sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon 9 a Starlink jsou připraveny na další start

Jak už bývá v poslední době zvykem, tak na floridském kosmodromu je rušno. Vývoz rakety SLS na rampu, starty Falconu 9 s pilotovanými Crew Dragony a nespočet dalších aktivit. Jeden z dlouhodobých zvyků je i vynášení dalších a dalších várek družic Starlink a i tentokrát je to hlavní téma tohoto článku. Na floridské startovní rampě LC-39A je již v pozoru raketa Falcon 9, která vynese další část této konstelace. Bude se jednat o misi Starlink 4-17 a už název mise nám klasicky prozradí, že se bude jednat o 17. várku družic pro takzvanou 4. skupinu. Tato skupina o oddělení od horního stupně obíhá Zemi ve výšce 304 – 317 km a vůči rovníku má sklon 53,2°.

Vizualizace družice Starlink
Vizualizace družice Starlink
Zdroj: https://cdn.mos.cms.futurecdn.net

Co se týče samotného programu Starlink, tak se jedná o projekt s vizí internetového připojení po celém světě. Tato možnost je velice žádaná v odlehlých oblastech, které právě špatným, nebo nedostupným internetovým připojením trpí. Systém Starlink momentálně pomáhá i v aktuálním válečném konfliktu na Ukrajině. Co se týče zajímavostí, tak na této misi byl pro Falcon 9 vybrán první stupeň B1058, který při této misi poletí už podvanácté a poprvé byl použit při významné misi DM-2. První stupeň přistane na plošině ASOG, která bude vzdálena cca 634 km od místa startu a o vylovení obou polovin aerodynamického krytu se postará loď Doug, která bude od místa startu vzdálena cca 643 km.

Závěrečný přehled:

  • Datum startu: 6.5. 2022 v 11:42 našeho času
  • Místo startu: LC-39A, Kennedyho kosmické středisko, ostrov Merritt, Florida, USA
  • Raketa: Falcon 9 (první stupeň B1058)
  • Náklad: 53 kusů družic Starlink
  • Hmotnost nákladu: cca 16 250 kg
  • Finální oběžná dráha: LEO o výšce 304 × 317 km se sklonem 53,2° vůči rovníku.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 11:25 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem  a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací
https://www.elonx.cz/
https://everydayastronaut.com/

Zdroje obrázků
https://www.svethardware.cz/…/51592/img/falcon-9-starlink-672×371.jpg
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/Tp4fgfjWPaTwcp34Jt7J4E-1024-80.jpg.webp

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
34 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
BJ
BJ
2 let před

…neco aktualniho:
https://twitter.com/cbs_spacenews/status/1521887273406640138?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1521887273406640138%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url

Vzpominam si, jak zaslouzili kosmonauti protestovali proti zadani letum z lidmi soukromych spolecnostem/Space X. Stare firmy typu Boeing to po prvnim totalnim fiasku nejsou schopni ani vyvezt na rampu. A SLS je podobna predpotopni technologie.

zvejkal
zvejkal
2 let před
Odpověď  BJ

A suvis s clankom je aky?

BJ
BJ
2 let před
Odpověď  zvejkal

Zadny:-). Nehledal bych za tim prosim zadnou konspiraci. Proste clanek ke Starlineru, ktery se aktualne kompletuje (budiz mu nebe lehke), tu zatim proste nebyl (a nevedel jsem jestli vznikne). A to ze Boeing neni schopen uhlidat ani pitomou krytku pruzoru povazuji pro tento projekt za signifikantni selhani. Viz. vtipy co se objevuji na internetu, napr.:
https://www.reddit.com/r/SpaceXMasterrace/comments/uisxy8/starliner_ambitions/

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  BJ

Myslím, že celou věc tak trochu překrucujete a přeháníte.

BJ
BJ
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Pane Majere velmi si Vas vazim a nechci se dostat do konfliktu, ale opravdu nic neprekucuji:-). Ze to byla jen krytka a transport po chvili pokracoval bylo i v tom tweetu a to nijak nerozporuji. Ale ze je to dalsi ukazka neschopnosti „big corporace“ na tom si trvam. Letosni dokument „Return to Space“. Od 19:30 dale. Za mne se Armstrong a Cernan svym vystoupenim zahodili VSE, co pro tuto planetu udelali a jen par lidi v NASA, kteri na ne proste kaslali, nakonec jednoznacne dokazali, ze to jsou zapskli starci. Dragon leta, Starliner ani neudrzi krytku pri presunu (asi tam byli zbytecna, hmm proc ji tam davali). A o SLS si myslim to same, stare kridlo NASA a senatu si to prosadilo. Porad si myslim (muj osobni nazor!) ze by byli hloupi, kdyby ji pouzivali.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  BJ

Ano, přeháníte. Z odpadlé krytky okna děláte skoro kritickou závadu. Tohle se prostě stává všem.
SLS udělá hodně dobré práce. Navíc zajišťuje práci mnoha lidem v různých státech a to její budoucnost ještě více pojištuje.

