Sedmý let rakety SuperHeavy a kosmické lodi Starship od SpaceX byl kombinací velkého úspěchu i výrazné ztráty. Byli jsme svědky úspěšného záchytu rakety SuperHeavy obslužnou věží na startovní rampě, ale i selhání lodi Starship při její vzestupné fázi letu. Zhruba 7 minut a 40 sekund po startu začala grafika přenosu SpaceX, založená na přijímané telemetrii, ukazovat, že jeden motor Raptor za druhým na Starship zhasíná. V čase 8 minut a 27 sekund po startu telemetrie zamrzla. Sama firma se k nehodě zatím nevyjádřila, ale její majitel Elon Musk v příspěvku na sociální síti X popsal, co by podle inženýrů v této časné fázi vyšetřování mohlo být příčinou nehody.
„Předběžně se zdá, že v dutině nad požární stěnou motorů Starship došlo k úniku kyslíku a paliva, který byl dostatečně velký, aby vytvořil tlak přesahující kapacitu odvodu plynů z tohoto prostoru,“ uvedl Musk a dodal: „Kromě samozřejmé dvojité kontroly případných úniků přidáme do tohoto prostoru systém pro likvidaci požáru a zřejmě zvětšíme schopnost odvětrávání. Zatím nic nenaznačuje odsun dalšího startu za příští měsíc.“
Start samotný přitom začal normálně. Ve 23:37 SEČ, 16. ledna, se 123 metrů vysoká raketa svými plameny z motorů zalila startovní rampu základny Starbase a vznesla se k obloze. Při této misi došlo k prvnímu letu kosmické lodi Starship druhé generace. 33 kyslíkometanových raketových motorů Raptor na raketě SuperHeavy B14 vyneslo celou sestavu na požadovanou dráhu. Dvě a půl minuty po startu nastal tzv. hotstaging – většina motorů na SuperHeavy kromě tří centrálních zhasla a poté se zažehlo šest motorů Raptor na Starship. Ta se následně odpojila od nosné rakety a zamířila vstříc transatmosférické dráze.
Raketa SuperHeavy se vzápětí otočila motorovou sekcí ve směru letu a provedla zpětný zážeh, díky kterému změnila směr svého letu a zamířila zpátky na místo startu. Během zpětného zážehu SuperHeavy nenaběhl jeden ze 13 motorů. Raketa SuperHeavy B14 zahájila šest a půl minuty po startu svůj závěrečný (přistávací) zážeh a tehdy už naběhly všechny motory, včetně toho, který se předtím nezapálil. Ještě předtím, než časomíra ukázala T+7 minut, mohly motory definitivně zhasnout, protože SuperHeavy již visela na ramenou chopsticks.
Mechazilla has caught the Super Heavy booster! pic.twitter.com/aq91TloYzY
— SpaceX (@SpaceX) January 16, 2025
Pochopitelný jásot pracovníků i moderátorů přenosu však netrval dlouho, protože začalo být zřejmé, že u lodi Starship nejde vše podle plánu. Motory na Starship postupně zhasínaly více než minutu před plánovaným vypnutím motorů, ke kterému mělo dojít téměř devět minut po startu. Velké množství videí na sociálních sítích zachytilo úkaz, který vypadal jako rozpad lodi Starship. Federální letecký úřad (FAA) vydal na několika letištích pokyny ke zpoždění nebo odklonu dopravy, aby se vyhnula padajícím troskám. Mezi ovlivněná letiště patřily například Miami International Airport a Fort Lauderdale/Hollywood International Airport. Krátce po druhé hodině ranní SEČ úřad tyto pokyny odvolal a provoz na leteckých linkách se vrátil do běžného stavu.
„Úřad FAA nakrátko zpomalil a odklonil lety z oblasti, kam dopadaly úlomky kosmické lodi. Normální provoz pak pokračoval,“ uvedl úřad. FAA má pravomoc aktivovat takzvanou oblast reakce na trosky, pokud dojde k případu, jako v aktuální misi IFT-7, kdy se vyskytne anomálie vesmírného plavidla mimo dříve určené uzavřené rizikové oblasti. Na dotaz, zda po rozpadu Starship zahájí vyšetřování, FAA odpověděla, že „si je vědoma, že došlo k anomálii“ a že „vyhodnocuje stav a časem vydá aktualizované prohlášení.“
Anomálie na Starship zabránila firmě SpaceX provést několik klíčových testů, které byly plánované, včetně vypuštění 10 maket družic Starlink nebo zážehu jednoho raketového motoru Raptor v kosmickém prostoru. Pokračující vývoj lodí Starship je klíčový nejen pro ambiciózní plány SpaceX, ale i pro NASA, jelikož tato loď bude sloužit jako pilotovaný lunární lander pro mise Artemis III a IV. První z těchto misí se má uskutečnit v polovině roku 2027. „Gratulace SpaceX za jejich sedmý integrovaný letový test Starship a druhý úspěšný záchyt rakety SuperHeavy,“ napsal na sociální síť X administrátor NASA, Bill Nelson a dodal: „Kosmické lety nejsou jednoduché. Je to všechno, jen ne rutina. Ale právě proto jsou tyto zkoušky tak důležité. Každá z nich nás přibližuje k cestě na Měsíc a později i na Mars v rámci Artemis.“
Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Ghdh8oxXsAAJXeO?format=jpg&name=4096×4096
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2025/01/20250116_Starship_Flight_7_breakup.jpg
https://pbs.twimg.com/media/Ghc32OJbgAAW03s?format=jpg&name=4096×4096
Joe Biden: gratulace SpaceX k úspěšnému zachycení SuperHeavy. Česká média: Muskovi opět bouchla raketa a ohrozila letecký provoz. — Nesoudím, nehodnotím, jen příkladná ukázka různého přístupu…