sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Národní geoprostorová agentura

    Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    ŽIVĚ A ČESKY: Progress MS-20 míří k ISS

    Progress je ruská nepilotovaná kosmická loď, která byla vyvinuta pro to, aby zásobovala sovětské stanice Saljut a později i stanici Mir. Od roku 2000 jsou lodě Progress pravidelnými návštěvníky i Mezinárodní kosmické stanice ISS. Svým vzhledem se velice podobá ruské pilotované lodi Sojuz, ovšem v mnoha ohledech se zároveň liší. Těmi největšími rozdíly jsou například to, že v Progressech se nenachází žádná sedadla pro posádku, tudíž je tu více místa na náklad. Dalším velkým rozdílem je i to, že loď Progress se na rozdíl od Sojuzů nemá vrátit zpět na Zemi. Při sestupu totiž shoří v její atmosféře a s ním i nepotřebný materiál a odpad ze stanice. Aby ale mohl Progress přivézt na stanici náklad a poté od ní i odletět a shořet, tak musí nejprve odstartovat ze Země. Jeden takový start rakety Sojuz 2.1a s lodí Progress z kazašského kosmodromu Bajkonur z rampy 31/6 nás čeká již zítra 3. 6. 2022 v 11:32 našeho času. Poté, co loď odstartuje, bude následovat stíhání a následné připojení k ISS. To by mohlo přijít už cca 3 a půl hodiny po startu, protože je možné využít takzvaný superrychlý letový profil. Loď Progress bude ve svých útrobách ukrývat cca 2500 kg nákladu a bude se jednat, jako obvykle, o potraviny, zásoby pitné vody, hygienické potřeby, oblečení, palivo, až po věci potřebné většinou k ruským experimentům.

    Závěrečný přehled
    Datum startu: 3. 6. 2022 v 11:32 našeho času
    Místo startu: 31/6, kosmodrom Bajkonur, Kazachstán
    Raketa: Sojuz 2. 1a
    Náklad: Progress MS-20
    Hmotnost nákladu: 2500 kg (v útrobách Progressu)
    Finální oběžná dráha: 418 × 422 km se sklonem 51,65° vůči rovníku (Po připojení k ISS k modulu Zvezda)

    Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 11:15 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

    Náš přenos z připojení k ISS spustíme zhruba ve 14:35 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

     

    Zdroje informací:
    https://everydayastronaut.com/
    https://en.wikipedia.org/
    https://en.wikipedia.org/
    https://kosmonautix.cz/

    Zdroje obrázků:
    https://phototass2.cdnvideo.ru/width/1020_b9261fa1/tass/m2/en/uploads/i/20220215/1347991.jpg

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    7 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře
    vreckam
    vreckam
    3 let před

    zasoby jsou spolecne pro ruskou i nasa cast, nebo se progressem zasobuji jen rusci astronauti?

    Radim Pretsch
    Radim Pretsch
    3 let před
    Odpověď  vreckam

    Primárně si každá strana vozí své věci na svých lodích. Pokud je potřeba využít kapacitu partnera (zejména rusácké možnosti vozit náklad dolů jsou velmi omezené), pak se to řeší bartrem. Vy nám vezmete tohle a my vám zase támhle to.

    Michal Václavík
    3 let před
    Odpověď  vreckam

    Progress MS-20 má na palubě i zásoby pro USOS.

    Rudolf
    Rudolf
    3 let před

    Zdravím Vás,velice se mě líbí téma kosmonautiky a docela pravidelně sleduji starty raket a všechno dění okolo vesmíru.
    Ale hlodá mě jeden dotaz na který se mě zeptala má příbuzná,která starty sleduje se mnou a já na něj nemám odpověď.
    Když se naloží nákladní loď odpadem a dalším nepoužitelným materiálem,tak se nechává shořet v atmosféře,ale proč neshoří,když letí k ISS.
    Je to tím,že do atmosféry letí daleko větší rychlostí,než když se letí k ISS.Sleduji při startech telemetrii a cca ve 200 km je rychlost něco okolo 10 000 km/hod a pak se zvyšuje na kosmickou rychlost 27 000,-Km/hod,ale většinou už nenabírá výšku,ale právě se jen snaží zrychlit a pak postupně manévruje v hodinách až dnech k ISS.
    Děkuji za vysvětlení pokud mě odpovíte.

    Ivo
    Ivo
    3 let před
    Odpověď  Rudolf

    Odpověď je velice jednoduchá, směrem nahoru se startuje za začátku skoro kolmo a až pak se zatáčí a zrychluje, abyste se dostal nad atmosféru, které vás brzdí. Naopak pokud chci dolů poslat nějakou loď, tak stačí zpomalit v řádu desítek metrů za sekundu a nejnižší část dráhy se posune do atmosféry, která už udělá zbytek práce za nás. Zbrzdí těleso tak, že začne padat strměji a jakmile se touto vysokou rychlostí dostane do hustších vrstev atmosféry tak shoří za předpokladu, že nemá tepelný štít což právě třeba Progresy nemají, protože nejsou určeny k návratu na Zemi. Omlouvám se, že je to takto hodně laicky popsáno, ale snad to postačí k pochopení

    Rudolf
    Rudolf
    3 let před
    Odpověď  Ivo

    Moc díky za odpověd.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.