sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

NASA

NASA 23. ledna oznámila, že vybrala devět společností pro smlouvy v celkové hodnotě 24 milionů dolarů na studium logistiky potřebné pro pozdější lidské mise na Měsíci.

Boeing

V tiskové zprávě z 23. ledna Boeing poskytl předběžné finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2024. Boeing očekává, že u programu CST-100 Starliner utrpí další ztráty.

Andøya

Spojené státy americké a Norsko podepsaly dohodu, která umožní vývoz amerického vesmírného hardwaru do Norska. Dohoda pokrývá záruky amerických nosných raket a družic, které jsou vyváženy do Norska za účelem tamních startů.

U.S. Space Force

Kancelář pro komerční družicovou komunikaci (CSCO) U.S. Space Force oznámila kontraktační příležitosti v hodnotě přibližně 2,3 miliardy dolarů na komerční družicové služby v nadcházejícím roce.

QKD

Společnost Thales Alenia Space a španělský operátor Hispasat zajistily vládní financování na vývoj geostacionární technologii, která využívá kvantovou technologii k distribuci šifrovacích klíčů. QKD využívá kvantové vlastnosti fotonů k vytvoření šifrovacích klíčů, které nelze zachytit beze změny jejich stavu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Startuje družice českých studentů

V sobotu 21. prosince je v plánu start Falconu 9 na misi Bandwagon-2. Jde o sdílenou misi podobnou těm z programu Transporter, ovšem s rozdílem, že mise z programu Bandwagon míří na dráhu s nižším sklonem vůči rovníku, typicky kolem 45°. O to zajímavější je fakt, že se nebude startovat z Floridy, ale z Kalifornie, odkud jsou lety na tuto dráhu mnohem komplikovanější než z Floridy. Ovšem pro české diváky bude Bandwagon-2 pravděpodobně nejzajímavější díky třinácté české družici umístěné v deployeru firmy ExoLaunch.

Řeč je konkrétně o CubeSatu LASARsat, za nímž stojí středoškolský tým LASAR. O původní pětici z týmu jste nejspíš slyšeli v souvislosti s nápadem restartu družic na oběžné dráze pomocí laseru, nebo s výhrou v mezinárodní soutěži Conrad Challenge, kde svým unikátním nápadem dokázali zaujmout nejen veřejnost, ale především odbornou porotu složenou z vědců a inženýrů, kteří v NASA strávili celý svůj život. Po návratu byl uspořádán nábor, tým se rozrostl o dalších 35 členů a byly zahájeny spolupráce s předními českými kosmickými firmami.

LASARsat
Foto: Karel Horák

Na LASARsatu se nachází přístroje, jejichž primárním úkolem bude ověření předpokladů využití laserových aplikací při řešení problému kosmického smetí. Nachází se zde například fotodiody, které jsou navržené pro zaznamenávání a měření charakteristiky laserového paprsku vyslaného ze Země. Díky nim bude možné zjistit, jak atmosféra ovlivňuje průchod paprsku a o kolik se sníží jeho energie. Jsou tu také koutové odražeče, které odrazí paprsek zpět na Zemi, nebo plazmový detektor (Langmuirova sonda). Ten bude zaznamenávat ionizaci v okolí družice v důsledku dopadu laserového paprsku. Na CubeSatu se také nacházejí 2 dozimetry pro měření radiace v okolí, LED diody, jež budou zvyšovat jasnost družice a budou tak pomáhat s rychlejším a přesnějším optickým zaměřením. Samozřejmostí je i kamera určená pro snímkování Země a zkoumání vlivu dopadu laserového paprsku na optický systém.

Závěrečný přehled:

Čas a datum startu: 21. prosince ve 12:34 SEČ
Místo startu: Rampa SLC-4E, Vandenberg Space Force Station, Kalifornie
Raketa: Falcon 9 Block 5 (s pojednadvacáté použitým prvním stupněm  B1071)
Primární náklad: Neupřesněný počet družic pro různé zákazníky
Hmotnost nákladu: Neznámá
Finální oběžná dráha: Nízká oběžná dráha s výškou kolem 550 kilometrů a sklonem 45,5° vůči rovníku.
První stupeň: Pokusí se o přistání na pevninské ploše LZ-4.

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 12:20 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://lasar.info/
https://en.wikipedia.org/
https://nextspaceflight.com/

Zdroje obrázků:

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 8

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.