Agentura NASA nedávno zahájila zhodnocení prvních letových dat a snímků z mise PTD-4 (Pathfinder Technology Demonstrator-4). Zmíněné zhodnocení potvrdilo správnou kontrolu všech palubních systémů včetně palubní elektroniky, či systémů užitečného nákladu – například malého fotoaparátu se širokým zorným polem. Právě snímek z nej, který byl pořízen krátce po startu, jsme použili jako titulní obrázek tohoto článku. Zmíněný fotoaparát bude fotit i samotnou technologickou demonstraci v rámci této mise.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
Momentálně probíhají činnosti spojené s hlavním úkolem mise PTD-4, tedy demonstrací nových metod komunikace a získávání energie pro budoucí kosmické výpravy. Užitečný náklad tvořený polem výklopných fotovoltaických panelů s integrovanou anténou se označuje LISA-T (Lightweight Integrated Solar Array and anTenna) již zahájil vysouvání svého středového nosníku. Ten podpírá čtveřici fotovoltaických panelů a komunikačních aparátů, kterým se přezdívá okvětní lístky.
Vysunutí středového nosníku posune zatím ještě složené okvětní lístky cca metr od těla družice. Pozemní tým momentálně pracuj na řešení počátečních problémů s úplným vysunutím centrálního nosníku z LISA-T před samotným rozvinutím okvětních lístků a zahájením výroby energie a komunikačních činností.
Malé družice na misích v hlubším vesmíru vyžadují více elektrické energie, než jim může existující technologie nabídnout. LISA-T se čtyřmi okvětními lístky fotovoltaických článků využívá tenkovrstvý fotovoltaický soubor, který nabízí nižší hmotnost, menší objem a až třikrát vyšší poměr výkonu vůči hmotnosti a má také výrazně menší nároky na prostor než současné fotovoltaické systémy. Demonstrace technologie na oběžné dráze zahrnuje rozložení, provoz a sledování odolnosti tenkovrstvého pole fotovoltaických článků, které budou vystaveny okolnímu prostředí.
„Experiment LISA-T je pro NASA i celou komunitu kolem malých družic pokročit v oboru balení, vyklápění a provozu tenkovrstvých, plně ohebných fotovoltaických a anténních systémů v kosmickém prostoru. Tenkovrstvé systémy výrazně zlepší možnosti výroby elektrické energie i komunikace napříč mnoha různými aplikacemi na misích,“ říká John Carr, zástupce vedoucího technologa Marshallova střediska v alabamském Hutsville a dodává: „Tyto schopnosti jsou kriticky důležité pro dosažení vyšší vědecké hodnoty při průzkumu hlubokého vesmíru pomocí malých kosmických sond.“

Zdroj: https://terranorbital.com/
Série misí PTD (Pathfinder Technology Demonstration) se snaží využívat možností komerčních platforem, které slouží ke zkouškám inovativních technologií pro zvýšení schopností malých kosmických sond. Vysunutí tenkých fotovoltaických článků z LISA-T do nelítostného kosmického prostředí představuje hned několik výzev jako třeba rozložení velké, ohebné nekovové struktury s vysokým poměrem plochy vůči hmotnosti. Provedení experimentů jako je LISA-T na menší a levnější družici, umožňuje NASA přistoupit na přijatelné riziko s vysokou pravděpodobností velkých přínosů. Experiment LISA-T cílí na to, aby budoucím kosmickým misím umožnil přijímat i odesílat data díky lepší výrobě energie a komunikačním schopnostem na stejné integrované soustavě.
Samotný 6U CubeSat PTD-4, na kterém je umístěn užitečný náklad v podobě technologického demonstrátoru LISA-T, byl na nízkou oběžnou dráhu Země vynesen raketou Falcon 9, která 16. srpna tohoto roku odstartovala z Vandenbergovy základny v Kalifornii na sdílenou misi Transporter-11. Marshallovo středisko navrhlo a postavilo technologický demonstrátor LISA-T, ale i avionické systémy podporující LISA-T. Program NASA pro technologie malých družic, který sídlí v Amesově středisku v kalifornském Silicon Valley a je řízen Ředitelstvím kosmických technologií agentury, financuje a řídí samotnou misi PTD-4, ale i celou sérii misí PTD. Společnost Terran Orbital Corporation z kalifornského Irvine vyvinula a postavila družicovou platformu CubeSatu PTD-4, která dostala pojmenování Triumph.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/10/2024-08-27-17-04-33-384-1600×1200-comp-15.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2021/02/ptd-4_lisa-t_zero-g.jpg
https://terranorbital.com/wp-content/uploads/2024/08/nasa-terran-orbital-ptd4.jpg
Pořád mi nebylo jasné JAKÁ síla ty fólie s články rozloží.
V článku jsem to nenašel, jen že jsou extra tenké na tenké fólii a tím extra lehké.
Z posledních záběrů videa (rozkládání va stojanu) se celkem jasně zdá, že k rozkládání se použije plyn – nosné fólie jsou „pytlíky“ a trochu se nafouknou 🙂
V první fázi – tj. vysunutí stojanů s články z družice, je využita „uložená kinetická energie“, což je zkrátka něco pružného (velmi často se používá např. srolovaný kovový pásek podobný tomu, z nějž bývá svinovací metr).
V druhé fázi, k rozbalení fólie po vysunutí stojanů, se používá slitiny s tvarovou pamětí (shape-memory alloy) která je připevněná k zadní straně fólie.
O obojím se mluví ve videu.