sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Na prahu nové snímkovací éry

Když se v České republice řekne Sentinel, vybaví si lidé parní automobil značky Škoda, ze kterého vzniklo známé přirovnání pro člověka, který nadměrně funí. V našem dnešním článku ale bude řeč o docela jiném Sentinelu. Tento název totiž Evropská kosmická agentura vybrala pro novou generaci svých meteorologických družic. První zástupce této řady, satelit Sentinel 1A, už odpočítává poslední hodiny pobytu na pevné zemi než se vydá na svou mnohaletou službu na oběžné dráze.

Byly to hodně smutné narozeniny. Před dvěma lety,v březnu roku 2012 oslavila vlajková loď Evropy určená k dálkovému průzkumu Země, satelit Envisat, deset let fungování. Za několik týdnů se ale družice odmlčela a i přes velké snahy o znovunavázání komunikace ji ESA v květnu téhož roku odepsala. Skončila tak jedna mimořádně plodná epocha, během které vědci sbírali informace o mnoha aspektech, které se podílí na tvorbě počasí.

Sentinel-1A uložený pod aerodynamickým krytem rakety.
Sentinel-1A uložený pod aerodynamickým krytem rakety.
Zdroj: http://www.esa.int/

Nástupcem Envisatu měly být satelity řady Sentinel, které měly volně navázat na dosluhující stroj. Bohužel konec Envisatu přišel dříve, než ESA stihla vypustit prvního nástupce, takže jsme ztratili zhruba dva roky dat. Ale i tak se máme na co těšit. Celý program Sentinel je součástí rozsáhlého projektu Copernicus (dříve GMES), který je zaměřený na evropskou samostatnost na poli snímkování Země. Plány počítají s postupným vypuštěním několika satelitů, které si podrobně rozebereme v dalších článcích na našem blogu. Dnes se ale zaměříme na satelit, který celý program otevře.

Sentinel 1A je 2 300 kg těžká družice, která by měla fungovat 7 let. Na své polární dráze skloněné k rovníku o 98° bude obíhat ve výšce 693 km. Fungovat by měl po dobu sedmi let s možným prodloužením o pět roků. O dodávky energie se stará dvojice solárních panelů o celkovém výkonu 5 900W. Tato hodnota je vypočítaná pro konec funkčního období. V prvních fázích budou panely ještě výkonnější. Vyrobená energie se ukládá do baterií s kapacitou 324 Ah.

Naměřená data se budou na zemi posílat v pásmu X přes síť satelitů EDRS rychlostí 520 Mbps. Připravené je i pásmo S pro odesílání pokynů na družici rychlostí 64 kbps. Hlavním vědeckým přístrojem na družici je radar, který umí pracovat v několika režimech. Strip Map Mode pokrývá pás široký 80 kilometrů a dosahuje rozlišení 5×5 metrů. Interferometric Wide-Swath Mode pokryje pás široký 250 kilometrů za cenu zhoršeného rozlišení (5×20 metrů). Extra-Wide-Swath mode pokrývá pruh široký 400 kilometrů s rozlišením 20 x 40 metrů. Posledním režimem je Wave mode, při kterém vznikají snímky oblastí o rozměrech 20×20 kilometrů s rozlišením 5×5 metrů.

Použití radaru má své opodstatnění – nevadí mu oblačnost, snímkuje bez ohledu na den, či noc. měřením odražených vln radar určí terén pod sebou a nasbíraná data najdou využití nejen při mimořádných situacích jako jsou povodně,nebo zemětřesení, ale i v běžném životě při monitorování stavu životního prostředí a klimatických změn. Kapitánům v ledoborcích pomůže najít bezpečnou cestu, v obecném měřítku pomůže upřesnit a případně optimalizovat trasy lodní dopravy. Vulkanologové zase ocení přesné měření drobných změn v aktivitě sopek.

Pokud všechno půjde dobře, měl by se Sentinel 1A dostat na oběžnou dráhu 3. dubna. Start je naplánovaný na 23:02 SELČ a s velkou pravděpodobností jej bude vysílat ESA TV. za rok by se měl Sentinel 1A dočkat bratříčka – družice Sentinel 1B doplní aktuálně vypuštěný stroj, zpřesní a zrychlí sběr dat. Do dalších let chystá ESA i další satelity řady Sentinel, ale o nich si povíme více v některém z dalších článků.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://esamultimedia.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://space.skyrocket.de/img_sat/sentinel-1__1.jpg
http://www.esa.int/…/14357088-1-eng-GB/Sentinel-1A_encapsulation_node_full_image.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza
Honza
11 let před

Jenom doplním, že satelit vynese Soyuz-STA/Fregat z kosmodromu Kourou.

Honza
Honza
11 let před

Tak NASA zrušila spolupráci s Ruskem. Doufejme, že ESA s tím ještě chvíli počká. Sojuz má vynášet i družice systemu Galileo. Na druhou stranu, každá válka posune technologie o velký kus dopředu. Možná se dočkáme pokroku i v kosmonautice.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.