sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

CubeSaty na sondě Hera fungují

Dva CubeSaty, které cestují na sondě Hera, si už stihly vyměnit první signály se Zemí, takže bylo možné potvrdit, že jsou v očekávaném stavu. Dvojice byla v předešlých dnech aktivována, aby se prověřily všechny jejich palubní systémy a v tu chvíli se dvojice Milani Juventas stala prvními CubeSaty, se kterými ESA komunikovala z hlubšího vesmíru.

Tým, který měl ve středisku ESOC na starost uvádění Cubesatů na sondě Hera do provozu.
Tým, který měl ve středisku ESOC na starost uvádění Cubesatů na sondě Hera do provozu.
Zdroj: https://www.esa.int/

Každý CubeSat byl postupně aktivován asi na hodinu při živých spojeních se Zemí, aby se provedly testy spojené s uváděním do provozu – těmto zkouškám říkáme „jsi naživu?“ a „kontrola uložení“,“ vysvětluje Franco Perez Lissi, inženýr CubeSatů na misi Hera a dodává: „Oba CubeSaty jsou momentálně uloženy ve vypouštěčích nazývaných Deep Space Deployers, ale přesto jsme mohli postupně aktivovat všechny palubní systémy, včetně avioniky, přístrojů a mezidružicového spojení, které budou CubeSaty používat ke komunikaci s Herou. Podařilo se nám ale také roztočit a aktivovat silové setrvačníky, které budou sloužit k řízení jejich orientace v prostoru.

Sonda Hera, která byla vypuštěna 7. října, je prvním projektem agentury ESA zaměřeným na planetární obranu. Hera míří k prvnímu tělesu Sluneční soustavy, jehož oběžná dráha byla změněna lidskou činností – k planetce Dimorphos, kterou v roce 2022 zasáhla americká sonda DART. Hera s sebou veze dva 6U CubeSaty, jejichž velikost se nejčastěji přirovnává ke krabici na boty. Tyto CubeSaty jsou složeny ze šesti základních kostek s délkou hrany 10 centimetrů. Obě malé sondy se dostanou k povrchu planetky blíže, než jejich „mateřská loď“, takže budou moci podstoupit větší riziko a také získají cenná data navíc.

Juventas, který pro ESA vyrobila lucemburská firma GOMspace, provede historicky první radarový průzkum planetky. Naopak Milani, který pro ESA postavila italská firma Tyvak International, bude provádět multispektrální analýzu minerálů. Fáze jejich uvádění do provozu byla řízena ze střediska ESOC v německém Darmstadtu, které je propojeno s Evropským střediskem pro vesmírnou bezpečnost a vzdělávání ESEC v belgickém Redu. Na tomto místě se nachází operační středisko CubeSatů z mise Hera CMOC (CubeSat Mission Operations Centre), odkud budou CubeSaty po svém uvolnění od Hery dozorovány.

CubeSat Juventas nahlédne s pomocí radaru pod povrch planetky Dimorphos.
CubeSat Juventas nahlédne s pomocí radaru pod povrch planetky Dimorphos.
Zdroj: https://www.esa.int/

Juventas byl aktivován 17. října, když se nacházel zhruba 4 miliony kilometrů od Země. Milani jej následoval 24. října, kdy se nacházel skoro dvakrát tak daleko – 7,9 milionu kilometrů. Tyto vzdálenosti způsobily, že se týmy musely popasovat s nepříjemným zpožděním signálů, které cestovaly mezi Zemí a meziplanetárním prostorem. V případě CubeSatu Juventas trvala signálu obousměrná cesta při aktivaci 32,6 sekundy, u Milani to bylo již 52 sekund.

