V posledních týdnech vyšlo na našem webu hned několik článků, které postupně představují vědecké přístroje a technologické demonstrátory, které má na Měsíc dopravit první lunární lander Blue Ghost od firmy Firefly Aerospace. Není se co divit, jeho start na Falconu 9 nás čeká už příští týden a proto by bylo záhodno představit Vám před startem co možná nejvíce z jeho zajímavých nákladů. Dnes se podíváme na zařízení, které si posvítí na problém, se kterým se na první pohled potýkají i lidé na Zemi. Přesto v případě Měsíce (a jednou i Marsu) jde o významnější komplikaci. Řeč je o boji s prachem, který pro astronauty představuje významné riziko, které je potřeba co nejvíce omezit. Právě proto výzkumníci z Kennedyho střediska na Floridě hledají inovativní možnosti k využití své technologie EDS (Electrodynamic Dust Shield).
Tato inovativní metoda bude nyní prověřena v praxi na povrchu Měsíce, kde využije elektřiny ke zvednutí a odstranění lunárního regolitu z různých povrchů. EDS bude jedním z deseti nákladů, které se 15. ledna vydají z Kennedyho střediska k Měsíci v rámci nejbližší dodávky z programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services), tedy lunárního landeru Blue Ghost od firmy Firefly Aerosapce. S využitím transparentních elektrod a elektrických polí má EDS při budoucích misích zvedat a odstraňovat prach z různých povrchů pro kosmické aplikace od tepelných radiátorů, fotovoltaických panelů, přes čočky kamer až po skafandry, boty a průzory na helmách. Řízené odstraňování nabitého prachu bude klíčové pro úspěch lunárních misí z programů CLPS a Artemis.
„U misí CLPS a Artemis je vystavení prachu problémem, protože povrch Měsíce je výrazně jiný, než na co jsme zvyklí zde,“ vysvětluje Charles Buhler, vedoucí výzkumný pracovník laboratoře povrchové fyziky a elektrostatiky na Kennedyho středisku a dodává: „Lunární regolit se může dostat do těsnění, poklopů a dokonce i do obydlí, což může pro kosmickou loď a astronauty představovat velký problém.“ Lunární prachové částice se výrazně liší od těch pozemských. Jsou totiž ostré a působí silně abrazivně – jako drobné skleněné střepy. Nebyly totiž vystaveny erozi živlům – třeba kyslíku, či vodě. „Samotné odmetání měsíčního regolitu kartáčem po povrchu může problém ještě zhoršit, protože je také velmi elektrostaticky nabitý a vysoce izolační,“ uzavřel Buhler.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://images-assets.nasa.gov/…/KSC-20230118-PH-CSH01_0002~large.jpg