sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Americké ministerstvo obrany

Americké ministerstvo obrany udělilo dohromady 13,7 miliardy dolarů v kontraktech na služby pro vynášení nákladů společnostem SpaceX, United Launch Alliance (ULA) a Blue Origin, což je poprvé, kdy tři společnosti budou sdílet odpovědnost za vynesení vojenských a zpravodajských zařízení s vysokou prioritou.

PAM

NASA 2. dubna oznámila, že vydala výzvu k dalším dvěma soukromým astronautským misím, neboli PAM, na ISS. Půjde o pátou a šestou takovou misi k ISS, která je součástí širšího úsilí NASA o komercializaci.

Aetherflux

Startup Aetherflux oznámil 2. dubna, že získal 50 milionů dolarů v investičním kole série A vedené společnostmi Index Ventures a Interlagos. Aetherflux plánuje do roku 2026 vypustit první demonstrační družici, která otestuje vesmírné solární technologie.

Portal Space Systems

Společnost Portal Space Systems získala 17,5 milionu dolarů v počátečním kole investic, které umožní podniku vyvinout a předvést vysoce ovladatelnou družici Supernova využívající sluneční světlo k pohonu tepelného pohonného systému.

Haven-1

Společnost Vast oznámila 3. dubna, že podepsala dohodu s NASA o provedení environmentálního testování modulu vesmírné stanice Haven-1 v testovacím zařízení Neila Armstronga v Ohiu.

SpinLaunch

Společnost SpinLaunch 3. dubna oznámila, že podepsala smlouvu v hodnotě 122,5 milionu eur s výrobcem malých družic Kongsberg NanoAvionics na výrobu 280 družic pro konstelaci zvanou Meridian Space.

Jared Isaacman

Obchodní výbor Senátu USA uspořádá příští týden potvrzovací slyšení, které má potvrdit Jareda Isaacmana jako nového administrátora NASA. Slyšení, plánované na 9. dubna bude také zvažovat nominaci Olivie Trustyové na členku Federal Communications Commission.

Exail

Společnost Exail, zabývající se vesmírnou komunikací, oznamuje spuštění Spacelink-PCE emulátoru nejnovější generace. Spacelink-PCE je navržený tak, aby přesně replikoval kanál šíření vln mezi družicí a pozemní stanicí. Umožňuje tak testovat, optimalizovat a ověřovat výkon a spolehlivost družicových komunikačních systémů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jak rover Perseverance pomáhá budoucím průzkumníkům Marsu?

Nejnovější marsovské vozítko patřící NASA s sebou po rudé planetě vozí i kousky materiálů pro skafandry a vědci vyhodnocují, jak to tyto materiály zvládají již více než čtyřletý pobyt na Marsu. Rover Perseverance přistál v kráteru Jezero v roce 2021, aby tam pátral po stopách dávného mikrobiálního života a pomohl vědcům s pochopením dávného klimatu a geografie této planety. Ovšem dalším důležitým úkolem celé mise je pomoci vyšlapat cestu k pilotovanému průzkumu Marsu. Součástí těchto snah je i soubor vzorků pěti materiálů pro skafandry. Nyní, poté, co materiály čelily čtyři roky marsovskému prachu a kosmickému záření zahajují vědci další fázi experimentu, která počítá s jejich analýzou.

Konečným cílem je přesně předpovědět praktickou výdrž marsovského skafandru. Poznatky, které agentura získá, nám řeknou, jak si materiály vedly na Marsu a pomohou nám vylepšit design budoucích skafandrů pro astronauty, kteří zamíří k Marsu. „Tohle je jeden aspektů mise roveru, který hledí do budoucna. Není to jen o přemýšlení o současném vědeckém výzkumu, ale i o tom, co přijde příště,“ říká planetární specialista Marc Fries z Johnsonova střediska v Houstonu, který pomohl s poskytnutím materiálů skafandrů a dodává: „Připravujeme se na to, aby se lidé vydali k Marsu a prozkoumali jej.

