sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Blue Origin

Společnost Blue Origin zveřejnila nové podrobnosti o vývoji cislunární transportní kosmické lodi, která bude přepravovat palivo z oběžné dráhy Země na oběžnou dráhu Měsíce pro přistávací modul Blue Moon Mk2.

Starfish Space

Společnost Starfish Space, která se zabývá servisem družic, je připravena vypustit svou druhou misi, která se pokusí o spojení s jinou družicí. Družice Otter Pup 2 je připravena ke startu v rámci mise SpaceX Transporter-14.

Kuva Space

Startup Kuva Space zabývající se hyperspektrálním snímkováním rozšiřuje své zaměření na povědomí o námořní oblasti a v červnu se připravuje na vypuštění své druhé družice Hyperfield-1B.

NRO

Národní průzkumný úřad soukromě varoval své poskytovatele komerčních družicových snímků před možnými škrty ve financování, které by mohly až o třetinu snížit dříve plánovaný rozpočet na komerční snímky ve výši 450 milionů dolarů pro nadcházející fiskální rok.

SatixFy

Kanadská společnost MDA Space zvýšila svou nabídku za koupi společnosti SatixFy o 43 % poté co SatixFy obdržela konkurenční nabídku. Celková hodnota transakce se zvýšila na přibližně 356 milionů amerických dolarů. SatixFy je izraelská společnost zabývající se výrobou družicových čipů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropská přistávací plošina pro Rosalind Franklin

Evropská kosmická agentura vybrala společnost Airbus, aby navrhla a postavila přistávací platformu pro rover Rosalind Franklin. V roce 2028 chce ESA vypustit tuto ambiciozní průzkumnou misi, která bude na Marsu pátrat po stopách minulého, či současného života. Inženýrské týmy Airbusu ze Spojeného království vyvinou mechanické, tepelné a pohonné systémy přistávací plošiny pro bezpečné přistání na Marsu, ke kterému by mělo dojít v roce 2030. Tato práce obnáší přistávací strukturu, velký pohonný systém pro závěrečné motorické přistávání, ale i systémy pro stabilizaci landeru po přistání.

Do programu vozítka Rosalind Franklin je zapojena celá řada firem i institucí nejen z Evropy.
Do programu vozítka Rosalind Franklin je zapojena celá řada firem i institucí nejen z Evropy.
Zdroj: https://www.esa.int/

Rosalind Franklin bude prvním roverem, který má na Marsu vrtat až do dvoumetrové hloubky, aby získal podpovrchové vzorky, které jsou chráněny před povrchovým zářením a extrémními výkyvy teplot. Tato mise má posloužit také pro demonstraci klíčových technologií, které Evropa potřebuje zvládnout, aby mohla v budoucnu provádět průzkumné planetární mise. Mezi tyto schopnosti patří třeba bezpečné přistání na povrchu planety, pohyb po jejím povrchu, či autonomní odběr vzorků.

Přistání na Marsu je jednou z nejkritičtějších výzev této mise. Od vstupu do atmosféry až po dosednutí na povrch trvá celá přistávací sekvence pouhých šest minut. Soubor padáků a brzdících motorů zpomalí sestup z rychlosti 45 m/s na méně než 3 m/s těsně před přistáním. Z opačných stran landeru se vyklopí dvojice sjezdových ramp, čímž rover získá možnost výběru, kterou cestou se vydá. K povrchu Marsu tedy sjede cestou, která bude bezpečnější. Jak již bylo uvedeno výše, s přistáním mise na Marsu se počítá v roce 2030, aby se rover vyhnul celoplanetární sezóně prachových bouří.

Přistání na Marsu v představách umělce.
Přistání na Marsu v představách umělce.
Zdroj: https://www.esa.int/

Společnost Airbus navrhla a vyrobila vozítko Rosalind Franklin v čistém prostoru pro zamezení biologické kontaminace ve Stevenage ve Velké Británii a v roce 2019 ho dodala společnosti TAS ve Francii. ESA původně plánovala start této mise na rok 2022, ale plány se změnily kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Díky mimořádnému nasazení se ESA, členským státům a evropskému průmyslu podařilo přepracovat plán mise tak, aby využíval nových partnerství a možností spolupráce. ESA, evropský průmysl a NASA pokračují ve společné práci na vylepšeních roveru Rosalind Franklin, který by měl v roce 2028 odstartovat na zatím neupřesněné americké raketě.

