Astronauti z programu Apollo umístili na povrch Měsíce koutové odražeče, které dokáží s minimálním rozptylem vrátit zpět na Zemi laserový paprsek, který byl z naší planety vyslán k povrchu Měsíce. Jedná se o zrcadla, která odrážejí přicházející světlo do stejného směru, ve kterém přichází. Výpočet času, který puls potřebuje k cestě tam a zpět, umožňuje vědcům přesně změřit tvar Měsíce a jeho vzdálenost od Země. Obě tyto hodnoty jsou přitom přímo ovlivněny gravitací naší planety. O více než půl století později, když stojíme na prahu lunárního programu Artemis, vědci stále využívají data z těchto koutových odražečů z programu Apollo.
V současné době se NASA připravuje na vědecké a objevitelské mise Artemis a očekává se, že nejmodernější technologie koutových odražečů významně rozšíří naše znalosti o jediné přirozené družici Země, o geologických procesech na Měsíci, o vlastnostech měsíční kůry a struktuře měsíčního nitra a o tom, jak se systém Země-Měsíc v průběhu času mění. Tato technologie rovněž umožní vysoce přesné testy Einsteinovy teorie gravitace neboli obecné teorie relativity.
Tohle vše patří mezi očekávané cíle vědeckého přístroje NGLR (Next Generation Lunar Retroreflector), což je jeden z deseti přístrojů od NASA, které poletí k Měsíci při další dodávce z programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services). NGLR-1 má být na povrch dopraven lunárním landerem Blue Ghost 1 od firmy Firefly Aerospace. Přístroj NGLR-1, vyvinutý vědci z Marylandské univerzity v College Parku, bude odrážet velmi krátké laserové pulsy z pozemských lunárních laserových observatoří, což by mohlo výrazně zlepšit výsledky měření vzdálenosti s přesností pod milimetr, které byly dosaženy v éře Apolla.
V případě úspěchu jeho výsledky rozšíří znalosti lidstva o vnitřní struktuře Měsíce a podpoří nové výzkumy v oblasti astrofyziky, kosmologie a lunární fyziky – včetně posunů v tekutém jádru Měsíce při jeho oběhu kolem Země, které mohou způsobovat seismickou aktivitu na měsíčním povrchu.
„NASA má více než půl století zkušeností s koutovými odražeči, ale NGLR-1 slibuje dodat objevy s řádově vyšší přesností než u odražečů z programu Apollo,“ říká Dennis Harris, který na Marskhalově středisku v alabamském Huntsville manažersky vede program NGLR pro program CLPS. Doprava NGLR na Měsíc bude jen prvním krokem, jak Harris poznamenal.
Druhý koutový odražeč typu NGLR, označovaný jako ALLR (Artemis Lunar Laser Retroreflector) je momentálně kandidátským nákladem na let při pilotované misi Artemis III a mohl by být umístěn u jižního pólu Měsíce. Třetí exemplář by mohl být přidán na zatím neupřesněný lander z programu CLPS, který nebude mířit do polárních oblastí.
„Jakmile budou v provozu všechny tři koutové odražeče, očekává se, že vytvoří nesrovnatelnou příležitost dozvědět se více o Měsíci a jeho vztahu se Zemí,“ uvedl Harris. V rámci programu CLPS agentura NASA investuje do komerčních služeb dodávek na Měsíc, aby umožnila růst průmyslu a podpořila dlouhodobý průzkum Měsíce. Jako primární zákazník pro dodávky CLPS chce být NASA jedním z mnoha zákazníků budoucích letů. Marshallovo středisko vesmírných letů NASA v Huntsville v Alabamě řídí vývoj sedmi z deseti užitečných nákladů CLPS, které nese lunární modul Blue Ghost společnosti Firefly Aerospace.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/01/nglr-payload-edit.png
https://pbs.twimg.com/media/GgUNyeyaYAES96G?format=jpg&name=4096×4096
Zajímavý článek. Jen pro představu pár základních parametrů, které jsem našel zde: https://doi.org/10.1016/j.actaastro.2010.09.001 Koutový odražeč o průměru 10 cm je vyroben z křemenného skla mimořádné kvality. Roh krychle je vybroušen a vyleštěn s přesností 0,2 úhlové vteřiny a není nijak pokoven. Na zadních stěnách dochází k totálnímu odrazu laserového paprsku. Kvůli lepší teplotní stabilitě je odražeč namontován ve dvojitém stínění. Celková přesnost měření vzdálenosti Země – Měsíc se má zlepšit z centimetrů u odražečů z projektu Apollo na méně než jeden milimetr u NGLR.
Díky moc za super detaily!