sociální sítě

Přímé přenosy

Vega-C (Sentinel-1C)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

CZ-3B

Z kosmodromu Si-čchang odstartovala raketa CZ-3B ve verzi s vylepšeným prvním stupněm a pomocnými urychlovacími motory. Na oběžnou dráhu dopravila vojenskou družici TJS 13. Družice bude sloužit k telekomunikaci a také ke sběru zpravodajských informací.

CZ-12

Čína vypustila z kosmodromu Wen-čchang raketu CZ-12. Jednalo se o její premiérový start. Na nízkou oběžnou dráhu byly dopraveny testovací komunikační družice.

Andrius Kubilius

Andrius Kubilius, nový komisař Evropské unie odpovědný za vesmír, uvedl, že se zaměří na zlepšení evropské konkurenceschopnosti a bezpečnosti ve vesmíru, včetně schválení dlouho odkládaného vesmírného zákona.

OpenCosmos

Agentura ESA a společnost OpenCosmos formálně podepsali smlouvu na vývoj mise NanoMagSat během ESA Earth Observation Commercialization Forum. Smlouva v hodnotě 34,6 milionů eur pokrývá vývoj, vypuštění a uvedení družic do provozu.

Raytheon

Americké vesmírné síly navýšily společnosti Raytheon smlouvu o 196,7 milionu dolarů pro modernizaci Globálního polohovacího systému nové generace. Operational Control System je kritický upgrade infrastruktury GPS, který je roky pozadu oproti plánu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Výjimečná sonda Dragonfly poletí na Falconu Heavy

Agentura NASA vybrala firmu SpaceX jako poskytovatele služeb souvisejících se startem mise Dragonfly – rotory vybaveného landeru, který vzniká v rámci programu New Frontiers, aby prozkoumal Saturnův měsíc Titan. Tato mise bude odebírat vzorky ze svého okolí, aby určila jejich chemické složení v různých geologických podmínkách, čímž posune naše dlouhodobé pátrání po základních stavebních blocích života. Kontrakt s pevnou cenou má hodnotu 256,6 milionu dolarů, v čemž jsou obsaženy služby spojené se startem i další náklady související s misí. Dragonfly má podle aktuálního harmonogramu naplánovaný start mezi 5. a 25. červencem roku 2028. O vynesení se postará raketa Falcon Heavy, která odstartuje z Kennedyho kosmického střediska na Floridě.

Mise Dragonfly představuje inovativní přístup k průzkumu kosmických těles. Využije lander s rotory, který bude schopen přelétávat mezi rozličnými lokalitami největšího měsíce planety Saturn. Se zapojením partnerů z celého světa má vědecké vybavení sondy pomoci charakterizovat obyvatelnost prostředí na Titanu i vývoj prebiotických chemických procesů na tomto měsíci, kde se mohou již dlouhou dobu mísit látky bohaté na uhlík s kapalnou vodou. Dragonfly bude také pátrat po chemických stopách toho, zda na tomto měsíci někdy neexistoval život postavený na vodě či uhlovodících.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/11/dragonfly-inflight.webp

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 9

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Cilek
Cilek
4 dní před

Jaká je tam atmosféra?

Vojta
Vojta
4 dní před
Odpověď  Cilek

Kromě relativně neškodného chemického složení a rozumného tlaku, je atmosféra u povrchu velmi hustá a studená. Spolu s nízkou gravitací je to vlastně ideální prostředí pro létání. Jediný problém je teplota, jinak by tam mohl snadno létat i člověk vlastními silami (třeba na slavném létajícím kole Jana Tleskače). Ono to tedy trochu jde i na Zemi, ale rozhodně to není nic snadného.

MilanV
MilanV
4 dní před
Odpověď  Vojta

Jen taková zajímavost, jak je svět provázaný: firma LEGO ohlásila, že v lednu vydá jako stavebnici model da Vinciho ornitopéry a v diskusi pod tím článkem jsem se dozvěděl o historii pokusů vzlétnout pouze vlastními (lidskými) silami. A první pilot-motor, Bryan Allen, který nejenže vyhrál původně vyhlášenou cenu o první let určitých parametrů, ale i přeletěl následně kanál La Manche, pak pracoval v JPL a podílel se jako SW inženýr na projektech misí vozítek na Mars. A jeden z konstruktérů těch letadel pak dlouhé roky pracoval pro NASA na letadlech na solární pohon apod.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.