sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vědci doporučují NASA: Dejte prioritu misi k Uranu

19. dubna byla zveřejněna dlouho očekávaná zpráva od panelu planetárních vědců. Ti ve zprávě doporučují NASA především zaměřit pozornost na vývoj robotické mise z kategorie vlajkových lodí, která by měla za úkol obíhat kolem Uranu. Tuhle vzdálenou planetu s 27 známými měsíci lidstvo neprozkoumalo od té doby, co kolem Uranu prosvištěla sonda Voyager 2 – a to je už 36 let stará událost. Zpráva planetárních vědců o desetiletém průzkumu vydávaná Národními akademiemi věd, techniky a medicíny poskytuje NASA základní schéma průzkumu Sluneční soustavy v dalším desetiletí. Agentura již dlouhodobě následuje tato doporučení, která přichází pouze jednou za deset let.

Výtrysky na Enceladu
Výtrysky na Enceladu
Zdroj: http://www.esa.int

Vědci dále uvedli, že druhou prioritou planetárního průzkumu NASA by měl být vývoj robotické mise, která by obíhala kolem Saturnova měsíce Enceladu a přistála na jeho povrchu. Předešlý průzkum totiž ukázal, že se pod globálním ledovým krunýřem ukrývá oceán kapalné vody. Vědce zaujaly také gejzíry v okolí jižního pólu, které vyvrhují materiál do velké výšky. Mise k Uranu a Enceladu získaly od expertů hodnocení vyšší než ostatní koncepty, které panel zpracovával. NASA připravila 11 koncepčních studií misí pro zhodnocení komisi pro desetiletý průzkum. Panel rozhodl, že šest z těchto koncepcí má „výjimečnou vědeckou hodnotu“.

Vnitřní struktura měsíce Enceladus.
Vnitřní struktura měsíce Enceladus.
Zdroj: https://www.nasa.gov
Překlad: Dušan Majer

Mezi těmito návrhy najdeme zmíněné koncepty Uranus Orbiter and Probe a Enceladus Orbilander, které získaly nejvyšší hodnocení. Další koncepty studované komisí pro desetiletý průzkum obnášely landery pro jupiterův ledový měsíc Europa, ale i pro planetu Merkur. Experti analyzovali také koncept mise z kategorie vlajkových lodí, která by obíhala kolem Venuše a přistála na jejím povrchu. Nechyběl ani koncept sondy, která by obíhala kolem Neptunu a provedla opakované průlety kolem mimořádně zajímavého měsíce Tritonu.

Mise k Venuši na úrovni vlajkové lodě byla zhodnocena jako technicky nejriskantnější a nejdražší z celého balíku konceptů. Nezávislé zhodnocení od Aerospace Corp. odhaduje, že by cena mise Uranus Orbiter and Probe mohla být kolem 4,2 miliard amerických dolarů, mise k Enceladu by pak vyšla na 4,9 miliard dolarů. Panel expertů dal misi k Neptunu a Tritonu nižší hodnocení než konceptu mise k Uranu z důvodu omezení letové trajektorie ve 30. letech. Pozice planet, která sondě usnadní dostat se ke svému cíli, bude v daném desetiletí vhodnější pro misi mířící k Uranu.

Miranda - jeden z měsíců planety Uran. Foceno 24. ledna 1986 sondou Voyager 2.
Miranda – jeden z měsíců planety Uran. Foceno 24. ledna 1986 sondou Voyager 2.
Zdroj: https://spaceflightnow.com/

Mise UOP (Uranus Orbiter and Probe) by byla mnohaletou orbitální cestou k transformaci znalostí o ledových obrech obecně a o Uranově systému konkrétně. Získali bychom data z průletů kolem měsíců doplněná o údaje z atmosférické sondy,“ uvedla Národní akademie v tiskové zprávě, kde se dále dočteme: „Zpráva uvádí, že UOP by programově doplňovala probíhající vlajkové mise a že start v období 2023-2032 je reálný při zvážení aktuálně dostupných nosných raket. Mise (Enceladus) Orbilander by pátrala po stopách života na Saturnově měsíci Enceladu po dobu 2 let z oběžné dráhy. Mise by zajistila podrobnou analýzu čerstvého materiálu z gejzírů, který pochází z podpovrchového oceánu.

