Je libo HD video z ISS?

Technika dělá neuvěřitelné pokroky vpřed. Ještě před pár desítkami let byly videokamery těžké, drahé, s malým rozlišením a některé i černobílé. Dnes už si může levnou kameru pořídit prakticky kdokoliv. Malé krabičky si navíc poradí i s vysokým rozlišením obrazu. není proto divu, že lidé hned začali dumat, jestli by nebylo možné dostat tyto kamery do vesmíru. A tak se zrodil studentský program HDEV (High Definition Earth Viewing), v překladu tedy něco jako „sledování Země ve vysokém rozlišení“.

Celý nápad byl až geniálně jednoduchý. Stačilo koupit čtyři běžně dostupné HD kamery a zapouzdřit je do ochranných obalů, které zajistí citlivé elektronice potřebnou teplotu a tlak. O dopravu na ISS se postarala soukromá loď Dragon, která k orbitálnímu komplexu dorazila 20. dubna. Samotný přístroj HDEV byl uložený v nehermetizované části lodi – takzvaném trunku, odkud jej 29. dubna vyjmula staniční robotická paže s přesným manipulátorem Dextre.

Vykládka experimentů uložených v trunku.

Vykládka experimentů uložených v trunku.
Zdroj: http://forum.nasaspaceflight.com/

Robotická paže umístila experiment HDEV na vnější část stanice. Konkrétně na externí držák nákladu na evropském modulu Columbus. Jelikož nedošlo k žádným problémům nedošlo, tak se už 1. května mohly kamery aktivovat. Tento experiment si klade za cíl prozkoumat, zda jsou běžně dostupné kamery schopné fungovat ve vesmírném prostředí (byť v ochranné krabičce), ale má i velký popularizační potenciál. Organizátoři se totiž rozhodli, že budou data z kamer streamovat živě na internet!

Čtete správně – stačí navštívit tuto internetovou adresu a po připojení k serveru se můžete začít kochat pohledem na naši rodnou planetu z výšky 400 kilometrů. Velkou výhodou je, že kamery jsou různě orientovány, takže každá z nich zabírá vždy jinou část zorného pole. Systém se automaticky stará o přepínání jednotlivých kamer, takže uživatel nemusí nic řešit a jen se kochat. A že je opravdu co pozorovat, to Vám nejlépe dokáže těchto několik snímků, které jsem pořídil během krátkého sledování tohoto živého vysílání.

Země pohledem kamer HDEV

Země pohledem kamer HDEV
Zdroj: http://www.ustream.tv/

Země pohledem kamer HDEV

Země pohledem kamer HDEV
Zdroj: http://www.ustream.tv/

Země pohledem kamer HDEV

Země pohledem kamer HDEV
Zdroj: http://www.ustream.tv/

Země pohledem kamer HDEV

Země pohledem kamer HDEV
Zdroj: http://www.ustream.tv/

Země pohledem kamer HDEV

Země pohledem kamer HDEV
Zdroj: http://www.ustream.tv/

Země pohledem kamer HDEV

Země pohledem kamer HDEV
Zdroj: http://www.ustream.tv/

ISS oběhne kolem Země jednou za devadesát minut, což znamená, že každých 45 minut uvidíte svítání nebo západ slunce. Tento pohled je mimořádně působivý hlavně v podání kamery, která míří na zaparkované ruské zásobovací lodě. Je skvělé vidět, jak pomalu vystupují ze tmy a zalévají je oranžové paprsky, které během pár minut změní svou barvu na jasně bílou. Je pochopitelné, že v noci kamery nic nenatočí, pokud tedy nebudete mít štěstí na nějaké mimořádně jasné město.

Zapouzdřený experiment HDEV

Zapouzdřený experiment HDEV
Zdroj: http://www.nasa.gov/

V současné době můžete při přepínání kamer čas od času vidět, že se místo videa zobrazí jen šedé okno. To znamená, že kamera má technické problémy a není možné z ní získat obraz. V době psaní článku takto zlobil pouze jeden přístroj.

Na závěr mi odpusťte malé zamyšlení – Experiment HDEV nám dává možnost vidět krásy naší planety s použitím běžně dostupných kamer. To všechno nám zajistil nápad skupiny studentů. Díky nim si můžeme vlézt do postele a na tabletu sledovat, jak nádherná Země je. No řekněte sami, nežijeme v nádherné době?

Zdroje informací:
http://www.ustream.tv/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://static-cdn1.ustream.tv/…/17074538/17074538,640×360,r:2.jpg
http://forum.nasaspaceflight.com/…dlattach;topic=34518.0;attach=581243;image
http://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/experiments/HDEV1.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “Je libo HD video z ISS?”

 1. Malky napsal:

  Zní to jako skvělý nápad, ale pokaždé když jsem to zkusil, tak jsem viděl jen šedou plochu. Nu což, snad se po nějaký době poštěstí 🙂

 2. heh napsal:

  Proč tam nedali aspon FullHD? Vždyt dneska je to už skoro standard, oni tam dají nějakou kamerku za 1500,- 🙁 .
  Ale tak aspon něco to jo

 3. Míra napsal:

  A teď koukám,že je zase nahodili…Super..

 4. Míra napsal:

  Bohužel teď poslední tři během 30 minut postupně odešly…

 5. Matyn napsal:

  To je parádní! Je super že něco takového studenti navrhli a díky Vašemu článku jsem se o tom dozvěděl!
  Už se těším na prolétání nad Saharou, bude to jako u Marsu!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.