Aktuální práce zahrnují také instalaci topných tělísek, která se postarají, aby rover byl po přistání na povrchu Marsu v teple. Připravuje se i nový softwarový režim, který umožní roveru rychle přejít do autonomního režimu po přistání. „Dostat Rosalind Franklin na povrch Marsu bude obrovská mezinárodní výzva a vyvrcholení více než 20 let práce. Mise posílí naše kosmické know-how ve Spojeném království a posunuje naše společné znalosti o Sluneční soustavě,“ uvedla Kata Escott, výkonná ředitelka Airbus Defence and Space UK.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/2025/03/artist_view_exomars_lander/26639987-1-eng-GB/Artist_view_ExoMars_lander.jpg
https://www.esa.int/…/2020/07/exomars_contributions/22146671-11-eng-GB/ExoMars_contributions.png
https://www.esa.int/…/2025/03/artist_view_exomars_landing/26639940-1-eng-GB/Artist_view_ExoMars_landing.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 7

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
TritonJ
TritonJ
1 měsíc před

Mám dva dotazy. Mezi startem a přistáním jsou tedy dva roky. Takže stráví více než rok na oběžné dráze Marsu? A pak by mě zajímalo, jestli vědecké přístroje budou zcela původní nebo se chystá nějaká alespoň částečná modernizace.

pidzej78
pidzej78
1 měsíc před
Odpověď  TritonJ

taky mě ta dlouhá doba přeletu překvapila, ale hádám, že to bude tím, že náklad bude příliš těžký na to, aby ho Ariane6 dostala na přímou trajektorii k Marsu, takže zřejmě se použijí nějaké gravitační manévry

TritonJ
TritonJ
1 měsíc před
Odpověď  Dušan Majer

Moc děkuji za odpovědi.

Petrovic
Petrovic
1 měsíc před

Som rád, že ESA sa rozhodla vyvinúť svoju platformu, keď už politika do pôvodných plánov hodila vidly. Aby nedošlo k nedorozumeniu, nechcem tu ťahať politiku, ale je mi hrozne smuto, keď vidím, ako pokroku ľudstva bránia rôzne rozbroje.

Lubo
Lubo
1 měsíc před
Odpověď  Petrovic

.. to ano.. keby si napriklad objednali pristanie u Cinanov, mali byt ho tam uz vramci najblizsieho startovacieho okna.. a pri sucastnej urovni CInskych technologii na tom roveri nie je nic, co by ich mohlo zaujmat..

ale vazne..tiez si myslim, ze je to dobre, ze peniaze a znalosti zostanu v EU.
Co ma ale znepokojuje, realizacia.. ak chcu pristat na prvu dobru, podla mna, to bude pruser.. Necele 3 roky na pripravu landera pre rover, pre firmu co nema s pristavanim takeho nakladu na Marse ziadne skusenosti.. podla mna, do 2028, tak JPL by stihla postavit overeny sky crane, ale nie vyvoj novej platformy pre neskusenu firmu..
ono, aj tak to bude stat hafo penazi, tak myslim, ze by to mali spravit na fazy… 2028 poslat technologicky demostrator landera.. Kludne moze niest nejake lacne pristroje pre relevantne temy – ISRU, destilacia O2 alebo metanu, telecomy, ochrana proti prachu… mozno dron 🙂 alebo nejaky studenstky rover 🙂
A ak sa budu citit silni, tak rychlo 2030, popripade 2032 poslat Rosalind.. v prvej polovici 30 rokov bude taky rover stale relevantny, hocico moze SpaceX tvrdit o ich planoch.. a dovtedy by mali cas trocha rover zrepasovat..

Naposledy upraveno 1 měsíc před by Lubo
Lubo
Lubo
1 měsíc před
Odpověď  Dušan Majer

ooo, dakujem.. jasne, Schapareli, ci ako. Na toho som uplne zabudol.
A tusim aj zistili, co bolo zle.. to je ina potom, + rozumy z JPL. Takto to dava cele zmysel. To by mohlo vyjst.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.