Uran ve falešných barvách pohledem Hubbleova teleskopu v roce 2003
Uran ve falešných barvách pohledem Hubbleova teleskopu v roce 2003
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Mise k Uranu by mohla realisticky odstartovat nejdříve v roce 2031 nebo 2032 na komerční těžké nosné raketě – jako je například Falcon Heavy od SpaceX. Základním předpokladem je však to, zda NASA bude mít rozpočet na to, aby začala na projektu rychle pracovat. Mise k Enceladu by vyžadovala ještě silnější nosič z kategorie supertěžkých raket jako je třeba SLS, přičemž start zřejmě nenastane dříve než koncem třicátých let, jak uvádí vědci v desetileté hodnotící zprávě. „Jsou tu možnosti vypuštění mise Enceladus Orbilander na těžkém nosiči s využitím solárně-elektrického pohonného stupně a / nebo gravitační pomocí Jupiteru (pokud bude k dispozici),“ napsali experti. Dokument nezmínil žádné komerční supertěžké rakety, které jsou momentálně ve vývoji, což se týká především systému Super Heavy / Starship.

Zatím poslední zpráva planetárních vědců o desetiletém průzkumu byla vydána v roce 2011. Vědci tehdy NASA doporučili, aby zatlačila na program Mars Sample Return a na bezpilotní sondu k průzkumu jupiterova měsíce Europa. NASA tehdy zareagovala tím, že zahájila vývoj vozítka Perseverance, které odstartovalo v roce 2020 a vloni přistálo na Marsu. Jeho úkolem je (kromě jiného) sbírat vzorky hornin určené k dopravě na Zemi začátkem 30. let. Mise Europa Clipper se již staví v kalifornské Jet Propulsion Laboratory a měla by startovat v roce 2024. Vědci v letošní zprávě uvedli, že NASA by měla pokračovat v těchto misích a dodali, že „nejvyšší vědeckou prioritou“ pro robotický průzkum by mělo být dokončení kampaně návratu vzorků z Marsu „nejdříve, jak to bude prakticky možné, a to bez zvýšení nebo snížení jejího současného rozsahu“.

Vizualizace teleskopu NEO Surveyor.
Vizualizace teleskopu NEO Surveyor.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Další sekce zprávy o desetiletém průzkumu doporučuje NASA „plně podpořit vývoj včasný start a následný provoz NEO Surveyoru“. Jedná se o koncept infračerveného teleskopu, který má být určen k detekci planetek, které by mohly ohrozit Zemi. Program planetární obrany odstartovala NASA vloni, když se do kosmického prostoru vydala sonda DART (Double Asteroid Redirection Test), která se má pokusit o demonstraci schopnosti odklonit planetku z její původní trajektorie, která by vedla ke kolizi se Zemí. Sonda má v průběhu letošního roku cíleně narazit do neškodné planetky Dimorphos.

Jednoduché schéma sondy DART
Jednoduché schéma sondy DART
Zdroj: http://www.collectspace.com/r

Po sondě DART a teleskopu NEO Surveyor, který by měl startovat v roce 2026, by se NASA měla zaměřit na demonstraci svých schopností vyvinout misi pro rychlou reakci. Tato sonda by se měl vydat k relativně malé blízkozemní planetce a otestovat možnosti pro lepší přípravu na srážku s planetkou, o které bychom se dozvěděli relativně krátce před kolizí.  „Tato zpráva předkládá ambiciózní, ale realizovatelnou vizi rozvoje planetární vědy, astrobiologie a planetární obrany v příštím desetiletí,“ uznává Robin Canup, zástupce viceprezidenta ředitelství planetárních věd ze Southwest Research Institute a spolupředseda řídícího výboru Národní akademie pro desetiletý průzkum.

