sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Apex 1.0

V prohlášení z 9. května společnost ispace US, americká dceřiná společnost japonské společnosti ispace, uvedla, že pro svůj lunární modul Apex 1.0 použije nový motor s názvem VoidRunner. Změna znamená posun startu z roku 2026 na rok 2027.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab uvádí, že plánovaná akvizice německého dodavatele optické komunikace, společnosti Mynaric, je klíčová pro další plány při účasti v nabídkách na družicové konstelace a případný vývoj vlastních družic.

Přistávací modul Veněry už ČR nezasáhne

Družice Kosmos 482, přistávací modul sondy Veněra (sesterské s osmičkou), která měla zaniknout 10. května v dopoledních hodinách našeho času nás už nezasáhne. Její přelet nad střední Evropou proběhl 10. 5. ráno kolem 6:36 SELČ a dráha dalších přeletů vede již mimo naše území. Protože poslední viditelný přelet připadl na 9:38 SELČ nízko nad jihem, nemůžeme již pozorovat ani případný zánik.

Sierra Space

Společnost Sierra Space 8. května oznámila, že dokončila pozemní demonstraci prototypu navigační družice pro iniciativu Odolného globálního pozičního systému (R-GPS) amerických vesmírných sil.

Čína

Čína zveřejnila komplexní předpisy pro družicové služby přímého vysílání. Sedm ministerstev vydalo 30. dubna oznámení s názvem Předpisy pro správu koncových zařízení přímo připojených k družicovým službám, které stanoví právní a technický základ pro družicovou konektivitu v souladu s národními cíli.

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Observatoř Plato dostává své oči

Práce na sestavování evropské observatoře Plato jsou již v plném proudu. Na své místo bylo instalováno 24 z celkového počtu 26 kamer. Tyto „elektronické oči“ umožní observatoři sledovat velké části oblohy, na kterých bude vyhledávat exoplanety. Souběžně s instalací kamer probíhají práce i na servisním modulu, jehož struktura vznikla v brněnské firmě S.A.B. Aerospace.

Boční pohled na 24 usazených kamer observatoře Plato.
Boční pohled na 24 usazených kamer observatoře Plato.
Zdroj: https://www.esa.int/

Instalaci kamer má na starost společnost OHB v Německu. Kamery se usazují na speciální optickou lavici, která zajistí, že budou směřovat správným směrem. Zbývá ještě nainstalovat dvojici „rychlých“ kamer, na které by mělo dojít v následujících týdnech. Kamery observatoře Plato budou nepřetržitě sledovat část oblohy a mají objevovat exoplanety, které obíhají kolem hvězd podobných Slunci. Plato se tak bude podílet na hledání potenciálně obyvatelných světů. „Je potěšující vidět pokrok, kterého jsme dosáhli od loňského roku, kdy byly práce na montáži kamer zahájeny: nyní je na místě 24 kamer a Plato získává správnou podobu,“ raduje se Thomas Walloschek, projektový manažer agentury ESA pro misi Plato a dodává: „Tato činnost je ve fázi stavby observatoře jednou z nejdůležitějších. Kamery jsou citlivé systémy, které se musí k podpůrné konstrukci připojit s vysokou přesností, aby bylo zajištěno, že jsou zarovnány přesně tak, jak je potřeba.

Tyto pokročilé kamery jsou navrženy k tomu, aby dokázaly zachytit i sebemenší variace intenzity svitu hvězdy. Když planeta z pohledu observatoře přechází před svou hvězdou, lehce zatemní svit, který kamera pozoruje. Zachycením a analýzou tohoto zatmívacího efektu bude plato objevovat nové exoplanety. Celá mise je také důležitá pro pokroky v chápání procesů spojených s fungováním hvězd. Nejsou to totiž žádné pevné koule, ale umí se třást jako želatina. Sledováním těchto „hvězdotřesení“, která se propisují do jemných změn jasnosti hvězd, Plato vědcům prozradí mnoho informací o věku hvězd a jejich vnitřních procesech. Na tato pozorování pak naváže průzkum realizovaný pozemskými teleskopy, se kterými vědci změří velikosti a hmotnosti přítomných exoplanet.

Servisní modul observatoře Plato, jehož struktura vznikla v brněnské firmě S.A.B. Aerospace.
Servisní modul observatoře Plato, jehož struktura vznikla v brněnské firmě S.A.B. Aerospace.
Zdroj: https://www.esa.int/

Plato se bude moci pochlubit horně širokým zorným polem a jeho kamery jsou speciálně usazeny. 24 normálních kamer je uspořádáno do čtyř skupin po šesti perfektně zarovnaných prvcích. Tyto čtyři skupiny budou hledět na oblohu lehce posunutými směry. Kamery na Plato tak budou moci najednou pozorovat zhruba 5 % oblohy! V průběhu celé mise má proběhnout inspekce více než 200 000 hvězd. Zbylé dvě kamery se označují jako rychlé a jejich úkolem bude snímkovat části stejného zorného pole jako klasické kamery. Budou však své snímky pořizovat extra rychle za účelem sledování nejjasnějších hvězd. Budou také posílat jejich souřadnice do palubního systému, který rozhoduje o tom, kterým směrem se observatoř otočí.

Souběžně s přípravou kamer na optické lavici se inženýři z OHB věnují pracím na servisním modulu observatoře Plato. Tato část obsahuje třeba počítače, které řídí elektroniku kamer, ale i další kriticky důležité palubní systémy. Jsou zde třeba subsystémy pro řízení orientace v prostoru, či pro korekce oběžné dráhy, pohonný systém, dále zde najdeme zařízení pro distribuci energie, komunikaci se Zemí a zvládání přenosu dat. Dalším důležitým krokem bude spojení servisního modulu observatoře s modulem užitečného nákladu, který obsahuje kamery. Tato činnost se má podle plánu v OHB uskutečnit během léta.

Servisní modul observatoře Plato, jehož struktura vznikla v brněnské firmě S.A.B. Aerospace.
Servisní modul observatoře Plato, jehož struktura vznikla v brněnské firmě S.A.B. Aerospace.
Zdroj: https://www.esa.int/

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/26690333-1-eng-GB/Plato_s_24_newly_installed_cameras.jpg
https://www.esa.int/…/26690380-1-eng-GB/Plato_s_24_newly_installed_cameras_side_view.jpg
https://www.esa.int/…/26690427-1-eng-GB/Plato_s_service_module_as_it_is_being_assembled.jpg
https://www.esa.int/…/26690474-1-eng-GB/Plato_s_service_module_coming_together.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 2

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radek V.
Radek V.
7 hodin před

PLATO má mít hmotnost 2130 kg a vypuštěna má být na konci roku 2026 pomocí Ariane 62 do bodu L2 Země-Slunce. Tak ať se daří.

Radek V.
Radek V.
7 hodin před
Odpověď  Radek V.

Kepler je historie, ale pořád fungují hledače exoplanet CHEOPS (od roku 2019) a TESS.(od roku 2018).

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.