sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

CZ-3B

Z kosmodromu Si-čchang odstartovala raketa CZ-3B ve verzi s vylepšeným prvním stupněm a pomocnými urychlovacími motory. Na oběžnou dráhu dopravila vojenskou družici TJS 13. Družice bude sloužit k telekomunikaci a také ke sběru zpravodajských informací.

CZ-12

Čína vypustila z kosmodromu Wen-čchang raketu CZ-12. Jednalo se o její premiérový start. Na nízkou oběžnou dráhu byly dopraveny testovací komunikační družice.

Andrius Kubilius

Andrius Kubilius, nový komisař Evropské unie odpovědný za vesmír, uvedl, že se zaměří na zlepšení evropské konkurenceschopnosti a bezpečnosti ve vesmíru, včetně schválení dlouho odkládaného vesmírného zákona.

OpenCosmos

Agentura ESA a společnost OpenCosmos formálně podepsali smlouvu na vývoj mise NanoMagSat během ESA Earth Observation Commercialization Forum. Smlouva v hodnotě 34,6 milionů eur pokrývá vývoj, vypuštění a uvedení družic do provozu.

Raytheon

Americké vesmírné síly navýšily společnosti Raytheon smlouvu o 196,7 milionu dolarů pro modernizaci Globálního polohovacího systému nové generace. Operational Control System je kritický upgrade infrastruktury GPS, který je roky pozadu oproti plánu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První fotky ze sondy Hera zachycují Zemi a Měsíc

Evropská sonda Hera, která se zaměřuje na problematiku planetární obrany, pořídila své první snímky s pomocí tří palubních přístrojů, s jejichž pomocí bude studovat planetku Didymos a její měsíček Dimorphos. Po úspěšném startu, ke kterému došlo 7. října 2024 byly postupně aktivovány jednotlivé přístroje, což je součástí probíhající fáze uvádění palubních systémů do provozu. Desátého a jedenáctého října byla stěna s vědeckými přístroji otočena k naší planetě a tři instrumenty pořídily své první snímky Země a Měsíce ze vzdálenosti více než milionu kilometrů. Konkrétně se jedná o snímky z kamery Asteroid Framing Camera, AFC (na náhledovém snímku je označena písmenem A), tepelného snímače TIRI (na obrázku má písmeno B) a hyperspektrálního snímače HyperScout H (na obrázku mu patří písmeno D).

Kamera AFC (Asteroid Framing Camera) na sondě Hera pořídila 11. října tento snímek Země (vlevo dole) a Měsíce (uprostřed) ze vzdálenosti cca 1,6 milionu kilometrů. Na Zemi byla zrovna sluncem osvětlena oblast Tichého oceánu. Přístroj AFC disponuje kvůli zastupitelnosti dvěma kamerami, které produkují černobílé snímky s rozlišením 1024 × 1024 pixelů ve viditelné části spektra. Přístroj poslouží jak pro navigaci, tak i k vědeckému výzkumu. Jeho výrobu obstarala německá společnost Jena-Optotronik.
Kamera AFC (Asteroid Framing Camera) na sondě Hera pořídila 11. října tento snímek Země (vlevo dole) a Měsíce (uprostřed) ze vzdálenosti cca 1,6 milionu kilometrů. Na Zemi byla zrovna sluncem osvětlena oblast Tichého oceánu. Přístroj AFC disponuje kvůli zastupitelnosti dvěma kamerami, které produkují černobílé snímky s rozlišením 1024 × 1024 pixelů ve viditelné části spektra. Přístroj poslouží jak pro navigaci, tak i k vědeckému výzkumu. Jeho výrobu obstarala německá společnost Jena-Optotronik.
Zdroj: https://www.esa.int/
Tepelný snímač TIRI na sondě Hera zachytil tento snímek země a měsíce ze vzdálenosti zhruba 1,4 milionu kilometrů. Země je uprostřed snímku a sever je nahoře. Na Zemi můžeme vidět oblast Atlantiku a východní pobřeží USA. Měsíc najdeme vpravo nahoře. Přístroj TIRI bude snímkovat měsíček Dimorphos ve středních infračervených vlnových délkách, aby změřil teplotu jeho povrchu. Dlouhodobým měřením „tepelné setrvačnosti“ povrchu (jak rychle povrch mění svou teplotu), bude možné zjistit fyzikální vlastnosti jako je hrubost povrchu, či velikost povrchových částic. Přístroj TIRI dodala japonská kosmická agentura JAXA a jeho výrobu obstarala společnost Meisei Electric Co. Ltd., která využila zkušeností z přípravy mise Hayabusa 2.
Tepelný snímač TIRI na sondě Hera zachytil tento snímek země a měsíce ze vzdálenosti zhruba 1,4 milionu kilometrů. Země je uprostřed snímku a sever je nahoře. Na Zemi můžeme vidět oblast Atlantiku a východní pobřeží USA. Měsíc najdeme vpravo nahoře. Přístroj TIRI bude snímkovat měsíček Dimorphos ve středních infračervených vlnových délkách, aby změřil teplotu jeho povrchu. Dlouhodobým měřením „tepelné setrvačnosti“ povrchu (jak rychle povrch mění svou teplotu), bude možné zjistit fyzikální vlastnosti jako je hrubost povrchu, či velikost povrchových částic. Přístroj TIRI dodala japonská kosmická agentura JAXA a jeho výrobu obstarala společnost Meisei Electric Co. Ltd., která využila zkušeností z přípravy mise Hayabusa 2.
Zdroj: https://www.esa.int/
Přístroj HyperScout H zaznamenal tento snímek Země a Měsíce ve falešných barvách ze vzdálenosti zhruba 1,6 milionu kilometrů. Země (vlevo dole) je orientována severním pólem vzhůru a Tichý oceán osvětluje Slunce. Měsíc můžeme vidět vpravo nahoře. Hyperscout H bude sledovat Dimorphos na spoustě vlnových délek, které dalece překračují možnosti lidských očí, aby určoval chemické složení látek na povrchu. Přístroj pokrývá vlnové délky 650 - 950 nanometrů. Modrá barva na snímku odpovídá nejkratším vlnovým délkám, zatímco červená těm nejdelším. Tento snímkovací spektrometr o velikosti krabice od bot dodalo Nizozemí.
Přístroj HyperScout H zaznamenal tento snímek Země a Měsíce ve falešných barvách ze vzdálenosti zhruba 1,6 milionu kilometrů. Země (vlevo dole) je orientována severním pólem vzhůru a Tichý oceán osvětluje Slunce. Měsíc můžeme vidět vpravo nahoře. Hyperscout H bude sledovat Dimorphos na spoustě vlnových délek, které dalece překračují možnosti lidských očí, aby určoval chemické složení látek na povrchu. Přístroj pokrývá vlnové délky 650 – 950 nanometrů. Modrá barva na snímku odpovídá nejkratším vlnovým délkám, zatímco červená těm nejdelším. Tento snímkovací spektrometr o velikosti krabice od bot dodalo Nizozemí.
Zdroj: https://www.esa.int/