V rámci programu New Frontiers byly realizovány i velmi známé mise včetně New Horizons.
V rámci programu New Frontiers byly realizovány i velmi známé mise včetně New Horizons.
Zdroj: http://matthewwturner.com

Experti ze zprávě také vydali doporučení NASA týkající se programů New Frontiers a Discovery, v jejichž rámci se připravují relativně nízkonákladové mise střední kategorie pro průzkum Sluneční soustavy. Mise v programu New Frontiers jsou limitovány rozpočtem na předstartovní vývoj ve výši 900 milionů dolarů, což je zhruba pětina ceny vývoje mise z kategorie vlajkových lodí. Vývoj mise pro program Discovery je podle aktuálních pravidel NASA limitován cenou 500 milionů dolarů. Zatímco v rámci programů New Frontiers a Discovery NASA většinou vybírá z návrhů externích vědeckých týmů, vlajkové mise jsou povětšinou od začátku realizovány pod hlavičkou nějakého střediska NASA.

Návrh sondy IVO - Io Volcano Observer
Návrh sondy IVO – Io Volcano Observer
Zdroj: https://ars.els-cdn.com/

Panely Národních akademií již dříve poskytly NASA seznam kandidátských cílů pro mise programu New Frontiers. Ve výčtu najdeme dopravu vzorků z povrchu komety, dopravu vzorků z odvrácené strany Měsíce, misi k Enceladu, atmosférickou sondu pro Saturn, sestupovou sondu (nebo lander) pro Venuši, sondu k průzkumu Jupiterova vulkanického měsíce Io, nebo lunární geofyzikální síť, která by prozkoumala vnitřní stavbu Měsíce. Předešlé mise realizované v programu New Frontiers byly například New Horizons vypuštěná k Plutu, Juno studující Jupiter, nebo OSIRIS-REx pro dopravu vzorků z planetky. Vědci v aktuální zprávě pro desetiletý průzkum doporučili NASA pozměnit výpis cílů misí programu New Frontiers pro budoucí výběry, aby v nich byly zahrnuty následující úkoly:

  • Vnější části Sluneční soustavy - kentauři jsou vyznačeni zeleně.
    Vnější části Sluneční soustavy – kentauři jsou vyznačeni zeleně.
    Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

    Mise, která by obíhala kolem planetky ze skupiny kentaurů a přistála na jejím povrchu

  • Mise, která by dopravila na Zemi vzorky z trpasličí planety Ceres
  • Mise, která by dopravila na Zemi vzorky z jádra komety
  • Mise, která by provedla opakované průlety kolem Saturnova měsíce Enceladu
  • Lunární geofyzikální síť
  • Atmosférická sonda do Saturnu
  • Oběžnice Saturnova měsíce Titanu
  • Průzkumník místních zdrojů na Venuši

Jak je vidět, doprava vzorků z odvrácené strany Měsíce i průzkumník měsíce Io vypadly ze seznamu žádoucích objektů programu New Frontiers. Ovšem první úkol by mohl zastat program Artemis, v jehož rámci by se měli lidé vrátit na povrch Měsíce. Druhý úkol by se zase mohl uskutečnit pomocí nízkonákladového programu Discovery pro průzkum Sluneční soustavy. Experti ve své zprávě pro desetiletý průzkum také vyzvali NASA, aby navýšila cenový limit misí programu New Frontiers na 1,65 miliardy dolarů a u programu Discovery, aby se limit zvýšil na 800 milionů dolarů. Vědci také NASA doporučují, aby agentura umožnila v průběhu desetiletí další změny těchto cenových limitů, což by mělo zohlednit inflaci.

Program Discovery
Program Discovery
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Průzkumný panel Národních akademií dále doporučil NASA, aby pokračovala v současném trendu výběru dvou misí z programu Discovery v každém kole výběru. Tento přístup NASA zavedla před několika lety, jelikož dříve vybírala k realizaci z každého kola pouze jeden návrh. Experti z panelu také uvedli, že NASA by eventuálně mohla začít vybírat dvě mise každého kola i u dražšího programu New Frontiers.

Barevný snímek Marsu z kamery se středním rozlišením od sondy Tianwen-1
Barevný snímek Marsu z kamery se středním rozlišením od sondy Tianwen-1
Zdroj: https://i.imgur.com/

Odborníci dále ve své zprávě vyjádřili pokračování své podpory programu pro průzkum Marsu, přičemž dodali, že agentura by měla dát větší prioritu misi s pracovním označením „Mars Life Explorer“, která by na rudé planetě pátrala po stopách současného života. Řetězec misí Mars Sample Return, zahájený startem vozítka Perseverance, se totiž podle vědců spíše zaměřuje na pátrání po důkazech existence dávného života na Marsu. Mise označovaná jako „Mars Life Mapper“ má být „lander, který moderními metodami hledá stopy života,“ uvedl Philip Christensen, spolupředseda panelu dekadického průzkumu a profesor na Fakultě pro výzkum Země a vesmíru na Arizona State University.

