sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Testy velké antény pro misi Biomass

Je to největší anténa, jaká se kdy testovala v radiofrekvenční komoře Hertz, která patří agentuře ESA. Tato anténa s průměrem 5 metrů není určena k letu na oběžnou dráhu, přesto s kosmonautikou souvisí. Bude sice umístěna na povrchu Země, ovšem měla by pomoci zkalibrovat měření družice Biomass, jejímž úkolem je zmapování všech lesů na Zemi. „Jde o obzvlášť náročnou testovací kampaň kvůli velkým rozměrům a velmi nízkým frekvencím v pásmu P, které bude Biomass používat, aby pronikly skrz koruny stromů,“ vysvětluje Luis Rolo, inženýr ESA, který dohlíží na testy a dodává: „Většinou tu testujeme větší družice a sondy, ale jejich antény bývají výrazně menší – běžně mají průměr od půl do dvou metrů. Ovšem celý tenhle díl je samostatná vysílací anténa, jejíž okraje se téměř dotýkají stěn. To znamená, že během testů zaznamenáváme aspekty testovací komory, které jsme dříve během několika let zkoušek nezachytili. Vyvinuli jsme však metodu měření založenou na vícenásobném příjmu z různých zdrojů v komoře. Tato zkombinovaná data pak pomohou odečíst podobné environmentální efekty, takže získáme velmi přesné výsledky.

Hertz (Hybrid European Radio Frequency and Antenna Test Zone)
Hertz (Hybrid European Radio Frequency and Antenna Test Zone)
Zdroj: https://www.esa.int/

Komora Hertz (Hybrid European Radio Frequency and Antenna Test Zone) se nachází v technologickém středisku agentury ESA, v nizozemském ESTECu. Jde o místnost s kovovými zdmi, která je odstíněna od vnějších vlivů. Její vnitřní stěny jsou pokryté pěnovými bezozvěnovými pyramidami, které pohlcují rádiové vlny.

Mohou zde probíhat radiofrekvenční zkoušky bez rušivých odrazů signálů. Jak je uvedeno výše, její celý název začíná slovem hybrid. Komora totiž dokáže vyhodnocovat rádiové signály z antén jak v místním „blízkém poli“, tak ve „vzdáleném poli“, jako by signál překonal vesmírem tisíce kilometrů.

Umělecká představa družice Biomass s rozloženou anténou o průměru 12 metrů.
Umělecká představa družice Biomass s rozloženou anténou o průměru 12 metrů.
Zdroj: https://www.esa.int/

Družice Biomass má startovat příští rok a po dosažení oběžné dráhy rozloží svůj reflektor o průměru 12 metrů, který bude s pomocí radarových signálů v pásmu P po dobu 5 let provádět sčítání stromů na Zemi. Tento testovaný transpondér se bude nacházet v Austrálii, kde bude integrován do mobilního polohovacího systému v ochranném radomu. Tento pohyblivý systém umožní sledovat pohyb družice Biomass po obloze. Anténa transpondéru bude odrážet radarové signály z družice Biomass zpět, aby bylo možné potvrdit optimální fungování mise. Transpondér vyvinula a vyrobila italská společnost IDS.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/24028818-1-eng-GB/Radio_eye_on_tree-counting_Biomass.jpg
https://www.esa.int/…/inside_hertz_chamber/17188260-1-eng-GB/Inside_Hertz_Chamber.jpg
https://www.esa.int/…/biomass_satellite/23275357-1-eng-GB/Biomass_satellite.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
jirik
jirik
2 let před

Pro doplnění, „pásmo P“ (písmeny abecedy se označují mikrovlnná pásma) je podle Wikipedie zastaralé označení, jakési použití mikrovlnné terminologie pro rádiové vlny UHF v rozsahu 300 MHz – 1 GHz. Pro zajímavost, v tomto pásmu vysílá i pozemní TV vysílání DVB-T/DVB-T2. Tak doufejme, že nám družice nebude rušit příjem 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.