Telemetrie ze sondy Hera.
Telemetrie ze sondy Hera.
Zdroj: https://www.esa.int/

Během uvádění CubeSatů do služby jsme jednak potvrdili, že přístroje na CubeSatech i jejich další systémy fungují podle očekávání. Ale také jsme prověřili kompletní pozemní infrastrukturu pro jejich řízení,“ vysvětlil Sylvain Lodiot, manažer provozu mise Hera a dodal: „To obnášelo komplexní uspořádání, ve kterém jsou data přijímána zde v operačním středisku mise Hera v ESOC, ale telemetrie jde také do CMOC v Redu, kde na ni dohlíží tým ze Spacebelu. Následně je předává řídicím střediskům misí CubeSat příslušných společností, kde se vše kontroluje v reálném čase. Ověření tohoto uspořádání je dobrou přípravou na operační fázi samostatného letu, jakmile Hera doletí k Dimorphosu.

Andrea Zanotti, vedoucí softwarový inženýr CubeSatu Milani z firmy Tyvak říká: „Milani nezažil ani jeden restart počítače, ani to, že by se napětí a proud dostaly mimo limity. A to vše navzdory prostředí hlubšího vesmíru, které s sebou nese zvýšené vystavení kosmickému záření. A to samé platí i pro Juventas.“ Jeho slova potvrzuje Camiel Plevier, vedoucí softwarový inženýr CubeSatu Juventas z firmy GOMspace: „Více než týden po startu, s teplotami v deployeru jako v ledničce (okolo 5 °C), si akumulátory obou CubeSatů udržují vysokou úroveň nabití. Bylo také velmi příjemné vidět, jak ověřovací činnosti útrob CubeSatů konzistentně zvyšovaly teplotu senzorů v CubeSatech i vypouštěčích.

Umělecká představa CubeSatu Milani u dvojplanetky Didymos.
Umělecká představa CubeSatu Milani u dvojplanetky Didymos.
Zdroj: https://www.esa.int/

CubeSaty zůstanou v útrobách deployerů až do konce roku 2026, kdy Hera dorazí k Dimorphosu. Tady sonda obě družice uvolní s velmi malou vzájemnou rychlostí v řádu pouhých pár centimetrů za sekundu. Pokud by totiž byly CubeSaty uvolněny větší rychlostí, pak by se riskovalo, že je velmi slabá gravitace planetky, jejíž rozměry se přirovnávají k Cheopsově pyramidě, neudrží a CubeSaty uletí do hlubokého vesmíru. „Uvedení do provozu je pro ESA a její průmyslové partnery významným milníkem, který obnášel mnoho různých rozhraní, která musí fungovat správně – ať už jde o střediska na Zemi, tak i o sondu Hera – třeba její systém Life Support Interface Boards, který propojuje hlavní sondu s deployery a CubeSaty,“ říká Franco Perez Lissi a dodává: „Úspěšně se podařilo prokázat, že kosmická sonda může spolupracovat s menšími doprovodnými sondami, které má na své palubě. Na to budou v budoucnu navazovat další mise, počínaje evropskou misí Ramses pro planetární obranu a následně sondou Comet Interceptor.“ Po základním uvedení do služby budou CubeSaty během přeletové fáze zapínány jednou za dva měsíce, aby podstoupily zkoušky svých systémů, kontroly stavu akumulátorů, či aktualizace softwaru.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/26336182-2-eng-GB/Last_pre-launch_view_of_Hera_CubeSat.jpg
https://www.esa.int/…/26393351-1-eng-GB/CubeSat_commissioning_team_at_ESOC.jpg
https://www.esa.int/…/22246997-1-eng-GB/Juventas_studies_asteroid_s_internal_structure.jpg
https://www.esa.int/…/Housekeeping_telemetry_response_from_Milani_CubeSat.jpg
https://www.esa.int/…/22246915-3-eng-GB/Milani_studies_asteroid_dust.png

Štítky:

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 8

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Cilek
Cilek
8 měsíců před

Cubesaty, kteří cestují?

Jakub S.
Jakub S.
8 měsíců před
Odpověď  Cilek

Ne… CudeSaty
Moc ale nechápu smysl vašeho komentáře. Pokud je v článku gramatická chyba, je lepší použít tlačítko „Hlášení chyb a nepřesností„. Tak trochu sem se těšil na nějaké zajímavé doplnění článku, když je tu komentář.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.