sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: První start roku 2021

Kolem Vánoc a Nového roku byl v kosmonautice spíše klid, ale nyní se již opět začínají naplno roztáčet kola aktuálního dění. Pokud se nic nepokazí, měli bychom se v noci na pátek dočkat prvního letošního startu. Na 2:28 našeho času je totiž naplánován start Falconu 9 s družicí Türksat 5A, která váží zhruba 3400 kilogramů – před misí neproběhl statický zážeh a v akci se ukáže první stupeň B1060, který poletí již počtvrté. Na otevřené moře vyrazila nejen přistávací plošina JRtI, ale také obě lodě pro chytání krytů – GO Ms Chief a GO Ms Tree. Pokud Vás neodradila krajně nepříjemná hodina startu, dovolíme si Vás pozvat k našemu živě a česky komentovanému přenosu.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba okolo 2:10 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

EDIT 2:15
SpaceX řeší blíže neupřesněný problém se zařízením ve střeleckém prostoru. Nový termín startu zatím nebyl oznámen, ale okno má 4 hodiny. Začátek přenosu tedy posouvám předběžně na 3:00 a podle potřeby jej upravím.

EDIT 2:05
Posouvám začátek přenosu o 10 minut na 2:20. Nemáme informace o tom, že by začalo tankování, které už mělo probíhat.

Zdroje informací:
https://forum.kosmonautix.cz/
https://www.elonx.cz/mise-turksat-5a/
https://spaceflightnow.com/
https://space.skyrocket.de/

Zdroje obrázků:
https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=44188.0;attach=1458758;image

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tom
Tom
4 let před

Nadherny start!
Tak at vsechny ostatni tento rok jsou takove!
71. zachraneni prvniho stupne! Kdo by si to pred par lety predstavil.

Michal Andrej
Michal Andrej
4 let před
Odpověď  Tom

Už to nevnímame ako záchranu, ale ako bežné pristátie. Človek si rýchlo zvykne… Ešte že Falcony Heavy neštartujú tak často, tam to spektakulárne súčasné pristátie dvoch rakiet stále pôsobí ako scifi.

Vaclav
Vaclav
4 let před

Bylo to vynikající vykročení do roku, těch šedesát bylo bylo “ skalních“, škoda, že nemají přenos ze zachycování krytů.

peca7
peca7
4 let před

Bohužel záznam přenosu se pravděpodobně nepodařilo uložit. Přehrávání skončí na 38 sekundě. Je ten problém jenom u mě?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  peca7

Je to zvláštní, někteří diváci hlásí, že mají problém až u 12. minuty, já naopak vidím záznam celý. Už jsme to předla kolegovi,který se na to podívá. Díky za informaci.

peca7
peca7
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Viděl jsem že to má délku 12 minut, ale nešlo přeskočit na část po 38s. Když jsem to pustil od začátku, tak se to na té sekundě zastavilo.
Teď už to vypadá v pořádku. Děkuji za vyřešení.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  peca7

Rádo se stalo. 😉

Michal Andrej
Michal Andrej
4 let před

Díky moc za prvý komentovaný štart.
Ja som problém s prehraním nemal, v anonymnom okne všetko išlo bez zádrhelu.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Michal Andrej

Zajímavé, díky za info. A nemáte vůbec zač děkovat. 😉

peter1492
peter1492
4 let před

Prenos som videl az zo zaznamu a bez problemov. Skutocne vdaka za prenos. 2 hodinna ranna nieje nic prijemne a ked sa to posunie este o 1 hodku tak to je to uz neprijemne 🙂

Ked sa dohadoval tento deal za 120 milionov USD tak Elon osobne cestoval do Turecka. Za fotku pri pamatniku Ataturka dostal 1 milion likov.
https://www.cnbc.com/2017/11/10/elon-musks-most-liked-instagram-post-highlights-turkeys-turbulent-politics.html

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  peter1492

Díky za informaci a jsem moc rád, že se Vám video líbilo.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.