Planetoložka Abigail Fraeman, z Jet Propulsion Laboratory sepsala pro web NASA krátké shrnutí událostí okolo roveru Curiosity. Pro zachování autenticity jejího vyprávění ,ponecháme v našem překladu formu původního textu, který byl sepsán k 10. květnu. Na středu jsme naplánovali docela dlouhou trasu s mnoha zatáčkami přes hodně nerovný terén, takže tým měl radost, když zjistil, že se vše podařilo podle plánu a dnes ráno okolo 4. hodiny ráno Pacifického času jsme přijali data. Úspěšný přejezd znamená, že Curiosity nyní parkuje v jižní části Pinnacle Ridge, což je poslední část hřebenu Gediz Vallis, jehož průzkum jsme si naplánovali před přejezdem kanálu Gediz Vallis. Minulý týden jsme navštívili severní část Pinnacle Ridge, kde jsme nasbírali všemožné údaje, které nám prozradí hodně o složení a textuře hornin, které tvoří hřeben.
Ráno jsme stáli před těžkým rozhodnutí. Teď, když víme, že se jižní část Pinnacle Ridge dá přejet, měli bychom se tam vydat, abychom získali další vědecká data o kamenech v hřebenu Gediz Vallis, nebo bychom měli pokračovat v cestě podél kanálu Gediz Vallis směrem k místu, kde plánujeme přejezd kanálu? Vjezd na Pinnacle Ridge v tomto místě by nám mohl dát příležitost dozvědět se více o materiálech, které tvoří hřeben, ale také o úloze vody v této oblasti. Ovšem také by nám mohl zabrat několik solů a přitom bychom se nedozvěděli o moc víc než to, co jsme již získali z našeho výzkumu severní části Pinnacle Ridge.
Moje dnešní úloha byla plánovač dlouhých cest, což znamená, že jsem vedla debatu týmu, probírala klady a zápory tohoto rozhodnutí a měla (v ideálním případě) pomoci skupině dospět ke shodě. Hodně jsme mluvili o tom, jak se dají skály, které vidíme z našeho současného stanoviště, porovnat s těmi, které jsme již zkoumali v severní části. Nakonec zhruba 25 vědců, kteří byli dnes ve skupině pro plánování taktických operací, dospělo ke společnému rozhodnutí, že se raději přesuneme dál, než abychom zde trávili více času.
Takže dnes nasbíráme hodně fotek z kamer Mastcam a pak budeme pokračovat vzhůru podél kanálu přibližně 23 metrů na jihozápad. Než odjedeme, využijeme také možnosti udělat vědu na kamenech kolem našich kol. Nejprve cíl Boyden Cave očistíme pomocí DRT a poté použijeme APXS a MAHLI. Oba přístroje zanalyzují také blízký zaprášený cíl Royal Arches a na závěr se MAHLI zaměří na zajímavý blízký kámen Quarry Peak. Přístrojem ChemCam provedeme také dvě pozorování místa Nevada Falls a Otter Lake, které leží kousek od Royal Arches. Celý plán uzavře měření souborem pro sledování okolních podmínek.
Mám opravdu moc ráda pracovní dny jako je tento. Dnes ráno jsme dostali úplně nové výhledy na Mars, které můžeme obdivovat a poté jsme museli společně jako tým udělat rychlé rozhodnutí, co se bude dělat dál. Myslím, že tempo rozhodování, možnost diskutovat o těžkých rozhodnutích se skupinou opravdu chytrých a zapálených lidí a vědomí, že tato rozhodnutí určují směr jízdy jednotunového vozidla na úplně jiné planetě, je jedním z nejúžasnějších způsobů, jak strávit dopoledne.
Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://science.nasa.gov/…768581712edr-f1070924ncam00280m-.jpg
Porad mi prijde skoro nerealne, ze se muzu divat na takovehle fotky!
Jenom jedna takova technicka k webu. Prosim, zaradte uvodni fotku do galerie fotek v clanku tak, aby se po kliknuti otevrela ve velkem.
Obzvlaste u dlouhych clanku a u clanku kde je primo napsano neco ve stylu: „Jak je videt na uvodni fotografii…“, je hrozne frustrujici scrolovat dolu do zdroju abych se na fotku podival ve velkem, kdyz vsechny ostatni fotky a obrazky lze prochazet v galerii.
Víme o tom a kolega se to snaží nějak vymyslet.