Je libo HD video z ISS?

Technika dělá neuvěřitelné pokroky vpřed. Ještě před pár desítkami let byly videokamery těžké, drahé, s malým rozlišením a některé i černobílé. Dnes už si může levnou kameru pořídit prakticky kdokoliv. Malé krabičky si navíc poradí i s vysokým rozlišením obrazu. není proto divu, že lidé hned začali dumat, jestli by nebylo možné dostat tyto kamery do vesmíru. A tak se zrodil studentský program HDEV (High Definition Earth Viewing), v překladu tedy něco jako „sledování Země ve vysokém rozlišení“.

Celý nápad byl až geniálně jednoduchý. Stačilo koupit čtyři běžně dostupné HD kamery a zapouzdřit je do ochranných obalů, které zajistí citlivé elektronice potřebnou teplotu a tlak. O dopravu na ISS se postarala soukromá loď Dragon, která k orbitálnímu komplexu dorazila 20. dubna. Samotný přístroj HDEV byl uložený v nehermetizované části lodi – takzvaném trunku, odkud jej 29. dubna vyjmula staniční robotická paže s přesným manipulátorem Dextre.

Vykládka experimentů uložených v trunku.

Vykládka experimentů uložených v trunku.
Zdroj: http://forum.nasaspaceflight.com/

Robotická paže umístila experiment HDEV na vnější část stanice. Konkrétně na externí držák nákladu na evropském modulu Columbus. Jelikož nedošlo k žádným problémům nedošlo, tak se už 1. května mohly kamery aktivovat. Tento experiment si klade za cíl prozkoumat, zda jsou běžně dostupné kamery schopné fungovat ve vesmírném prostředí (byť v ochranné krabičce), ale má i velký popularizační potenciál. Organizátoři se totiž rozhodli, že budou data z kamer streamovat živě na internet!

Čtete správně – stačí navštívit tuto internetovou adresu a po připojení k serveru se můžete začít kochat pohledem na naši rodnou planetu z výšky 400 kilometrů. Velkou výhodou je, že kamery jsou různě orientovány, takže každá z nich zabírá vždy jinou část zorného pole. Systém se automaticky stará o přepínání jednotlivých kamer, takže uživatel nemusí nic řešit a jen se kochat. A že je opravdu co pozorovat, to Vám nejlépe dokáže těchto několik snímků, které jsem pořídil během krátkého sledování tohoto živého vysílání.

Země pohledem kamer HDEV

Země pohledem kamer HDEV
Zdroj: http://www.ustream.tv/

Země pohledem kamer HDEV

Země pohledem kamer HDEV
Zdroj: http://www.ustream.tv/

Země pohledem kamer HDEV

Země pohledem kamer HDEV
Zdroj: http://www.ustream.tv/

Země pohledem kamer HDEV

Země pohledem kamer HDEV
Zdroj: http://www.ustream.tv/

Země pohledem kamer HDEV

Země pohledem kamer HDEV
Zdroj: http://www.ustream.tv/

Země pohledem kamer HDEV

Země pohledem kamer HDEV
Zdroj: http://www.ustream.tv/

ISS oběhne kolem Země jednou za devadesát minut, což znamená, že každých 45 minut uvidíte svítání nebo západ slunce. Tento pohled je mimořádně působivý hlavně v podání kamery, která míří na zaparkované ruské zásobovací lodě. Je skvělé vidět, jak pomalu vystupují ze tmy a zalévají je oranžové paprsky, které během pár minut změní svou barvu na jasně bílou. Je pochopitelné, že v noci kamery nic nenatočí, pokud tedy nebudete mít štěstí na nějaké mimořádně jasné město.

Zapouzdřený experiment HDEV

Zapouzdřený experiment HDEV
Zdroj: http://www.nasa.gov/

V současné době můžete při přepínání kamer čas od času vidět, že se místo videa zobrazí jen šedé okno. To znamená, že kamera má technické problémy a není možné z ní získat obraz. V době psaní článku takto zlobil pouze jeden přístroj.

Na závěr mi odpusťte malé zamyšlení – Experiment HDEV nám dává možnost vidět krásy naší planety s použitím běžně dostupných kamer. To všechno nám zajistil nápad skupiny studentů. Díky nim si můžeme vlézt do postele a na tabletu sledovat, jak nádherná Země je. No řekněte sami, nežijeme v nádherné době?

Zdroje informací:
http://www.ustream.tv/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://static-cdn1.ustream.tv/…/17074538/17074538,640×360,r:2.jpg
http://forum.nasaspaceflight.com/…dlattach;topic=34518.0;attach=581243;image
http://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/experiments/HDEV1.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “Je libo HD video z ISS?”

 1. Malky napsal:

  Zní to jako skvělý nápad, ale pokaždé když jsem to zkusil, tak jsem viděl jen šedou plochu. Nu což, snad se po nějaký době poštěstí 🙂

  • Milan Štrup Redakce napsal:

   To já měl kliku, jednou jsem viděl černou plochu se dvěma Sojuzy. 😀 To asi proto, že na noční stranu kouká míň lidí. Bude potřeba počkat až opadne zájem.

   • Radim napsal:

    Na tohle jsem se chtěl zeptat. Zatím jsem totiž pokaždé „chytil“ jen šedou plochu.
    Znamená to, že tenhle server má jen omezené počty připojení? A že tedy „závada není na mém přijímači“?

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Podařilo se mi zjistit, že aktuální časté zobrazování šedivé obrazovky souvisí s malými problémy na internetovém spojení ISS se Zemí. Snad by se to mělo spravit v pondělí. Nechme se překvapit.

 2. heh napsal:

  Proč tam nedali aspon FullHD? Vždyt dneska je to už skoro standard, oni tam dají nějakou kamerku za 1500,- 🙁 .
  Ale tak aspon něco to jo

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Omlouvám, se, před chvílí jsem Vám poslal komentář, který patřil jinam.
   On je velký problém s posíláním FullHD videa z oběžné dráhy na Zemi – navíc ještě v reálném čase. Je potřeba velikost videa před odesláním zmenšit, aby mohl signál projít.

   • heh napsal:

    Jakože je náročné na datový tok? Cili aby to nezahlcovalo internet pro celou stanici?
    Skoda, nu aspon budeme mít ted fotky UFO aspoň v HD 😀

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Vystihl jste to naprosto přesně. Čím větší má video rozlišení, tím náročnější je na objem dat. Internetové spojení stanice se Zemí nebylo konstruováno na odesílání takto velkých objemů dat. Prvořadé je přenést telemetrická data o stanici s informacemi o stavu jednotlivých systémů, potom hlasovou linku zajišťující komunikaci posádky s řídícím střediskem, pak data z jednotlivých vědeckých experimentů. Teprve až potom je místo na pěkné obrázky z ISS. 😉

 3. Míra napsal:

  A teď koukám,že je zase nahodili…Super..

 4. Míra napsal:

  Bohužel teď poslední tři během 30 minut postupně odešly…

 5. Matyn napsal:

  To je parádní! Je super že něco takového studenti navrhli a díky Vašemu článku jsem se o tom dozvěděl!
  Už se těším na prolétání nad Saharou, bude to jako u Marsu!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.