Transportní letoun NASA C-130 Hercules i s týmem palubních techniků vyrazila na přepravní misi do indického Bengaluru, což znamená důležitý posun v přípravě americko-indické mise NISAR (NASA-ISRO Synthetic Aperture Radar). Letadlo vzlétlo 15. října ze základny Wallops Flight Facility ve Virginii a vydalo se na několikadenní cestu s několika zastávkami. Jeho cesta vedla z jednoho pobřeží USA na druhé a pak napříč Tichým oceánem s několika zastávkami na ostrovech, než dorazilo do svého cíle v Indii. Úkolem bylo zajistit bezpečný přesun reflektoru pro systém radarové antény, což je jeden z hlavních podílů agentury NASA na misi NISAR. Právě v Indii pak proběhne integrace dílu se zbytkem družice.
Celá přeprava včetně návratu zabrala skoro 80 hodin letu a měřila okolo 45 000 kilometrů. Harmonogram obnášel strategické zastávky i volné dny určené k servisu letounu i úlevě posádky od únavy z dlouhých letů a z několika změn časových pásem. První zastávkou C-130 byla March Air Reserve Base v kalifornské Riverside County, kde došlo k vyzvednutí zmíněného anténního reflektoru z Jet Propulsion Laboratory. Mezi další zastávky na cestě patřily třeba Hickman Air Force Base na Havaji, Andersen Air Force Base na Guamu, Clark Air Base na Filipínách a Hindustan Aeronautics Limited Airport v indickém Bengaluru.
Pro letoun C-130 a jeho posádku šlo o třetí nákladní let do Indie věnovaný podpoře mise NISAR. Dva předešlé lety proběhly v červenci 2023 a březnu 2024. Start mise NISAR na raketě GSLV MkIII by měl proběhnout někdy v prvním čtvrtletí roku 2025 z kosmodromu Šríharikota. NISAR bude první družicí, která využije k radarovému snímkování dvoufrekvenční radar (vlnové délky 24 a 12 cm). Naměřená data poslouží (kromě jiného) ke studiu komplexních přírodních procesů jako je narušení ekosystémů, úbytek ledovců, ale i přírodní rizika jako jsou zemětřesení, tsunami, výbuchy sopek a sesuvy půdy.
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://en.wikipedia.org/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/10/nasas-c-130-at-wallops-flight-facility.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/10/wff-2024-098-004.jpg
Zajímavé, že k transportu použili pomalý C-130, ale jinou vombu neměli. Rychlejší a větší C-17 je příliš drahý a nemají jich dost. Spartany už jim skoro nelétají.