NASA a její mezinárodní partneři schválili posádku čtvrté komerční pilotované výpravy firmy Axiom Space k Mezinárodní kosmické stanici, která odstartuje z Floridy nejdříve letos na jaře. Misi bude velet bývalá astronautka NASA, Peggy Whitsona pilotem bude astronaut agentury ISRO, Shubhanshu Shukla (Šubhanšu Šukla). Jako dva specialisté mise poletí záložní astronaut Evropské kosmické agentury Sławosz Uznański-Wiśniewski z Polska a Tibor Kapu z Maďarska.
„Těší mne, že zájem o mise soukromých astronautů na palubě Mezinárodní kosmické stanice i jejich odhodlání neutichají,“ uvedla Dana Weigel, manažerka programu ISS na Johnsonově středisku v Houstonu a dodala: „Zatímco NASA hledí vstříc budoucnosti nízké oběžné dráhy Země, soukromé mise astronautů pomáhají připravit cestu a rozšiřují přístup k jedinečnému prostředí mikrogravitace.“
Mise Ax-4 odstartuje na raketě Falcon 9 a v kosmické lodi Crew Dragon od SpaceX se vydá ke stanici. Po připojení k orbitálnímu komplexu zde privátní astronauti stráví až 14 dní, během kterých budou provádět náplň své mise – vědecké, popularizační, ale i komerční aktivity. V rámci této mise se na ISS vydá první indický astronaut, což je součástí společných snah agentur NASA a ISRO. Privátní mise také dopraví na ISS první zástupce Polska a Maďarska.
„Spolupráce s talentovaným a různorodým týmem Ax-4 byla velmi obohacující zkušeností,“ uvedla Peggy Whitson a dodala: „Svědectví o jejich obětavém nasazení a odhodlání rozšiřovat obzory a vytvářet příležitosti pro své národy v oblasti výzkumu vesmíru je skutečně pozoruhodné. Každý člen posádky přináší jedinečné přednosti a perspektivy, díky nimž naše mise není jen vědeckým počinem, ale také důkazem lidské vynalézavosti a týmové práce. Význam naší mise spočívá v posouvání hranic toho, čeho můžeme společně dosáhnout, a v inspiraci budoucích generací, aby snily o něčem větším a dosáhly ještě dál.“
První mise privátních astronautů, Ax-1 odstartovala v dubnu 2022 a čekala na ni 17denní mise na palubě orbitálního komplexu. Druhá mise, Ax-2, byla také vedena Peggy Whitson, odstartovala v květnu 2023 a na oběžné dráze strávila osm dní. Zatím poslední mise privátních astronautů, Ax-3, odstartovala v lednu 2004 a posádka strávila připojená ke stanici 18 dní. Na ISS se protínají věda, technologie a inovace, které umožňují provádět výzkum, jaký se nedá dělat na Zemi. Již více než 24 let podporuje NASA spolu s ostatními agenturami nepřetržitou přítomnost lidí na palubě orbitální laboratoře, díky níž se astronauti naučili žít a pracovat ve vesmíru po delší dobu.
Vesmírná stanice je odrazovým můstkem pro rozvoj ekonomiky na nízkých úrovních Země. Cílem NASA je vytvoření silné ekonomiky na nízké oběžné dráze Země, kde by agentura mohla nakupovat služby jako jeden z mnoha zákazníků, aby mohla plnit své vědecké a výzkumné cíle v prostředí mikrogravitace. Komerční strategie NASA pro nízkou oběžnou dráhu Země poskytne vládním organizacím spolehlivé a bezpečné služby za nižší cenu, což agentuře umožní soustředit se na mise programu Artemis na Měsíc v rámci přípravy na Mars a zároveň bude možné nadále využívat nízkou oběžnou dráhu Země jako tréninkovou a zkušební základnu pro tyto mise do hlubokého vesmíru.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/01/axiom-space-mission-4-crew-image.png
https://pbs.twimg.com/media/GijM0d-WMAAHQCs?format=jpg&name=4096×4096
https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/…60399A69
Chápu to správně, že to bude první Ind na ISS? I první Polák a Maďar. Jinak ovšem všechny státy jíž jednoho kosmonauta mají.
Shukla bude první Ind na ISS i v kosmu obecně. Uznanski a Kapu budou první Polák a Maďar na ISS, ale v kosmu až druzí. První Polák ve vesmíru byl Miroslaw Hermaszewski, který letěl 26.6.1978 na palubě Sojuz30 s P.I.Klimukem na stanici Saljut 6. Tamtéž letěl 26.5.1980 i první maďarský kosmonaut Bertalan Farkas (Sojuz36 s V.Kubasevem). V obou případech šlo o cca týdenní pobyt v rámci programu Interkosmos.
Indie už svého kosmonauta má. Rakesh Sharma letěl na Sojuzu T-11.
Přesně tak.