sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aerodynamický kryt Ariane 6

Na kosmodromu CSG ve Francouzské Guyaně probíhají kombinované testy, které mají připravit zdejší personál i hardware na příchod nové evropské rakety Ariane 6. Na kosmodrom již z Evropy dorazil první aerodynamický kryt dlouhý 20 metrů s průměrem 5,4 metru. Nyní se testuje jeho integrace s maketou nákladu, aby bylo možné důkladně vyzkoušet všechna zařízení v montážní hale a s nimi spojené procedury. Obě poloviny aerodynamického krytu vyrábí švýcarská firma Ruag Space ve městě Emmen. Každá polovina je tvořena jedním velkým kusem kompozitu, jehož základem jsou uhlíková vlákna. Tento kus se pak nechává „zrát“ v průmyslové peci. Tento přístup snižuje náklady a zrychluje výrobu. Méně dílů umožňuje horizontální i vertikální integraci krytů na raketu, což je velmi důležité právě u Ariane 6.

Obě verze rakety Ariane 6 , tedy Ariane 62 a Ariane 64.
Obě verze rakety Ariane 6 , tedy Ariane 62 a Ariane 64.
Zdroj:

Modrá konstrukce připomínající lešení na pravé straně obrázku se označuje jako strongback. Každá polovina má svou konstrukci, která zajišťuje, že polovina bude stabilní a zachová si požadovaný tvar i během zvedání, vertikální orientace a sestavování. Maketa uprostřed sedí na adaptéru nákladu (černý kužel), který představuje spojovací prvek mezi spodní částí nákladu a raketou. Adaptér nákladu je v tomto případě připojen k permanentnímu bodu na podlaze.

Před těmito kombinovanými testy se francouzská agentura CNES pustila do modernizace existující montážní haly raket Ariane 5, což obnášelo nový integrační dok. Ten je tvořen velkým bílým rámem, dvojicí mobilních podlaží, která se dají přizpůsobit jakékoliv výšce a člověk se na ně dostane pomocí pevných schodišť. Montážní budova má dvě haly – jedna slouží k integraci aerodynamických krytů pro rakety Ariane 5 a ve druhé se provádí samotné uzavření nákladu do krytu.

Tato druhá hala je prostornou čistou místností pro raketu Ariane 6. Nové dveře vysoké 26 metrů instalované u vchodu do budovy jsou dost velké na to, aby skrz mě prošel integrovaný kryt a adaptér, které se budou přesouvat na transportéru vstříc startovní rampě. V dnešním krátkém článku zmíněné činnosti jsou jen jedním z několika pečlivých kombinovaných testů, které představují společnou snahu pracovníků kosmodromu, agentur ESA, CNES a firem jako ArianeGroup a Avio. Cílem testů je ověřit, že systémy a procedury jsou připraveny na to, aby umožnily dovést novou raketu Ariane 6 až ke startu.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/First_Ariane_6_fairing_at_Europe_s_Spaceport.jpg
https://www.esa.int/…/Artist_s_view_of_the_two_configurations_of_Ariane_6_article.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.