sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Hejno vám ukáže každé místo Zemi on-line

Země vytvořená laserem zdroj:flickr.com

Představte si, že můžete získat snímek jakéhokoliv místa na Zemi z oběžné dráhy, který není starší než deset minut. Jistě můžete namítnout, že do pověstné křišťálové koule, která dokázala zobrazovat video v reálném čase a to i z uzavřených prostor, to má ještě daleko. Oproti službám UrthecastHDEV v současnosti nabízejícím snímkování Země z Mezinárodní kosmické stanice, jde však projekt Flock společnosti Planet Labs zase o něco dále a více se tak možnostem křišťálové koule blíží. Nad celou Zeměkoulí chce totiž Planet Labs rozprostřít síť snímkovacích družic, dodávajících neustále aktuální záběry zemského povrchu.

 

Planet Labs

První dva cubesaty Dove mise Flock-1 vypuštěné z ISS zdroj: Koichi Wakata
První dva cubesaty Dove mise Flock-1 vypuštěné z ISS
zdroj: Koichi Wakata

Společnost Planet Labs vznikla v roce 2010 jako Cosmogia Inc. v San Franciském Cupertinu. Tohle místo lákalo vždy chytré hlavy a tak to, že se myšlenka na permanentní snímkování Země dočkala realizace právě tady, není náhoda. Idea byla prostá, vypustit obrovské množství malých satelitů, každý vybavený kamerou a vysílačem. Ve skutečnosti bylo třeba vyřešit spoustu dalších „drobností“. Bylo nutné zajišťovat správnou orientaci na zemský povrch, zároveň satelit napájet solárními články, které zase vyžadovaly správné natočení ke Slunci. V zemském stínu zase výpadek solární energie bylo nutné nahradit palubními bateriemi. Satelit také musel sám tušit, zda je opravdu správně natočen, k čemuž mu měl sloužit dostatečně miniaturizovaný star tracker, zařízení určující polohu podle jasných hvězd. Nakonec bylo třeba pořízené snímky zpracovat a odeslat do pozemného střediska. Satelity se měly pohybovat na velmi nízké orbitě, takže čas na přenos dat se počítal na jednotky minut. To vše se mělo vejít do kvádru o velikosti 10 x 10 x 30 cm. Čtenáři znalí platformy Cubesat promptně doplní, že tento rozměr se označuje jako 3U.

 

Cesta na orbitu

O pouhé dva roky později již byl k dispozici první demonstrační satelit jménem Dove (Holubice). V přední části (na obrázku vlevo) má zrcadlový objektiv, který snímá povrch pod sebou. Rozlišení udává  výrobce 3-5 metrů na pixel. Do vypuštění chránila objektiv anténa, která slouží k zasílání fotek a telemetrie do pozemního střediska a naopak přijímá příkazy a úpravy software. Solární panely kromě horního se rozloží a budou se natáčet maximální plochou na Slunce. Zcela vzadu je zařízení pro orientaci podle hvězd.

Popis satelitu Dave zdroj:nasa.gov
Popis satelitu Dave
zdroj:nasa.gov

Na oběžnou dráhu se první dva exempláře dostaly jako sekundární náklad Sojuzu-2-1a hned v dubnu 2013.  Další dva pak v listopadu na raketě Dněpr. Protože testování dopadlo dobře, přistoupilo se k objemnějšímu nákladu cubesatů Dove. V útrobách nákladní lodi Cygnus se jich na ISS dostalo rovnou 28. Celá mise má označení Flock-1 (Hejno-1). V jejím rámci se budou z ISS postupně vypouštět na platformě NanoRacks japonského modulu Kibo jednotlivé cubesaty na určené dráhy. Díky harmonogramu vypouštění rozprostřenému do většího časového období, bude moci hejno postupně obhospodařovat celý prostor mezi 52° severní šířky až 52° jižní šířky. Výšku oběžné dráhy mají vždy nově vypuštěné cubesaty podobnou s ISS, avšak vzhledem k absenci pohonu budou postupně klesat na nižší orbitu až zaniknou v atmosféře. To však nevadí, protože budou postupně doplňovány a modernizovány. Optimální počet je podle Planet Labs okolo 100.

 

Využití projektu

Projekt si klade za cíl poskytovat fotografie v téměř reálném čase široké veřejnosti. Zástupci Planet Labs se holedbají tím, že snímky by měly být k dispozici každému, kdo tato data potřebuje. Je docela jisté, že zadarmo to asi nebude. Mělo by to ale být řádově levnější než obdobné služby fungující v současnosti. Možnosti využití jsou široké. Od přesné lokalizace oblastí postižených katastrofami, přes zemědělství, lesnictví, stavebnictví, hledání ložisek ropy, plynu a dalších výnosných komodit,  až po kontinuální data využitelná pro vědecké účely. Konkurovat by Flock mohl i podobným účelům, k jakým se využívají bezpilotní letadla nebo i pilotované stroje, například vrtulník vyslaný k obhlédnutí úniků z produktovodů.

Výhodou satelitů Dove je, že se dají přeprogramovávat přímo v kosmu z řídícího střediska na Zemi. Takže je možné do budoucna rozšiřovat jejich možnosti podle poptávky.

Celý projekt se představuje v tomto krátkém videu.

Galerii obrázků z mise Flock-1 si můžete prohlédnout zde

Ačkoliv se zde bavíme o komerční aktivitě, bude ji mít určitě v hledáčku NASA i další agentury, neboť podobný princip rozesetí drobných satelitů po oběžné dráze by se do budoucna dal využít i pro výzkum těles v naší Sluneční soustavě.

Zdroje informací:
http://en.wikipedia.org/
http://www.nasa.gov/
http://spaceflightnow.com/
http://www.planet-labs.com/

Zdroje obrázků:
https://c2.staticflickr.com/4/3255/2327822706_89be86f3ce_z.jpg?zz=1
http://vimeo.com/88602839
http://www.planet.com/assets/themes/planet/images/flock-carousel/Image07_Horizon.jpg
http://www.planet.com/assets/themes/planet/images/flock-carousel/Image00_Flock1Release.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomi
Tomi
10 let před

Jan Matzal Troska by měl radost 🙂

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
10 let před
Odpověď  Tomi

To bezpochyby. Akorát technologie, které měli Nemo a Arne, spíš připomínají dnešní možnosti NSA. 😀

Honza
Honza
10 let před

Rozlišení 3-5 m z oběžné dráhy mi na takové „divadelní kukátko“ přijde až neuvěřitelně dobré.
Díky turbulencím v atmosféře mají obdobné rozlišení i velké astronomické dalekohledy bez adaptivní optiky.
Ale chápu, že marketing je marketing 🙂

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
10 let před
Odpověď  Honza

Je to sice kukátko, ale je hodně nízko nad Zemí. Prohlédněte si pro představu oblast Oregonu, kterou nafotil první testovací kus těchto cubesatů. http://www.planet.com/assets/themes/planet/images/flock-carousel/Image08_Dove1_oregon.jpg

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.