Mars Ice Mapper
Mars Ice Mapper
Zdroj: https://www.nasa.gov/

NASA již pracovala na počátečních fázích plánování mise Mars Ice Mapper. Ta se měla uskutečnit ve spolupráci s Kanadou, Japonskem a Itálií, ovšem Bílý dům navrhl v žádosti o rozpočet na fiskální rok 2023 zveřejněné minulý měsíc, zrušení tohoto projektu. V aktuální zprávě expertů se navíc dočteme, že panel nabízí doporučení, aby vědecké oddělení NASA spolupracovalo s ředitelstvím pro pilotované mise na výzkumných cílech pro přistání astronautů na Měsíci. Vědci také doporučili agentuře vyvinout rover označovaný jako Endurance-A. Ten by mohl přistát na Měsíci na palubě komerčního landeru a nasbírat „výrazné množství vysoce hodnotných vzorků podél své dlouhé cesty“, načež by tyto vzorky přivezl astronautům na povrchu Měsíce, kteří by se postarali o jejich dopravu na Zemi k analýze.

Pokud by se rover Endurance-A realizoval, tak by zcela bezkonkurenčně převálcoval dosavadní rekordy. Jeho cesta by mohla být dlouhá až 2 000 kilometrů. Ne, opravdu tam žádná nula nepřebývá - slovy dva tisíce kilometrů.
Pokud by se rover Endurance-A realizoval, tak by zcela bezkonkurenčně převálcoval dosavadní rekordy. Jeho cesta by mohla být dlouhá až 2 000 kilometrů. Ne, opravdu tam žádná nula nepřebývá – slovy dva tisíce kilometrů.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://spaceflightnow.com/…/2022/04/imagesvoyager20160121PIA18182-16.jpg
http://www.esa.int/…/17568049-1-eng-GB/Enceladus_jets_and_shadows.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/enceladus_cross-section.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/uranus_hstimage.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/neo-surveyor.jpg
http://www.collectspace.com/review/nasa_dart01-lg.jpg
http://matthewwturner.com/uah/Logos/Government/new_frontiers.png
https://ars.els-cdn.com/content/image/1-s2.0-S0094576512002196-gr3.jpg
https://upload.wikimedia.org/…/Kuiper_belt_plot_objects_of_outer_solar_system.png
https://upload.wikimedia.org/…/Discovery_program_website_header%2C_2016.png
https://i.imgur.com/Ufk22YZ.jpg
https://www.nasa.gov/…/international_mars_ice_mapper_mission_artist_concept2.jpg
https://pbs.twimg.com/media/FQt1nnZVEAAnBLO?format=jpg&name=4096×4096

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MarekB
MarekB
2 let před

Díky moc za parádny článok. Veľmi ambiciózne projekty, snáď sa niektorých dočkáme, hlavne ten Urán a Enceladus.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  MarekB

Bylo by moc hezké, kdyby se to podařilo. Ale cesta bude dlouhá – peněz má NASA jen omezené množství.

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Starship to může změnit.
Je to raketa, se kterou zatím nepočítají, ale blíží se.
Plus 3. stupeň s vyšším lsp.
https://www.teslarati.com/spacex-falcon-heavy-uranus-mission-decadal-survey/
https://www.stoplusjednicka.cz/chysta-se-nejdrazsi-mise-vsech-dob-cilem-je-pruzkum-uranu-neptunu

Mne spíš zaujala společná cesta 2 sond k neptunu i uranu.

Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Krásné návrhy, krásné představy. Před Uranem bych těsně upřednostnil Enceladus. Tady díky Cassini už vime, do čeho jdeme a že opravdu bude co zkoumať. A je blíže. Na druhou stranu družice Uranu by se určitě setkávala s jeho měsíci a atmosférická sonda by fungovala – to už je vyzkoušeno od Jupitera.

