sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nové poznatky od družic Swarm

Družice SWARM na oběžné dráze

Díky evropským družicím Swarm se vědcům podařilo učinit nový objev spojený s tím, jak proudí do zemské atmosféry energie z elektricky nabitých částic slunečního větru. Překvapující je, že většina míří k magnetickému severnímu pólu než k jižnímu magnetickému pólu. Slunce dává naší planetě světlo a teplo, což jsou nezbytné předpoklady pro nám známý život, ale také nás bombarduje nebezpečnými nabitými částicemi slunečního větru. Tyto nabité částice mohou poškodit komunikační sítě i družice na oběžné dráze. některé silné bouře mohou způsobit výpadky elektrické energie, což byl třeba případ kanadského Quebecu v roce 1989. Před většinou těchto nežádoucích projevů sluneční aktivity nás chrání zemské magnetické pole.

Vizualizace družice Swarm nad Itálií.
Vizualizace družice Swarm nad Itálií.
Zdroj: http://www.esa.int

O jeho vznik se stará především obří množství žhavého, tekutého železa, které tvoří vnější jádro naší planety asi 3000 kilometrů pod povrchem Země. Magnetické pole si můžeme představit jako obří bublinu, která nás chrání před kosmickým zářením a nabitými částicemi, které uniknou ze Slunce a vydají se na cestu celou soustavou. Podobně jako tyčový magnet můžeme u zemského magnetického definovat severní a jižní pól, které se velmi zhruba nachází v okolí pólů, kolem kterých se naše planeta otáčí. Polární záře jsou působivou podívanou, kterou způsobují nabité částice ze Slunce, které reagují se zemským magnetickým polem.

Až doposud se předpokládalo, že severní i jižní polokoule dostávají stejné množství elektromagnetické energie. Ovšem studie zveřejněná v Nature Communications popisuje výzkum vedený odborníky z kanadské University of Alberta, kteří použili data z evropských sond Swarm, nečekaně naznačuje, že energie dopravená k Zemi kosmickým počasím jednoznačně „preferuje“ severní polokouli. Tyto nové objevy naznačují, že kromě stínění Země před nebezpečným zářením ze Slunce se naše magnetické pole aktivně stará o to, jak bude energie rozložena a kde vstoupí do atmosféry.

Hlavní autor studie, Ivan Pakhotin, vysvětluje: „Jelikož je jižní magnetický pól od osy otáčení Země dál než ten severní, vzniká tu asymetrie v tom, kolik energie se dostane k Zemi na severu a na jihu. Vypadá to, že jde o odlišný odraz elektromagnetických plazmatických vln, takzvaných Alfvénových vln. Zatím si nejsme jistí, jaké mohou být účinky této asymetrie, ale může to třeba naznačovat možnost asymetrie v kosmickém počasí a možná i mezi jižní Aurorou Australis a severní Aurorou Borealis. Naše zjištění kromě toho naznačují, že dynamika chemických procesů v horních vrstvách atmosféry se může mezi oběma hemisférami lišit. Platí to především pro období silné geomagnetické aktivity.

Ian Mann z University of Alberta k tomu dodává: „Sluneční činnost, kam patří třeba výrony koronální hmoty, může mít potenciálně vážné dopady na náš moderní způsob života. To, že studujeme základní fyzikální procesy vesmírného počasí a komplexnost našeho magnetického pole je tedy velmi důležité pro vytvoření systémů včasného varování. Budeme také schopni lépe navrhovat elektrické sítě, které lépe odolávají poruchám, které vznikají v důsledku solární aktivity. Máme opravdu štěstí, že máme na oběžné dráze tři družice Swarm od Evropské kosmické agentury. Poskytují totiž klíčové informace, které nejsou důležité jen pro náš vědecký výzkum, ale mohou také vést k velmi praktickým aplikacím v našem každodenním životě.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.satnews.com/images_upload/833323091/528ba37c0fa72.png
http://www.esa.int/…/12054331-4-eng-GB/Swarm_over_Italy.jpg

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.