Na obrázku je znázorněn prototyp skafandru pro astronauty (vlevo) a vzorky skafandru, které jsou součástí kalibračního terče (vpravo dole) přístroje SHERLOC na palubě vozítka Perseverance. Tyto materiály jsou pozorovány, aby se zjistilo, jak obstojí v prostředí intenzivního záření na marsovského povrchu.
Na obrázku je znázorněn prototyp skafandru pro astronauty (vlevo) a vzorky skafandru, které jsou součástí kalibračního terče (vpravo dole) přístroje SHERLOC na palubě vozítka Perseverance. Tyto materiály jsou pozorovány, aby se zjistilo, jak obstojí v prostředí intenzivního záření na marsovského povrchu.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Jednotlivá políčka mají plochu jen okolo 20 čtverečních milimetrů a jsou součástí kalibračního terče, který se používá k ověření nastavení přístroje SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics and Chemicals), který se nachází na robotické paži roveru. Vzorky obsahují kousek polykarbonátového hledí, Vectran, průřezu odolný materiál používaný pro dlaně rukavic, dva typy teflonu, které mají odpuzovat prach a využijí se i jejich nepřilnavé vlastnosti. Posledním vzorkem je běžně používaná součást skafandrů nazývaná Ortho-Fabric. Ta je tvořena několika vrstvami včetně Nomexu, což je ohni odolný materiál používaný i na hasičských oblecích, Gore-Texu, což je vodě odolná, ale prodyšná látka a kevlaru, pevného materiálu, který se používá v neprůstřelných vestách a který má zodolnit skafandr proti roztrhnutí.

Mars má do přívětivého prostředí hodně daleko. Na průzkumníky čekají mrazivé teploty, jemný prach, který přilne ke všemu, včetně skafandrů a fotovoltaických panelů, přičemž u obleků způsobuje jejich mechanická opotřebení. Zapomínat nesmíme ani na povrch prosycený chloristany, korozivní soli, které mohou být pro člověka toxické. Je zde také silná úroveň záření ze Slunce. Na rozdíl od Země, která má magnetické pole, jež odráží velkou část záření ze Slunce, Mars ztratil magnetické pole před miliardami let a s ním i velkou část atmosféry. Jeho povrch má jen malou ochranu před ultrafialovým zářením Slunce (proto vědci zkoumali, jak by mohly skalní útvary a jeskyně poskytnout astronautům určitou ochranu).

Mars je opravdu drsné a tvrdé místo,“ zhodnotil celou problematiku Joby Razzell Hollis z Natural History Museum v Londýně a člen vědeckého týmu kolem přístroje SHEROLC a dodává: „Nepodceňujte jej, především záření je hodně zlé.“ Razzell Hollis působil v letech 2018 – 2021 jako postdoktorand v Jet Propulsion Laboratory v Jižní Kalifornii, kde pomáhal připravit SHERLOC na přílet na Mars a podílel se na vědeckých operacích po přistání vozítka. Je to materiálový vědec a v minulosti studoval chemické účinky slunečního světla na nový druh solárního panelu vyrobeného z plastu a také znečištění plasty, které plavou v pozemských oceánech.

Látka z Vectranu.
Látka z Vectranu.
Zdroj: https://www.fibermax.eu/

Přirovnal tyto účinky k tomu, jak bílé plastové židle na zahradě po letech na slunci žloutnou a křehnou. Na Marsu se děje zhruba totéž, ale tato eroze je pravděpodobně rychlejší, protože je tam materiál vystaven velkému množství ultrafialového záření. Klíčem k vývoji bezpečnějších materiálů pro skafandry bude pochopení, jak rychle by se na povrchu Marsu opotřebovaly. Zhruba 50 % změn, které SHERLOC u vzorků zaznamenal, nastalo během prvních 200 dní Perseverance na Marsu, přičemž Vectran vypadá, že se začal měnit jako první. Další nuancí bude určit, jak velkému množství slunečního záření musí jednotlivé části skafandru odolávat. Kupříkladu ramena skafandrů jsou více odkrytá a tudíž pravděpodobněji dostanou vyšší dávky, než třeba dlaně.

Vědecký tým kolem přístroje SEHRLOC připravuje vědecký článek s detailními prvotními údaji o tom, jak si materiály na Marsu vedly. Mezitím vědci na Johnsonově středisku chtějí simulovat tuto erozi ve speciálních komorách, které napodobují atmosféru z oxidu uhličitého, tlak „vzduchu“ a ultrafialové záření na povrchu Marsu. Mohli by pak porovnat výsledky získané na Zemi při testování materiálů s výsledky pozorovanými v datech z přístroje SHERLOC. Výzkumníci by například mohli materiály natahovat, dokud se nepřetrhnou, a zjišťovat, zda se časem stávají křehčími. „Látkové materiály jsou navrženy tak, aby byly odolné a přitom ohebné, tedy aby astronauty chránily, ale zároveň aby se daly snadno ohýbat,“ vysvětluje Fries a dodává: „Chtěli bychom zjistit, v jakém rozsahu jednotlivé látky ztrácejí v průběhu času svou pevnost a ohebnost. Když začne látka slábnout, může se třepit a trhat, což vede k únikům tepla i vzduchu ze skafandru.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/03/1-pia26520-perseverance-and-sherlocs-calibration-target-v2.png
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2023/03/pia24033-1041.jpg
https://www.fibermax.eu/image/cache/catalog/products/2.v200t2b-900×675.webp

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.