Škoda, že pořádný odolný lander na Venuši asi moc šancí nemá. Pokud to NASA považuje za nejriskantnější a navíc nejdražší. Ale přece už JFK prohlásil: „Chceme přistát na Venuši ne proto, ze je to snadné, ale proto, že je to obtížné.“

No a „bezpilotní sonda k Europě“ je velmi půvabný termín 🙂

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Pochopil jsem z dřívějších návrhů, že by raději vyslali balón, který se bude vznášet 400 km nad povrchem.

Lubo
Lubo
2 let před

Dakujeme za clanok.

Naozaj by mal mat Sample Return taku vysoku prioritu?
Ak dobre chapem tak najprv budu vzorky vo vakuovych puzdrach lezat na povrchu okolo 10 rokov a potom cestovat zhruba pol roka vo vesmirnom prostredi bez nejakej ochrany.
Naozaj budu mat po tomto tie vzorky taku relevanciu? V akom stave by boli vzorky povedzme zo Zeme ak by sa s nimi takto zaobchadzalo?
Mozno by mohli zvolnit a smerovat zdroje povedzme na rozsirenie toho Enceladus landera o sondu ktora by sa pokusila prevrtat do oceanu a zber martanskych vzoriek nechat na nejakeho demo-testera zo SpaceX

Vojta
Vojta
2 let před
Odpověď  Lubo

Na Mars Sample Return už se pracuje, takže přesměrování peněz a tím pádem zpoždění, by stálo další zdroje navíc. Nebo v případě zrušení a přenechání sběru někomu jinému (pokud tam vůbec někdo poletí), že všechny přípravné práce by skončily nejen vyhozenými penězi, ale i ztrátou motivace pracovníků, co na tom dělali spojenou s odchodem některých do soukromého sektoru.
Vzorky budou hermeticky uzavřené v pouzdrech a živé organismy tam nikdo nepředpokládá. Jejich stav po dopravě za Zem by měl být dobrý za 10 i 20 let, pokud se nepoškodí pouzdra.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Lubo

Je potřeba si uvědomit, že vzorky jsou odebírané z hloubky několika centimetrů, kde je povrch dlouhodobě vystaven kosmickému záření. Mimochodem pouzdra jsou sice vakuově těsná, ale není v nich vakuum – zůstává v nich atmosféra Marsu zachycená při odběru. Vědci věří spíše tomu, že na Marsu byl dříve život, než že je tam v současnosti. Stopy dávného života se tímto postupem nijak neznehodnotí.

Michal Václavík
2 let před

Hezký článek. Ale je škoda že jde pouze o překlad a převzetí názoru Stephena Clarka z NSF. Přece jenom Decadal pro planetární výzkum toho nabízí mnohem více i u zmiňovaného Uranu.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
2 let před

Decadal ale není závazný a nikdy se nenaplní.

Michal Václavík
2 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Ano, to jsou má slova. Ale nyní nechápu kontext.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před

Článek na SFN, který jsem využil k překladu, nabízel v době vzniku tohoto článku nejpodrobnější rozbor tohoto tématu. Je jasné, že zpráva obsahuje mnohem více detailů, ale tento článek měl nabídnout základní přehled co nejvíce zajímavostí. Věřím, že časem přijde čas na detailnější rozebrání jednotlivých konceptů.

pave69
pave69
2 let před

Osobně bych si představoval větší důraz na tu planetární obranu. Přece jen – ten zbytek může přinést jen výsledky typu „oh, to je zajímavé“. Zatímco planetární obrana možná taky něco jako „Jejda, těsně, ale přežili jsme.“

Kamil
Kamil
2 let před
Odpověď  pave69

S novou generací raket na to dojde. Ale když se udělá velký třetí stupeň pro StarShip (třeba 100 tun), jistě se bude dát využít i jinak než k bombardování asteroidů

Kamil
Kamil
2 let před

S odpovědností dobrého hospodáře bych nechal postavit zároveň sondu pro Uran i Neptun s tím, že by startovaly na StarShip. Do ní by se vešel i hodně velký třetí stupeň, takže by se mohlo letět i po přímé dráze bez gravitačních manévrů a nemuselo by se čekat na optimální postavení Jupitera

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.