sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Stará data z Voyageru 2 odhalují tajemství Uranu

Když americká sonda Voyager 2 v roce 1986 prolétla kolem Uranu, poskytla vědcům první (a dosud bohužel i poslední) blízký pohled na tuto podivnou planetu z vnější Sluneční soustavy. Uran je známý svou nezvykle skloněnou rotační osou a tehdejší průlet přinesl kromě objevu nových měsíců také celou řadu záhad. Nabité částice kolem planety se chovaly v rozporu s tehdejšími znalostmi vědců o tom, jak magnetická pole zachytávají radiaci. Uran si tím vysloužil pověst světa, který narušuje běžné standardy naší Sluneční soustavy.

Uran vyfocený Voyagerem 2
Uran vyfocený Voyagerem 2
Zdroj: https://en.wikipedia.org/

Nový výzkum nyní znovu analyzoval data nasbíraná při tomto historickém průletu před 38 lety a odhalil, že za tehdejšími záhadami stálo zcela výjimečné kosmické počasí. Jen několik dní před příletem Voyageru 2 totiž Uran zasáhla neobvyklá událost, která dramaticky změnila chování jeho magnetosféry. „Pokud by Voyager 2 dorazil jen o pár dní dříve, pozoroval by úplně jinou magnetosféru Uranu,“ říká Jamie Jasinski z Jet Propulsion Laboratory (JPL) v Kalifornii, hlavní autor nové studie publikované v Nature Astronomy a dodává: „Sonda viděla Uran v podmínkách, které nastávají jen ve zhruba 4 % času.

Magnetosféra je ochranná bublina obklopující planety s magnetickým polem, včetně Země. Chrání je před proudem nabitých částic přicházejících ze Slunce, známým jako sluneční vítr. Porozumění magnetosférám je klíčové nejen pro pochopení naší planety, ale i pro výzkum vzdálených těles ve Sluneční soustavě a mimo ni.

Přestože vědci věděli, že Uran má magnetosféru, data z Voyageru 2 je tehdy zmátla. Magnetosféra planety vykazovala druhé nejintenzivnější radiační pásy ve Sluneční soustavě, hned po Jupiteru. Chyběl ale zjevný zdroj nabitých částic, které by tyto pásy zásobovaly. Navíc zbytek magnetosféry Uranu byl téměř prázdný – plazma, které by tam mělo být, chybělo. To vědce překvapilo, protože očekávali, že pět velkých měsíců Uranu produkuje ionty vody, podobně jako ledové měsíce jiných planet. Na základě těchto pozorování dospěli k závěru, že měsíce musí být geologicky inertní a bez jakékoli aktivity.

Takže proč nebylo pozorováno žádné plazma a co způsobilo takové zintenzivnění radiačních pásů Uranu? Nová analýza ukázala na sluneční vítr. Toto nabité plazma ze Slunce stlačilo magnetosféru Uranu a vytlačilo původní plazma ze systému. Zároveň tato událost na krátkou dobu zintenzivnila dynamiku celé magnetosféry, což mohlo způsobit vstřikování elektronů do radiačních pásů. Tento jev by mohl být dobrou zprávou pro pět velkých měsíců Uranu. Výzkumníci totiž nyní věří, že měsíce mohou být přece jen geologicky aktivní. Pravděpodobně po celou dobu produkovaly ionty do okolní magnetosféry, ale byly dočasně „vymazány“ následky této kosmické události.

Obraz vlevo je uměleckou představou, která zobrazuje, jak se chovala magnetosféra Uranu před průletem sondy Voyager 2. Druhý obraz ukazuje, že během průletu v roce 1986 docházelo k neobvyklému kosmickému počasí, které vědcům poskytlo zkreslený pohled na magnetosféru.
Obraz vlevo je uměleckou představou, která zobrazuje, jak se chovala magnetosféra Uranu před průletem sondy Voyager 2. Druhý obraz ukazuje, že během průletu v roce 1986 docházelo k neobvyklému kosmickému počasí, které vědcům poskytlo zkreslený pohled na magnetosféru.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Planetologové se nyní zaměřují na hlubší pochopení tohoto záhadného systému. Uran byl v desetiletém souboru doporučení pro planetární vědy a astrobiologii pro rok 2023 Národní akademií věd označen jako prioritní cíl budoucí mise NASA. Linda Spilker z JPL, která pracovala na misi Voyager 2, vzpomíná na očekávání a nadšení z průletu kolem Uranu. „Byl to okamžik plný překvapení, který změnil způsob, jakým vědci přemýšlejí o této planetě a jejím systému,“ říká. „Tato nová studie vysvětluje některé z dřívějších záhad a znovu posouvá naše chápání Uranu,“ dodala.

Na závěr dodejme, že sonda Voyager 2 se dnes pohybuje v mezihvězdném prostoru ve vzdálenosti téměř 21 miliard kilometrů od Země. Přesto zůstávají její data pro vědce i po desítkách let neocenitelným zdrojem informací.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://images-wixmp-ed30a86b8c4ca887773594c2.wixmp.com/…KELUM
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/11/1-pia18182-uranus-globe.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/11/e-pia26069-new-uranus-infographic.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 10

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.