Při misi Transporter-12, při které 14. ledna večer našeho času odstartovala z Kalifornie raketa Falcon 9, se naše pozornost zaměřovala především na družici TROLL od brněnské firmy TRL Space. Není se co divit, česká družice neletí na oběžnou dráhu každý den. Veřejně dostupný seznam nákladů této mise obsahoval i poznámku, že jedna družice je utajená. Neznali jsme její název, úkoly a dokonce ani stát, kterému patří. Dnes před polednem se v Praze uskutečnila tisková konference, na které byly veřejně oznámeny detaily související s novou českou družicí. A není ledasjaká – jelikož jde o 12U CubeSat, tak se s rozměry 32 cm × 22,5 cm × 22,5 cm může označovat jako největší česká družice. SATurnin-1 váží zhruba 14 kilogramů a když rozloží své fotovoltaické panely, dosahuje rozpětí 87 cm. Družice je funkční a komunikuje s pozemním střediskem.
SATurnin-1 je vědecko-výzkumná mise se zaměřením na moderní technologie dálkového průzkumu Země. Z hlediska českého kosmického průmyslu je potěšující, že klíčové komponenty družice byly vyvinuty v České republice a k integraci družice byly využity čisté místnosti v areálu
VZLU AEROSPACE v pražských Letňanech. SATurnin-1 tedy (na rozdíl od jiných družic) není závislý na zahraničních technologiích. Družice disponuje kamerou s vysokým rozlišením, která bude snímkovat Zemi a o zpracování dat přímo na palubě se postarají i algoritmy umělé inteligence.
„V dnešním světě se stále častěji ukazuje, že mít schopnost pořizovat snímky z vesmíru a díky nim analyzovat dění na Zemi, je bezpečnostní i hospodářská nutnost. SATurnin-1 je další z významných družicových misí VZLU AEROSPACE, které pomáhají České republice naplňovat její zájmy a zároveň přispívají ke znalostnímu, technickému i obchodními rozvoji českého kosmického průmyslu,“ uvedl generální ředitel VZLU AEROSPACE Josef Kašpar. Technické detaily o nákladu na palubě přidal Petr Svoboda, vědecký pracovník, který na vývoji systému
pracoval: „Hlavním senzorem je hvězdná kamera, která určuje natočení vůči inerciálnímu systému s přesností v řádu tisícin úhlového stupně. Tato informace pak umožňuje čtveřici reakčních kol otočit družicí a zacílit hlavním teleskopem na přesně zvolené místo na povrchu Země. Trojice magnetických torzních cívek pomáhá reakčním kolům eliminovat vnější poruchové síly zbytkové atmosféry a gravitačního gradientu. Doplňkové senzory orientace jsou tříosý gyroskop, tříosý fluxgate magnetometr a šestice přesných dvouosých slunečních senzorů. Systém je také vybaven GNSS přijímačem pro určení polohy na oběžné dráze. Tak, jako všechny ostatní komponenty družice, jsou i komponenty systému řízení orientace redundantní, nejčastěji zdvojené.“
SATurnin-1 vznikl za významné podpory ministerstva obrany. „SATurnin-1 dále rozšíří schopnosti Vojenského zpravodajství a jeho Satelitního centra, které je budováno od roku 2018. Snímky pořízené Satelitním centrem slouží nejen pro účely zajištění obrany a bezpečnosti ČR nebo aliančních partnerů, ale v případě potřeby je využívají i orgány státní správy a krizového řízení,“ zmínila ministryně obrany Jana Černochová. Její slova potvrdil i ředitel Vojenského zpravodajství generálmajor Petr Bartovský: „V družici SATurnin-1 máme k dispozici unikátní domácí zdroj satelitních dat, jenž bude možné prioritně využívat pro dlouhodobý monitoring zájmových oblastí. Současně nám to do budoucna přinese finanční úspory, protože budeme méně odkázaní na komerční zahraniční poskytovatele satelitních obrazových dat.“
První návrh družice se objevil v roce 2022 a už další rok začala vlastní integrace, která skončila v září 2024. Družice, která má na jedné vnitřní stěně vygravírovaná jména lidí, kteří se na jejím vývoji podíleli, se pak vydala do USA, kde se chystala na samotný start. „Projekt posouvá Českou republiku v oblasti družicových misí do nové sféry, samotná družice je vybavená nejmodernějšími prvky pro řízení orientace, zpracování dat na palubě, komunikaci a další důležité prvky. VZLU AEROSPACE i díky tomuto projektu dnes disponuje zkušeným týmem a infrastrukturou pro další mise jako jsou AMBIC, QUVIK, VZLUGEM a jiné mise našich partnerů,“ vysvětlil Juraj Dudáš, ředitel divize Space VZLU AEROSPACE.
