Na dnešní noc je naplánován ze vzletové rampy ELV na evropském kosmodromu CSG ve Francouzské Guyaně start nosné rakety Vega (mise VV19). Vzlet je očekáván v úterý ve 03:47:06 SELČ. Hlavním nákladem je francouzská družice Pléiades-Neo 4 pro pozorování Země s prostorovým rozlišením až 30 cm. Družice o hmotnosti 922 kg bude umístěna na retrográdní oběžnou dráhu s výškou perigea 614 km, apogea 625 km a sklonem 97,89°. Pléiades-Neo 4 doplní v dubnu vypuštěnou družici číslo 3. V roce 2022 přibudou ještě dvě družice Pléiades-Neo a bude tak dokončena malá konstelace. Družice Pléiades-Neo budou následně schopny s vysokým rozlišením nasnímat 2 miliony km² za den. S přenosem takto velkého objemu dat budou využívat optické vysokorychlostní přenosové linky na družice evropského systému družic EDRS.
Nosná raketa Vega při zítřejším startu vynese ještě 4 další menší družice v rámci služby SSMS (Small Spacecraft Mission Service) zaštiťované italskou společnosti Avio. Nebude využit speciální adaptér (HEXA), ale vypouštěcí kontejnery budou přímo na klasickém adaptéru PLA 1194. Náklad menších družic při misi VV19 tvoří francouzský 6U CubeSat BRO 4 sloužící k monitoringu radiofrekvenčního spektra a sběr signálů pro zpravodajskou činnost (SIGINT) z námořních a leteckých cílů. Do konce roku 2021 má na oběžné dráze tvořit malou konstelaci 7 družic BRO a další rozšíření se plánuje do roku 2025. Dva další CubeSaty byly vyvinuty v rámci technologického programu ESA. 3U CubeSat RadCube slouží k odzkoušení miniaturizovaného detektoru RadMag pro sledování toku elektronů, protonů a těžších nabitých částic a magnetometru na 80 cm dlouhém rameni. 2U CubeSat SUNSTORM má za úkol ověřit vysoce miniaturizovaný rentgenový monitor XFM (energie 1,5–25 keV) pro sledování kosmického počasí. Měření bude probíhat v jednominutových intervalech. XFM by v budoucnu měl být použit na misi do Lagrangeova bodu L5.
Poslední družicí je studentský 1U CubeSat LEDSAT postavený studenty Università di Roma. Družice bude vybavena elektroluminiscenčními diodami a koutovými odražeči pro sledování její orientace na oběžné dráze pomocí dalekohledu a laserového dálkoměru. CubeSaty budou vypuštěny na oběžné dráze s výškou perigea 540 km, apogea 554 km a sklonem 97,55°. Celkový náklad nosné rakety Vega je 1029 kg a zahrnuje i adaptéry a vypouštěcí kontejnery. Po vypuštění všech družic provede horní stupeň AVUM poslední motorický manévr pro zánik v atmosféře Země.
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/E866GgNWQAgNl0P?format=png&name=900×900
https://pbs.twimg.com/media/E866T5SWEAY0wI9?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/E867KiYWEAIToqG?format=jpg&name=large