sociální sítě

Přímé přenosy

Atlas V (Kuiper-1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

VAST

Společnost VAST oznámila 8. dubna, že s Japan Manned Space Systems Corporation (JAMSS), Interstellar Lab a Exobiosphere podepsala smlouvy o poskytnutí užitečného zatížení pro komerční stanici Haven-1.

Space Forge

Britská společnost Space Forge zabývající se výrobou na oběžné dráze pověřila technologického specialistu Atula Kumara, aby založil ve Spojených státech podnik na výrobu polovodičů s cílem posílit domácí výrobu čipů. Cílem úsilí je snížení závislosti na zahraničních dodavatelích.

Astroscale

Společnost Astroscale US oznámila na 40. kosmickém sympoziu 8. dubna, že její družice Astroscale US Refueler, známá také jako APS-R, dotankuje hydrazin do dvou družic U.S. Space Force.

CLPS

Společnosti Redwire a ispace podepsaly memorandum o porozumění během 40. vesmírného sympozia 8. dubna, v němž se dohodly na společném provádění lunárních misí, jako jsou ty v rámci programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

Orbital Watch

Nákupní oddělení U.S. Space Force oznámilo nový program sdílení zpravodajských informací, Orbital Watch, jehož cílem je varovat provozovatele komerčních družic před potenciálními hrozbami pro jejich orbitální prostředky.

GPS III SV-08

U.S. Space Force převádí vynesení družice GPS od společnosti United Launch Alliance ke SpaceX. Družice GPS III SV-08, osmá v konstelaci GPS III, je nyní naplánována ke startu nejdříve koncem května na palubě rakety Falcon 9.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sonda Juno zažila dvě mimořádné situace

Data přijatá z americké sondy Juno naznačují, že tento fotovoltaickou energií napájený průzkumník vstoupil 4. dubna hned dvakrát do takzvaného bezpečného režimu během průletu kolem Jupiteru. Takzvaný bezpečný režim je preventivní stav, do kterého se kosmická sonda dostane, když zjistí anomálii. Nedůležité funkce (včetně sběru vědeckých dat) jsou pozastaveny a sonda se soustředí výhradně na základní úkoly, jako je komunikace a řízení spotřeby energie. Po přechodu do bezpečného režimu byly vědecké přístroje sondy Juno po zbytek průletu vypnuty, jak bylo navrženo.

Operátoři v řídícím středisku na Zemi dokázali obnovit vysokorychlostní datové spojení se sondou Juno a ta nyní provádí diagnostiku letového softwaru. V následujících dnech budou experti pracovat na přenosu inženýrských a vědeckých dat, která byla nasbíraná před vstupem do bezpečného režimu a po jeho opuštění.

Juno 4. dubna vstoupila do bezpečného režimu poprvé v 11:17 SELČ, tedy zhruba hodinu před svým 71. průletem nejnižším bodem dráhy kolem Jupiteru (perijovem). Druhý vstup do bezpečného režimu nastal zhruba 45 minut po průletu perijovem. Během obou těchto událostí se sonda zachovala přesně tak, jak měla. Restartovala svůj počítač, vypnula životně nedůležité funkce a otočila anténu směrem k Zemi.

Ze všech planet Sluneční soustavy má Jupiter na své oběžné dráze nejméně přátelské podmínky. Hlavní roli v tomto směru hrají radiační pásy planety, které jsou v blízkosti Jupiteru nejintenzivnější. Předběžná analýza naznačuje, že dva vstupy do bezpečného režimu během 71. průletu perijovem nastaly v době, kdy sonda Juno prolétávala těmito radiačními pásy. K blokování citlivé elektroniky od nabitých částic a omezení škodlivých efektů kosmického záření, je Juno vybavena titanovým protiradiačním pouzdrem.

Pokud započítáme i dvě nejnovější události ze 71. průletu perijovem, tak sonda Juno zažila od vstupu na oběžnou dráhu Jupiteru v roce 2016 zatím celkem čtyři nečekané vstupy do bezpečného režimu. První přišel v roce 2016 během jejího druhého oběhu kolem planety a druhý v roce 2022 během 39. oběhu. Ve všech čtyřech dosavadních případech byla reakce sondy na nečekaný problém vzorná a bez problémů proběhl její návrat do služby. Příští průlet perjovem čeká na Juno 7. května a jeho součástí bude i průlet kolem měsíce Io ve vzdálenosti 89 000 kilometrů.

Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/1-eyes_juno_still.jpg

Štítky:

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 5

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ladasv
Ladasv
5 hodin před

Tak teď ještě aby byly peníze na sledování, když návrh rozpočtu počítá se snížením o 20% a to z velké části u planetárních letů.
Děkujeme pane prezidente a řediteli DOGE, že tím jistě učiníte Ameriku tou největší.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.