sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab 25. června oznámila, že od Evropské kosmické agentury získala kontrakt na vynesení dvou malých družic k testování navrhované budoucí konstelace LEO-PNT na nízké oběžné dráze Země.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

XRISM vytvoří „rentgenové duhy“

Nový kosmický teleskop XRISM (X-ray Imaging and Spectroscopy Mission) bude mít za úkol rozkládat přicházející kosmické záření na spektrum. Na tom není na první pohled nic neobvyklého, vždyť takových přístrojů je v kosmickém prostoru mnoho. Jenže XRISM to zvládne s rentgenovým zářením. XRISM má startovat na raketě H-IIA z japonského kosmodromu Tanegašima 26. srpna. „Resolve nám poskytne nový pohled na jedny z nejenergetičtějších objektů vesmíru, ať už jde o černé díry, kupy galaxií a následky hvězdných explozí,“ popisuje Richard Kelley, hlavní vědecký pracovník mise XRISM na straně NASA z Goddardova střediska v marylandském Greenbeltu a dodává: „S využitím dat, která tato mise po startu nasbírá, se dozvíme mnoho informací o tom, jak se tyto objekty chovají a z čeho jsou tvořeny.

Snímek z kalibrace přístroje Resolve, která proběhla ve středisku v Tsukubě. Této akce se zúčastnili experti z JAXA i NASA. Detektor byl ochlazen na teplotu jen lehce nad absolutní nulou. Tato kalibrační měření musela být provedena ještě před instalací přístroje do teleskopu. Informace získané během kalibrace popisují jemné charakteristiky chování detektoru přístroje Resolve, což je nezbytné k tomu, aby vědci mohli tento přístroj používat, až se teleskop dostane do kosmického prostoru.
Snímek z kalibrace přístroje Resolve, která proběhla ve středisku v Tsukubě. Této akce se zúčastnili experti z JAXA i NASA. Detektor byl ochlazen na teplotu jen lehce nad absolutní nulou. Tato kalibrační měření musela být provedena ještě před instalací přístroje do teleskopu. Informace získané během kalibrace popisují jemné charakteristiky chování detektoru přístroje Resolve, což je nezbytné k tomu, aby vědci mohli tento přístroj používat, až se teleskop dostane do kosmického prostoru.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Ptáte se, co je ten Resolve zmíněný v textu výše? Jedná se o mikrokalorimetr a spektrometr v jednom přístroji, který vznikl díky spolupráci agentur JAXA a NASA. Jeho úkolem bude na detektoru 6 × 6 pixelů měřit velmi drobné změny teplot, které vzniknou při zásahu tohoto detektoru rentgenovým zářením. Aby bylo možné změřit tyto nicotné změny a určit tak energii rentgenového záření, musí být detektor ochlazen na teplotu okolo – 270 °C, tedy jen lehce nad absolutní nulu. Této velmi nízké teploty přístroj dosáhne na konci několikafázového mechanického procesu chlazení v kontejneru s kapalným heliem, který má rozměry lednice.

Tím, že Resolve zachytí tisíce a možná i miliony paprsků rentgenového záření z kosmických zdrojů, bude schopen změřit spektra těchto objektů s vysokým rozlišením. Tato spektra poskytnou vědcům údaje o měření intenzity záření na různých energetických úrovních. Podobný princip známe z optického hranolu, který dělí viditelné světlo na jeho složky podle jejich energie, které známe spíše jako barvy duhy. Vědci využívali hranolů v prvních spektrometrech, aby ve výsledných spektrech hledali charakteristické čáry, které se objevují, pokud atomy či molekuly pohltí či naopak vyzáří energii. Nyní vědci využívají spektrometry vyladěné na různé druhy záření, aby se dozvěděli bližší informace o fyzickém stavu kosmických objektů, jejich pohybu a složení. Resolve bude provádět spektroskopická měření rentgenového záření o energiích mezi 400 a 12 000 elektronvolty, přičemž dokáže změřit energie individuálních rentgenových paprsků, ze kterých vytvoří spektrum. Pro srovnání energie viditelného světla se pohybuje někde mezi 2 a 3 elektronvolty.

Detektor přístroje Resolve pro teleskop XRISM.
Detektor přístroje Resolve pro teleskop XRISM.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Spektra, která XRISM nasbírá, budou představovat nejdetailnější pohled svého druhu na pozorované fenomény,“ uvádí Brian Williams, vědec z Goddardova střediska zapojený do projektu a dodává: „Celá mise nám poskytne podrobný vhled do některých z nejhůře studovatelných oblastí – třeba do vnitřní sturktury neutronových hvězd a nebo do částicových výtrysků, které černé díry v aktivních galaxiích urychlují téměř na rychlost světla.“ Teleskop XRISM ponese navíc ještě přístroj Xtend, za jehož vývoj zodpovídá agentura JAXA. Díky němu teleskop XRISM získá jedno z největších zorných polí, jaké kdy měl nějaký rentgenový kosmický teleskop. Xtend bude schopen pozorovat plochu, která odpovídá zhruba 60 % průměrně velkého úplňku na obloze. Oba přístroje, tedy Resolve a Xtend spoléhají na dvojici identických soustav rentgenových zrcadel, která vyvinuli na Goddardově středisku. Na závěr se sluší doplnit, že kromě agentur NASA a JAXA, které tvoří základ projektu XRISM, se na misi podílela také Evropská kosmická agentura ESA. Vědecký podíl na projektu má také Kanadská kosmická agentura CSA.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/xrism_s2_356.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/8e4724015db05e264a9b855d0b38bf03.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/resolve_detector.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

Pod aerodynamickým krytem spolu s XRISM bude další japonský pokus o přistání na Měsíci – SLIM. Nějak se nám to dobývání Měsíce rozjelo. Na cestě jsou Indové, za tři týdny se chystají Rusáci, pak japonský SLIM a velmi brzy (srpen, září, říjen?) se asi konečně po neustálém oddalování začne realizovat americký program CLPS.

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpověď  Spytihněv

Je to tak. Hodně se těším na všechny tyhle mise.

Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

Pod aerodynamickým krytem spolu s XRISM bude další japonský pokus o přistání na Měsíci – SLIM. Nějak se nám to dobývání Měsíce rozjelo. Na cestě jsou Indové, za tři týdny se chystají Rusáci, pak japonský SLIM a velmi brzy (srpen, září, říjen?) se asi konečně po neustálém oddalování začne realizovat americký program CLPS.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Spytihněv

Je to tak. Hodně se těším na všechny tyhle mise.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.