BJ
BJ
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

…ano …videl jsem dokument po zruseni raketoplanu, kde pan primo rekl na kameru: „cely zivot repasuji RS25tky, co ted budu delat“ …tak tady se neshodneme, jak ma vypadat budoucnost kosmonautiky

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Starliner: Ano, stává se to všem. Například Starhopperu odpadla celá aerodynamická špička, Crew Dragon před třemi roky vybuchl při zkoušce motorů atd atd. Nikdo z nás tyto incidenty nenálepkuje slovy „ukázka neschopnosti“, které zazněly u odpadlé krytky okna Starlineru.

SLS: Myslím, že ze strany BJ jde o nedorozumění. Dušan nepsal, jak má vypadat budoucnost kosmonautiky, ale jak bude pravděpodobně vypadat nejbližší budoucnost SLS. V předchozím komentáři BJ napsal: „byli by hloupí, kdyby jí používali“. I moje odpověď zní „budou jí používat“. Tato slova nepředstavují vyjádření názoru na budoucnost kosmonautiky, ale popis aktuálního směru americké pilotované kosmonautiky.

Ivo
Ivo
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Omlouvám se pánové, že vám vstupuji do debaty, ale pane Majere, přece to, že něco dá někomu práci neznamená, že je to dobře. Naopak dávat práci, která nedává smysl je asi to nejhorší možné.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Ivo

Jen říkám, že je to jede z důvodů, proč má SLS jistou budoucnost.

KarelT
KarelT
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

To IVO: Vůbec bych to neviděl tak hrozně, že zrovna část lidí z vysoce technické profese dělá na SLS. Kvalifikovaní lidé se ve společnosti vždycky hodí a nikde není napsáno že nebudou třeba později dělat na něčem jiném. A StarShip má k pilotované verzi ještě hooooodně daleko a nikdo neví jak vůbec dopadne.

Ivo
Ivo
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

To: KarelT

Zeptám se jinak, pokud by dneska NASA zaměstnala desítky tisíc lidí tím, aby znova vyrobili Saturn V, přišlo by vám to v pořádku? Nebylo by lepší, aby pracovali na něčem smysluplnějším? Celá SLS není ani krokem do strany, ale velkým krokem vzad. Jen oprašování desítky let starých technologií a hra na jejich vylepšení. Něco jako vezmu CD a busu se snažit z něj dostat maximum v době, kdy už je technologie někde úplně jinde.

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

To: Ivo
Starship a Booster pro DearMoon jsem ještě neviděl, ale Orion a centrální stupeň rakety SLS pro Artemis II už ano.

Ivo
Ivo
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

To: Jiří Hošek

Je to asi tak jako když představitelé výrobců raket před x lety říkali, že je nesmysl se snažit zachránit první stupeň rakety, protože to nejde. Bohužel to asi ve SpaceX nikdo neslyšel a tak to prostě udělali.

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

To: Ivo
A přesto bude raketa Vulcan používaná a bude mít smysl. Dtto SLS.

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Dušane, Hladová zeď z dob karla IV. Práci nepojistila navěky. Zde je to obdobné.
Je jen otázka času kdy je prevalcují SpaceX a Číňané.
Problém staré kosmonautiky. Zamrzla. Rusové na to dojedou jakbysmet.
Pro p. Hoška. Vulcan a NG doufám poletí.
Americká armáda si přeje 100 letů raket k Měsíci do roku 2030 a kritizuje NASA.
To chce jiné tempo a cenu nežli SLS.
https://www.darpa.mil/news-events/2022-03-23
https://www.politico.com/news/2022/03/12/space-force-moon-pentagon-00016818

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  PetrV

Já to nehodnotím, pouze říkám, že že má díky tomu SLS jistější budoucnost, než se může na první pohled zdát.

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

To: PetrV
V tom článku se nepíše, že si americká armáda přeje 100 letů raket k Měsíci do roku 2030 a že kritizuje NASA. Píše se tam, že Space Force očekávají, že národní státy a komerční společnosti z celé naší planety odlétají do roku 2030 k Měsíci téměř 100 misí (pilotovaných i nepilotovaných).

PetrV
PetrV
2 let před

Jiří Hošek napsal:
8. 5. 2022 (14:50)
To: PetrV
V tom článku se nepíše, že si americká armáda přeje 100 letů raket k Měsíci do roku 2030 a že kritizuje NASA. Píše se tam, že Space Force očekávají, že národní státy a komerční společnosti z celé naší planety odlétají do roku 2030 k Měsíci téměř 100 misí (pilotovaných i nepilotovaných).

