sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Modrý blesk viditelný z ISS

Obloha se zatáhne a na rozpálený asfalt začnou dopadat těžké vodní kapky. Okolí ozáří prudký záblesk následovaný hlasitým třasknutím, které se pomalu mění v hluboké dunění – tak si asi každý z nás představí poctivou letní bouřku. Takovou jsme zažili všichni – na vlastní oči, uši i kůži. Ale kolik toho vlastně o tomhle meteorologickém fenoménu vlastně víme? Jak se ukazuje, stále jsou s bouřkami spojené jevy, které potřebují podrobnější vědecký popis – jde třeba o modré výtrysky, elfy a rudé skřítky. Tyto nezvykle pojmenované jevy se ze zemského povrchu pozorují jen velmi obtížně. V nové studii publikované v časopise Nature však vědci hledají odpovědi na otázky, které jsou s těmito jevy spojené. A co je pro nás nejdůležitější – ke svému bádání využili data z evropského přístroje ASIM (Atmosphere-Space Interactions Monitor), který se nachází na ISS.

Jevy, které má zkoumat přístroj ASIM.
Jevy, které má zkoumat přístroj ASIM.
Zdroj: http://www.esa.int
Překlad: Dušan Majer

Díky umístění na Mezinárodní kosmické stanici ve výšce 400 kilometrů nad Zemí má ASIM ideální přehled, aby mohl vnést nové světlo do problematiky výše jmenovaných meteorologických fenoménů a pomohl tak s jejich charakterizováním. Soubor optických kamer, fotometrů a rentgenových a gamma detektorů byl na vnější plášť Mezinárodní kosmické stanice instalován v roce 2018. Jeho úkolem je vyhledávat elektrické výboje, které mají svůj původ v bouřkách, ale nešíří se jako klasické blesky k povrchu Země, ale naopak vzhůru – nad oblaka do stratosféry.

Zatím ještě žádný evropský vědecký přístroj na palubě ISS neměl tu čest, aby jeho data posloužila pro studii publikovanou v časopise Nature rovnou na titulní straně. ASIM si v tomto směru připsal prvenství. Zmíněná studie popisuje pozorování pěti intenzivních modrých záblesků z vrcholů mraků, z nichž jeden vytvořil modrý výtrysk do stratosféry. Jako modrý výtrysk (anglicky blue jet) je forma blesku mířící z bouřkového mraku nahoru. Tyto výboje mohou během pouhé sekundy dosáhnout až do výšky 50 kilometrů. Kosmický lovec bouří zaměřil modrý výtrysk, který byl iniciován pěti intenzivními záblesky, které trvaly 10 mikrosekund. Vše se odehrálo na bouřkovém mraku, který se nacházel nad ostrovem Naru v Tichém oceánu.

Záblesk také vytvořil neméně zajímavě znějící fenomén a sice elfy. Tímto výrazem se označují rychle expandující prstence viditelného a ultrafialového záření ve spodní části ionosféry. Zde se setkávají elektrony, radiové vlny a atmosféra, přičemž jejich vzájemnou interakcí vzniká toto záření. Zachycení těchto fenoménů s použitím citlivých senzorů v přístroji ASIM je klíčové pro vědce, kteří studují meteorologické systémy v zemské atmosféře. Pozorování ukrývají náznaky o tom, jak v mracích vznikají blesky. Výzkumníci se domnívají, že by tyto fenomény mohly mít vliv dokonce i na koncentrace skleníkových plynů v zemské atmosféře. V takovém případě by bylo ještě důležitější vědět, co se děje nad našimi hlavami.

Přístroj ASIM na ISS.
Přístroj ASIM na ISS.
Zdroj: https://www.esa.int/

Tato studie je působivou ukázkou toho, kolik nových jevů dokáže ASIM pozorovat nad bouřkovými mraky. Je to důkaz, že toho máme pořád ve vesmíru hodně k objevování a poznávání,“ říká Astrid Orr, koordinátorka fyzikálních výzkumů pro pilotované i robotické mise v ESA a dodává: „Gratuluji všem vědcům a univerzitním týmům, díky kterým se tohle mohlo podařit, ale také inženýrům, kteří přístroj postavili a podpůrným pozemním týmům, které zajišťují provoz ASIM. K těmto úžasným objevům nás dovedla skutečná mezinárodní spolupráce.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Thunderstorm_seen_from_Space_Station.png
http://www.esa.int/…/17520263-3-eng-GB/Eyes_on_the_storm.gif
https://www.esa.int/…/19180751-1-eng-GB/ASIM_in_action.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.