedla agentura v prohlášení, aniž by uvedla bližší detaily. Samotné prohlášení bylo vydáno prakticky ve stejnou chvíli, kdy Nicky Fox, přidružená administrátorka z ředitelství vědeckých misí v centrále NASA ve Washingtonu vystoupila na zasedání semináře o výzkumu měsíčního povrchu. Tady naznačila, že se NASA poohlížela po alternativách pro VIPER, ale výslovně neuvedla, že výzva k podávání nabídek byla zrušena.
„Agentura vyhodnotila první soubor návrhů na dodání vozítka průmyslovým podnikem bez nákladů pro vládu a nyní pokračujeme ve zkoumání alternativních přístupů,“ zmínila na workshopu a dodala: „Opravdu se těšíme, že s VIPERem dosáhneme budoucích vědeckých výsledků v oblasti těkavých látek.“ Samotná výzva k podávání návrhů měla být dvoufázová. NASA si vyžádala od společností první návrhy 1. kroku, které měly být předloženy v březnu. Agentura pak chtěla zhodnotit tyto návrhy a vyzvat v rámci 2. kroku některé společnosti k předložení podrobnějších návrhů. Ty měly být předloženy v květnu.
Joel Kearns, zástupce přidružené administrátorky pro průzkum z ředitelství vědeckých misí NASA, později na workshopu uvedl, že se NASA rozhodla pozastavit tuto výzvu po zhodnocení návrhů v první fázi. „Zvažujeme alternativní partnerství. Jedná se o různé způsoby, jak strukturovat návrhy partnerství na základě toho, co jsme se dozvěděli při přezkoumání návrhů v 1. kroku,“ uvedl a dodal: „Zkoumáme různé typy partnerství, které jsou strukturovány jinak, než jsme si původně představovali, abychom se pokusili vytvořit silnější návrhy.“ Dodal také, že NASA nebyla připravena nabídnout více detailů o těchto alternativách, či harmonogramech.
Zástupci průmyslu uvedli, že návrh partnerství v původním znění byl pro ně náročný. Vyžadoval, aby společnosti platily za vypuštění a provoz roveru VIPER, přičemž NASA by neposkytovala žádné finanční prostředky. Agentura by však získala data, která by mohla volně distribuovat. To společnostem ztěžovalo vypracování podnikatelského plánu, který by jim umožnil letět s VIPERem a přinejmenším nebýt ve ztrátě. „Ještě nevím, co budeme dělat s VIPERem. Způsob, jakým to vyšlo, musí být plně financován bez NASA a NASA si ponechá všechna data,“ uvedl 24. března Steve Altemus, výkonný ředitel firmy Intuitive Machines na prezentaci výsledků firmy a dodal: „Naše schopnost komercializace je poměrně omezená.“
S tím souhlasí i někteří zástupci vědecké komunity. „Neměli bychom očekávat, že se věda z VIPERu uskuteční, když budeme doufat, že se někdo nabídne, že s ním poletí a bude ho provozovat za své peníze,“ uvedl 1. dubna Brett Denevi, hlavní vědecký pracovník na Applied Physics Lab, která spadá pod Johns Hopkins University na slyšení podvýboru pro vesmír Sněmovny reprezentantů pro vědu, které se týkalo komerčních lunárních misí. Rozhodnutí NASA zrušit výzvu k hledání partnerství je pro VIPER zatím poslední překážkou, které tento projekt čelí. V červenci 2024 NASA oznámila, že misi zruší, ačkoliv plánovala její start na landeru Griffin od firmy Astrobotic Technology koncem roku 2025 a rover byl prakticky dokončen. Toto rozhodnutí zdůvodnila překročením nákladů a zpožděním harmonogramu. NASA tehdy uvedla, že žádá o vyjádření zájmu společnosti nebo mezinárodní partnery, kteří by měli zájem misi převzít.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
NASA později uvedla, že obdržela okolo 50 projevů zájmu, které podle slov Joela Kearnse na říjnovém zasedání výboru „zahrnovaly celou škálu“ od seriózních návrhů až po „věci, které nevypadaly příliš logicky“. To vedlo k formálnější žádosti o informace o alternativních způsobech využití roveru VIPER, přičemž agentura obdržela 11 odpovědí, které použila k vypracování výzvy k partnerství. Snaha NASA předat někomu rover VIPER, byla kritizována členy Kongresu, kteří vloni v září poslali do agentury dopis, ve kterém žádali o detaily vysvětlující rozhodnutí zrušit tuto misi. NASA ve své odpovědi argumentovala, že by musela odložit, či zrušit jiné mise ze svého programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services), aby mohla realizovat misi VIPER. „Z odpovědí, které jsme dostali, jsem neměl radost,“ uvedl Zoe Lofgren, člen výboru pro vědu Sněmovny reprezentantů na dubnovém slyšení o reakci NASA na projekt VIPER a dodal: „Projekt byl samozřejmě ukončen až po jeho dokončení.“
Přeloženo z:
https://spacenews.com/
Zdroje obrázků:
https://science.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/08/viper-jsc.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/02/viper-new-image.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/07/viper-rover.jpg