Já to pochopil jako tlak na NASA.
Kdo těch 100 misí provede?
SLS, vulcan kentaur, new glenn?
Co na Měsíci a okolo tak armáda chce?
Tritium? Helium 3? Nebo koukat z Měsíce na Zemi?
Mají dohodu, vyvíjejí jaderný pohon jako 3 stupeň rakety pod DARPA.
Zkuste hledat. Třeba řešení energetiky USA?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  PetrV

Využití helia 3 se až přespříliš glorifikuje. Za současné úrovně techniky by nebylo ani kolem roku 2030 prakticky využitelné.

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Souhlas s heliem 3. Tritium (T2O) je velmi důležité pro armádu i energetiku na Zemi.
Ten článek nepřímo popisuje skutečné důvody návratu na Měsíc v ramci CLPS.
100 misí do roku 2030, o tom se moc nemluví.
Číňané nespí.

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  PetrV

Do 31.12.2029 je v rámci programu CLPS v současnosti plánováno 21 misí, viz řádek SMD-Led:
https://pbs.twimg.com/media/FO9P1C4WUAQX_VG?format=jpg

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Porovnávate hrušky s jabkama.
V článku píší o všech misích k Měsíci a vy vytáhnete zatím plánované mise CLPS.
Kde jsou příp. Vojenské mise u kterých je utajení?
Dostanou katalog číslo a to je tak vše.
A nebo se naoko vzlet nepovedl.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Zuma_(satellite)
A možná fungují…

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  Jiří Hošek

To jste byl Vy, kdo si těch až 100 misí do roku 2030 (uvedených v článku) spojil s programem CLPS a Čínou. Proto jsem uvedl odkazy na úplný seznam 21 misí CLPS do 31.12.2029, vědecké zaměření těchto sond a na seznam plánovaných čínských sond.

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Víte co je podmnožina?

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Vím. V této souvislosti si dovoluji citovat Vaše věty:

„Ten článek nepřímo popisuje skutečné důvody návratu na Měsíc v ramci CLPS.
100 misí do roku 2030, o tom se moc nemluví.
Číňané nespí.“

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Jiří Hošek

A co je na tom špatně?
Armáda vám nebude psát, kolik si toho objedná a proč.
NASA má konat, aby splnila požadavky všech složek americké administrativy.
Zijte dále v nevědomosti.

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Špatně je na tom to, že po každé mojí správné odpovědi na Vaši otázku se mě snažíte shodit.

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Pokud vám to pomůže v životě, jste pašák. Taková encyklopedie.
Jen vám utíkají širší souvislosti.
Patrně slabší analytické schopnosti spojovat věci.
Nikdo vás neshazuje. To je Vaše utkvělá představa.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  PetrV

Možná bude chyba na opačné straně. On střet člověka, který se občas pustí do domněnek a spekulací s člověkem, který razí čistě faktickou stránku věci a nesnaží se číst mezi řádky, nebývá nikdy jednoduchý. Za sebe mohu říct, že stojím vždy na straně faktů. Možná by tedy na vašem místě bylo dobré začít spíše u sebe. Napsal jste spekulaci, na kterou kolega reagoval fakty. neberu vám, že se vám fakta nemusí líbit a raději byste měl své spekulace. Ale u nás razíme faktickou stránku a z tohoto trendu nehodláme ustupovat.

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  Jiří Hošek

To, že se nepřipojuji k Vašim spekulacím o utajených vojenských misích na Měsíc jen proto, abych se přiblížil k číslu 100 (které je podle mě nadsazené), nevypovídá nic o analytické neschopnosti.

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  PetrV

Jmenný seznam CLPS misí do 31.12.2025 včetně jejich vědeckého zaměření a návrhů užitečných zatížení:
http://epizodsspace.airbase.ru/bibl/inostr-yazyki/2022/Summary_of_the_Contracted_Deliveries_of_NASA_Payloads_to_the_Moon_53rd_LPSC_no_2791_(2022).pdf

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  PetrV

Připravované čínské lunární sondy včetně jejich vědeckého zaměření (v odstavci Upcoming missions)
https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_Lunar_Exploration_Program

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  PetrV

To: PetrV
Ještě jednou zkusím dát odkaz na jmenný seznam CLPS misí do 31.12.2025. Jestli pořád nebude odkaz funkční, zkopírujte si ho do nového okna a otevřte tam.
http://epizodsspace.airbase.ru/bibl/inostr-yazyki/2022/Summary_of_the_Contracted_Deliveries_of_NASA_Payloads_to_the_Moon_53rd_LPSC_no_2791_(2022).pdf

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.