sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

3D tištěná vzletová a přistávací rampa

Tým studentů z vysokých škol a univerzit po celých Spojených státech  zapojených do programu Artemis generation pod dohledem expertů z NASA otestoval 3D vytištěnou rampu pro vzlety a přistání. Cílem bylo ověřit, jak si tato konstrukce povede při vystavení horkým spalinám raketového motoru. Test, který proběhl 6. března na texaské základně Camp Swift u města Bastrop, byl součástí programu Lunar PAD (Lunar Plume Alleviation Device), který má za cíl vyřešit problémy spojené s vyvržením lunárního regolitu během startů a přistání na měsíčním povrchu.

Zmenšený model přistávací a vzletové platformy vytištěný v rámci programu Lunar PAD (Lunar Plume Alleviation Device).
Zmenšený model přistávací a vzletové platformy vytištěný v rámci programu Lunar PAD (Lunar Plume Alleviation Device).
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Studenti nejprve navrhli nový design pro workshop psaní soutěžních návrhů, který organizuje Úřad hlavního technologa na Marshallově středisku v alabamském městě Huntsville a L’SPACE Academy – studentský projekt zaměřený na spolupráci s misí Lucy na Arizona State University ve městě Tempe. Tým porotu zaujal a dostal finance na vytištění a zkoušky prototypu v menším měřítku. Do akce se zapojil i projekt MMPACT (Moon-to-Mars Planetary Autonomous Construction Technologies) od NASA, technologický stavební startup ICON a členové týmu suborbitálních raket z Texas A&M University v College Station.

Samotný návrh přistávací a vzletové rampy je tvořen sérií útvarů kapkovitého / listového tvaru. Jejich prostřednictvím mají být spaliny přistávajícího / vzlétajícího raketového motoru rozptýleny do stran a pak vzhůru, aby bylo minimalizováno množství rozvířeného regolitu.

Test odolnosti 3D tištěné konstrukce využil malý raketový motor.
Test odolnosti 3D tištěné konstrukce využil malý raketový motor.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/llp_interior.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/rocket_pad_1smaller.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/rocket_pad_smaller.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
4 let před

A jak velká by byla taková rampa ve skutečné velikosti? Nebo kde by přistávala kosmická loď? Uprostřed na tom černém puntíku?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Kamil

Zatím jde pouze o studii základních možností. Víc bych v tom nehledal.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.