Název družice je inspirován sluhou Saturninem ze stejnojmenného díla Zdeňka Jirotky. „Tatínkovi by udělalo radost, že se družice takto jmenuje. O vesmírnou problematiku se vždy zajímal,“ řekl Zdeněk Jirotka ml. Jenže SATurninem-1 české kosmické plány rozhodně nekončí a máme se na co těšit. Po družici SATurnin-1 bude následovat mise konstelace družic VZLUGEM zaměřená na technologie, které dokáží lokalizovat a prozkoumat objekty ohrožující kritickou infrastrukturu Země, ale také družice AMBIC a QUVIK, které byly vybrány Ministerstvem dopravy ČR a ESA jako „ambiciózní české mise.“
Zdroje informací:
Tisková zpráva VZLÚ
Zdroje obrázků:
https://vzcr.gov.cz/images/large/264-SATurnin02.jpg
https://vzcr.gov.cz/images/large/264-SATurnin01.jpg
https://vzcr.gov.cz/images/large/264-SATurnin03.jpg
Díky za článek! Už u Trolla jsem si říkal, že 6U je na Českou republiku docela slušné, a teď tohle, a navíc ten geniální název :-)
Jen nerozumím, proč to utajení, když vzápětí toho tolik zveřejní? Tušíte někdo?
Osobně v tom vidím roli armády. Asi se čekalo, až proběhnou všechny zkoušky palubních systémů.
Přesně tak, to bude pozůstatek ruské armádní školy – tam se vždy čekalo, až jestli se to povede vynést a začne to fungovat a teprve pak to TASS poslal do světa informačně. Pokud by SATurnin nefungoval (což snad vzhledem k názvu ani není možné :-)), tak by se normálně tvářili, že to nebylo naše. Popravdě tomuto přístupu nerozumím – pokud by řekli předem to, co nyní a družice by nekomunikovala nebo by se to SpaceX tentokrát nepodařilo vyvézt, tak přece není v kosmonautice žádná ostuda říct, to a to se nepovedlo, pátráme po příčině a příště už to bude lepší. I americké kosmické síly samotné starty netají, jen řeknou, že jde o utajený náklad, nespecifikují orbitu (což však stejně většinou „praskne“ díky tom, že družice je k nalezení na obloze) a co tam dělá a a hotovo.
Podle mne se chtěli vyhnout riziku, že jim s tím někde po cestě na start někdo něco udělá. Viz Vrbětice. Určitě si to na Zemi nebyli schopni hlídat tak, jako jsou hlídané NROL a další.
Tak kolikátá je to česká/československá družice? Je někde jejich aktualizovány seznam?
S TROLLEM je na sdíleném 14. místě. A seznam je třeba zde.
Starší vydání jsem doma nemohl najít, tak jsem se rychle stavil ještě večer v knihkupectví.
K družici bych dodal snad jen: ano ano, tichá voda břehy mele, ale co je šeptem, to je čertem. Všechno lítá, co peří má. Co jsi vypustil, ani párem koní nedostaneš zpět. Však kdo chce kam, pomozme mu tam. Ale co v zemském stínu? Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Ba, ba, trpělivost přináší růže a není růže bez trní.
A měla ta vesmírná loď stožárovou plachtu? Hned zítra ušiju stožárovou plachtu!