Agentura NASA vybrala firmu SpaceX jako poskytovatele služeb souvisejících se startem mise Dragonfly – rotory vybaveného landeru, který vzniká v rámci programu New Frontiers, aby prozkoumal Saturnův měsíc Titan. Tato mise bude odebírat vzorky ze svého okolí, aby určila jejich chemické složení v různých geologických podmínkách, čímž posune naše dlouhodobé pátrání po základních stavebních blocích života. Kontrakt s pevnou cenou má hodnotu 256,6 milionu dolarů, v čemž jsou obsaženy služby spojené se startem i další náklady související s misí. Dragonfly má podle aktuálního harmonogramu naplánovaný start mezi 5. a 25. červencem roku 2028. O vynesení se postará raketa Falcon Heavy, která odstartuje z Kennedyho kosmického střediska na Floridě.
Mise Dragonfly představuje inovativní přístup k průzkumu kosmických těles. Využije lander s rotory, který bude schopen přelétávat mezi rozličnými lokalitami největšího měsíce planety Saturn. Se zapojením partnerů z celého světa má vědecké vybavení sondy pomoci charakterizovat obyvatelnost prostředí na Titanu i vývoj prebiotických chemických procesů na tomto měsíci, kde se mohou již dlouhou dobu mísit látky bohaté na uhlík s kapalnou vodou. Dragonfly bude také pátrat po chemických stopách toho, zda na tomto měsíci někdy neexistoval život postavený na vodě či uhlovodících.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/11/dragonfly-inflight.webp
Jaká je tam atmosféra?
Co se složení týče, tak dominuje dusík (94,2 %), dále je tam metan (5,65 %). Další plyny už jsou zastoupeny spíše stopově – třeba vodík (0,09 %) a nebo argon (0,0043 %). Tlak je průměrně 147 kPa. Další detaily najdete přehledně zde.
Kromě relativně neškodného chemického složení a rozumného tlaku, je atmosféra u povrchu velmi hustá a studená. Spolu s nízkou gravitací je to vlastně ideální prostředí pro létání. Jediný problém je teplota, jinak by tam mohl snadno létat i člověk vlastními silami (třeba na slavném létajícím kole Jana Tleskače). Ono to tedy trochu jde i na Zemi, ale rozhodně to není nic snadného.
Jen taková zajímavost, jak je svět provázaný: firma LEGO ohlásila, že v lednu vydá jako stavebnici model da Vinciho ornitopéry a v diskusi pod tím článkem jsem se dozvěděl o historii pokusů vzlétnout pouze vlastními (lidskými) silami. A první pilot-motor, Bryan Allen, který nejenže vyhrál původně vyhlášenou cenu o první let určitých parametrů, ale i přeletěl následně kanál La Manche, pak pracoval v JPL a podílel se jako SW inženýr na projektech misí vozítek na Mars. A jeden z konstruktérů těch letadel pak dlouhé roky pracoval pro NASA na letadlech na solární pohon apod.