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/26318085-1-eng-GB/Hera_Asteroid_Deck_and_instruments.jpg
https://www.esa.int/…/26358252-1-eng-GB/Hera_s_first_images_Asteroid_Framing_Camera.png
https://www.esa.int/…/26358299-4-eng-GB/Hera_s_first_images_Thermal_Infrared_Imager.jpg
https://www.esa.int/…/26358401-1-eng-GB/Hera_s_first_images_HyperScout_H.jpg

Štítky:

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 12

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Regulus sector
Regulus sector
1 měsíc před

Jsem rád ( velmi ale velmi šťastný ) , že je Hera v pořádku a míří ke svému cíli dle plánu!!
super!
Jen je škoda , že se ESA nepochlapila už před lety ( 2016) a Hera neletěla k Didymosu pod názvem AIM a nesledovala i náraz DARTu v přímém přenosu!!

Honza1616
Honza1616
1 měsíc před

Pěkný obrázek Zeměplacky, škoda že není vidět Evropa která je na druhé straně disku 🤣🤣🤣

PetrDub
PetrDub
1 měsíc před
Odpověď  Honza1616

A já myslel, že z druhé strany je jen ta obligátní želva, sloni a tak… 🙂

Honza1616
Honza1616
1 měsíc před
Odpověď  PetrDub

To byla dříve uznávaná ale dnes již vyvrácené teorie, je jasné že žádní obří sloni a želvy tam nejsou a vůbec jak by ve vzduchoprázdnu přežívali, chudáci, jen tak tam stát několik miliard let a držet na hřbetě Zemi ?…blbost😁
To co vidíme na pořízeném obrázku je jasný důkaz jak skutečně vypadá Zeměplacka, přičemž obě strany jsou krásně znázorněny zde na tomto obrázku …->>
comment image
🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Naposledy upraveno 1 měsíc před by Honza1616
Jiří Hošek
1 měsíc před
Odpověď  Honza1616

Divím se, že Vás tyhle lži baví. Posílám odkaz na fotografie Země pořízené nad různými souřadnicemi zeměkoule. Anebo se můžete vrátit do školy podívat se na glóbus.
https://www.thephotoargus.com/pictures-of-earth-from-space/

Honza1616
Honza1616
1 měsíc před
Odpověď  Jiří Hošek

Já se zase divím že nepochopite srandu, nemáte smysl pro humor ??
Hlavně když za komentář dám řadu „🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣“ emoji a i tak ten komentář nepochopíte 🤷🏻‍♂️

Naposledy upraveno 1 měsíc před by Honza1616
Jakuik
Jakuik
1 měsíc před
Odpověď  Jiří Hošek

No já myslím, že obratem za to chytí ban od Dušana, který tyto zprávy tady na serveru právem velice rychle potírá.

Honza1616
Honza1616
1 měsíc před
Odpověď  Jakuik

Smutné… je mi Vás i Dušana upřímně líto, že se nedokážete povznést nad vtipem. Musíte mít velice smutný a nudný život když banujete za vtip, neřeknu nic pokud bych zde někoho urážel nebo nějak obtěžoval či šířil spam/scam/phishing,
….ale banovat za napsaný vtip ….jo, velice smutné 😓

TritonJ
TritonJ
1 měsíc před
Odpověď  Honza1616

Jenže tady se tomu nikdo smát nebude, spíš tím obtěžujete ostatní.

mikisocka
mikisocka
1 měsíc před

na vsetkych fotkach, kde je mesiac aj zem, je mesiac vzdy velmi tmavy. ak by mal byt v takej svetlosti, aku vidime volnym okom, tak zem by musela tu fotku roztrhat, ako by ziarila. musi to byt sranda vidiet nazivo (okrem ineho aj z tohoto pohladu svietivosti)

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.