sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přístroj AWE zaznamenal atmosférické gravitační vlny z hurikánu Helene

26. září trápil pobřežní oblasti Floridy u Mexického zálivu hurikán Helene. Sídla, která mu stála v cestě se musela vyrovnat s bouřemi, které zvedaly vysoké vlny a způsobily rozsáhlé škody. Ve stejnou chvíli zaznamenal americký vědecký přístroj AWE (Atmospheric Waves Experiment) mimořádné nafouknutí atmosféry zhruba 90 kilometrů nad povrchem, které vyvolal tento hurikán. Podobné informace pomáhají vědcům lépe pochopit, jak pozemské počasí může ovlivňovat kosmické počasí. Tento výzkum NASA provádí, aby pochopila, jak může naše vesmírné prostředí narušit družice, jejich komunikační signály a další technologie.

Přístroj AWE (Atmospheric Waves Experiment).
Přístroj AWE (Atmospheric Waves Experiment).
Zdroj: https://images.nasa.gov/

Tyto mohutné vlny v horních vrstvách atmosféry, známé jako atmosférické gravitační vlny, se na snímcích z přístroje AWE zobrazují jako soustředné pásy, které se táhnou od severní Floridy. „Podobně jako vidíme na vodě prstence šířící se z dopadnuvší kapky na hladinu rybníka, jsou v atmosféře vidět kruhové vlny z Helene, které se valí západně od severozápadního pobřeží Floridy,“ popisuje Ludger Scherliess z Utah State University v Loganu, který je hlavním řešitelem přístroje AWE.

Přístroj AWE byl vypuštěn v listopadu 2023 a poté došlo k jeho umístění na vnější plášť Mezinárodní vesmírné stanice. Jeho úkolem je sledovat Zemi a snímkovat atmosférické gravitační vlny, což jsou vlnovité obrazce ve vzduchu, vznikající při atmosférických poruchách. Takovými poruchami mohou být třeba silné bouře, tornáda, tsunami, nárazy větru nad horskými pásmy, ale samozřejmě také hurikány. Přístroj ke svým pozorováním využívá kolísání jasu barevných světelných pásů v zemské mezosféře, tzv. airglow. Studium těchto gravitačních vln vytvářených pozemským počasím pomáhá NASA určit, jak ovlivňují vesmírné počasí. Tyto pohledy na gravitační vlny z hurikánu Helene patří mezi první veřejně publikované snímky z AWE. Stejně jako další data potvrzují, že tento přístroj je dostatečně citlivý, aby odhalil dopady hurikánů na horní vrstvy zemské atmosféry.

Když 26. října Mezinárodní kosmická stanice prolétávala nad jihovýchodem Spojených států, zaznamenal přístroj AWE atmosférické gravitační vlny vytvořené hurikánem Helene, když se přesunul nad pobřeží Floridy. Zakřivené pruhy táhnoucí se severozápadně od Floridy, uměle zbarvené červeně, žlutě a modře, ukazují změny jasu (zářivosti) ve vlnové délce infračerveného záření, které vzniká v důsledku jevu zvaného airglow v zemské mezosféře. Malé černé kroužky na kontinentu označují polohu měst. Chcete-li si stáhnout toto video nebo jiné verze s alternativními barevnými schématy, můžete navštívit tuto stránku.

Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://science.nasa.gov/wp-content/uploads/2023/10/awe-ust.jpg?w=1024
https://images-assets.nasa.gov/image/jsc2023e055877/jsc2023e055877~large.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 5

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
legionar
legionar
4 měsíců před

Je skoda, ze na to oznacenie pouzili slova „gravitacne vlny“ !
Pretoze tento pojem mame uz desatrocia spojeny s vlnenim samotneho priestoru, nie s vlnenim nejakeho media.

Petr Scheirich
4 měsíců před
Odpověď  legionar

Angličtina oba pojmy rozlišuje tak, že to, o čem píšete vy, označuje jako „gravitational waves“, zatímco to, o čem se píše v článku, označuje jako „gravity waves“. V češtině, v níž to takhle jednoduše odlišit nelze, se pro to druhé používá pojem „atmosférické gravitační vlny“ (jak je správně uvedeno v článku), aby bylo jasné, že nejde o vlnění prostoročasu, ale atmosféry.

To označení má původ v síle, která ty vlny způsobuje. K tomu, aby vzniklo vlnění, je zpravidla zapotřebí nějaký impuls a dále síla, která proti tomuto impulsu působí a snaží se jej vyrovnat. U vln na struně je touto silou mechanická síla, která napíná strunu, u vln na vodní hladině je to gravitace (tíže). U vlnění vzduchu je tou nejčastější, resp. nejznámější a nejdéle studovanou silou gradient tlaku. Takové vlnění v atmosféře tedy zapříčiňuje snaha vzduchu vyrovnat rozdíly v tlaku.

Kromě toho se ale atmosféra může vlnit i na stejnému principu, jako vodní hladina – tedy kvůli gravitaci. A právě aby se tento konkrétní typ vln odlišil od těch tlakových, začalo se mu říkat gravity waves. (Gravity waves jsou vlastně i ty vlny na vodě, jenže tam je to tak samozřejmé, že tohle označení nepotřebují).

Vlnění vodní hladiny může být na malých škálách způsobeno i jinými silami, např. povrchovým napětím. Proto, když se chce odlišit, která síla je zodpovědná, používá se pojem „gravity waves“ i pro vlny na vodě, a to už od 19. století (!). Takže pokud bychom chtěli být důslední, byli to vlastně relativističtí fyzikové, kteří pro vlnění prostoročasu použili pojem velmi podobný tomu, který se v jiném oboru fyziky již používal pro něco jiného, a ne naopak 🙂 .

Naposledy upraveno 4 měsíců před by Petr Scheirich
mikisocka
mikisocka
4 měsíců před
Odpověď  Petr Scheirich

kazdopadne je to velmi matuce a svojim sposobom je tento nadpis uplny vesmirny clickbait 🙂

kedze clanok som oi. otvoril najma preto, aby som zistil, ci veda takto velmi pokrocila v trackovani TYCH gravitacnych vln, co by pre mna bolo maximalne sokujuce.

ako oznacenie tychto vln by som pouzil nieco ako atmosfericke, tlakove, vzduchove alebo ine vlny. to by mohlo byt pomerne vystizne pre laika, aj pre space nadsencov z nizkym prahom infarktu 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.