Agentura NASA, společně s Národním úřadem pro oceán a atmosféru (NOAA), vybrala Johns Hopkin’s University Applied Physics Laboratory v Laurelu ve státě Maryland, aby zkonstruovala supratermální iontové senzory pro projekt Lagrange 1 Series, který je součástí programu NOAA Space Weather Next. Tato smlouva s pevně stanovenými náklady má hodnotu přibližně 20,5 milionu dolarů a zahrnuje vývoj dvou přístrojů Suprathermal Ion Sensor. Předpokládaná doba plnění této smlouvy je do 31. ledna 2034. Práce budou probíhat v zařízení příjemce v Marylandu, v Goddardově středisku v Greenbeltu (Maryland) a v Kennedyho středisku na Floridě.
Rozsah smlouvy zahrnuje návrh, analýzu, vývoj, výrobu, integraci, testování, ověřování a vyhodnocování přístrojů Suprathermal Ion Sensor, podporu při startu, dodávky a údržbu pozemního podpůrného vybavení a podporu operací po startu v zařízení NOAA Satellite Operations Facility. Suprathermal Ion Sensor poskytne kriticky důležitá data pro středisko předpovědí kosmického počasí NOAA (Space Weather Prediction Center), které vydává předpovědi, varování i výstrahy. Tyto informace pomáhají zmírnit dopady kosmického počasí, včetně výpadků elektrické energie a přerušení komunikačních a navigačních systémů.
Přístroje budou měřit supratermální ionty a elektrony v širokém rozmezí energií a poskytovat nepřetržitá pozorování v reálném čase, což zajistí včasné varování před různými vlivy kosmického počasí. Budou také sledovat ionty pro charakterizaci slunečních výtrysků, včetně koronálních výronů hmoty, ko-rotačních interakčních oblastí a meziplanetárních rázů. Analýza těchto spekter pomůže odhadnout čas příchodu a sílu nárazů slunečního větru.
NASA a NOAA dohlížejí na vývoj, start, zkoušky a provoz družic z projektu L1 Series. NOAA je vlastníkem programu, který poskytuje finanční prostředky, manažerskou správu celého programu, jeho provoz i datové produkty a jejich distribuci uživatelům. NASA a její komerční partneři vyvíjejí, stavějí a vypouštějí přístroje i celé družice jménem NOAA.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://science.nasa.gov/wp-content/uploads/2023/04/SW1.png?w=3072&format=webp